Květiny a rostlinná aranžmá si obvykle pořizujeme z estetických důvodů. Jsou pro nás zkrátka kouskem přírody, který se můžeme přenést k sobě domů a zkrášlit si jimi interiér. Někteří z nás si však s oblibou vybírají rostliny, které dokážou navíc byt i provonět. Patříte-li mezi ně, máme pro vás typ na pořízení nádherné květiny, která vás okouzlí po stránce vzhledu i vůně. Jedná se o věncovec čili Stephanotis.
Pro Stephanotis (Stephanotis floribunda) čili věncovec jsou charakteristické silně vonné bělostné květy ve tvaru hvězdiček velmi podobné květům jasmínu. Však Angličané mu podle toho také začali říkat madagaskarský jasmín. Stephanotis je totiž rostlina původem z Madagaskaru. Můžete se však setkat i s označením Marsdenia floribunda, které patří téže květině. Věncovec by se dal označit také za květinu nevěst, neboť velmi často jsou to právě jeho květy, které zdobí svatební kytice.
Něžný stephanotis je stejně jako vonné gardénie velice choulostivý na změnu stanoviště. Stačí, když ho při mytí oken nepostavíme na původní stanoviště a v téže pozici ve směru ke slunci a rostlina velmi záhy zareaguje odpadáváním poupat. Pomoc je však v tomto případě jednoduchá. Je-li nutné květináčem hýbat, označíme si přesně předem jeho pozici značkou na květináči.
Zatímco stejně bělostně kvetoucí a o nic méně vonná gardénie v našich evropských bytech již takřka zdomácněla, noblesní stephanotis má stále nádech cizokrajné květiny. Něžné bílé trubkovité květy na sebe poutají pozornost již z dálky svou čarovnou vůní. Oproti gardéniím se z nich však nemůžeme těšit tak dlouho do zimy. Aby se mohl stephanotis projevit pravidelně v celé své kráse, potřebuje k tomu delší vegetační klid. Je také poměrně dosti choulostivý. Pokud se tedy nemůžete této rostlině věnovat s dostatečnou péčí, bude možná vhodnější zakoupit právě zmíněnou gardénii.
Zatímco u nás pěstitelé krásných věncovců mohou mít poměrně značné pěstitelské komplikace, v oblasti svého původu roste stephanotis tak vydatně, že bývá využíván i k osazování živých plotů či nižších zábradlí. Potřebuje oporu, takže i u nás jej pěstujeme obvykle na plastovém, nebo drátěném okruží. Proto patrně dostal české jméno věncovec, neboť jej navíjíme a přitom z jeho výhonů vytváříme věnec.
Pokud na vás s příchodem blížící se zimy dýchla deprese, není lepšího léku, než nepřehlížet drobná potěšení v životě a pořídit si třeba právě okouzlující bělostně kvetoucí stephanotis, který vaše obavy z dlouhé zimy pomůže rozptýlit svou intenzivní vůní.
Text: Zuzana Bohdalová
Publikováno: 28. 11. 2013, Autor: