reklama

Zahrada v Sissinghurst Castle v hrabství Kent

Společně jsme již navštívili mnohé okouzlující zahrady v Evropě. Nejčastěji naše společné kroky dosud vedly do Spojeného království, kde se před námi otevřely brány těch nejkrásnějších zahrad patřících obvykle k některému z historicky významných hradů nebo zámků. I dnes se podíváme za brány anglické zahrady v okolí Sissinghurst Castle, které patří k jedněm z nejslavnějších anglických zahrad 20. století.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Zahrada v Sissinghurst Castle v hrabství Kent

Hodinu cesty na jih od Londýna najdete tradiční anglickou zahradu uprostřed  malebné přírody  v hrabství Kent. Tvůrci této zahrady jsou spisovatelka Vita Sackville-West se svým manželem sirem Haroldem Nicolsonem, kteří tyto původně opuštěné pozemky v roce 1930 koupili.

Když plochu o rozloze přibližně 284 hektarů kupovali, všude byly pouze ruiny. Trvalo pouhých osm let, než celý pozemek zvelebili natolik, že jej mohli zpřístupnit veřejnosti jako nově založenou zahradu. Pojali ji jako sérii místností navzájem propojených průhledy. Po minulosti a zchátralých domech zde nenaleznete ani památky. Všechny ruiny byly rozebrány do posledního kousku a odvezeny ještě předtím, než majitelé začali s výsadbou zahrad. Některé jejich části jsou v současnosti barevně laděny. K nejznámějším patří bílá zahrada.

Jednotlivé úseky zahrad od sebe oddělují buďto pečlivě zastřihávané živé ploty anebo červené cihlové zdi. Ty zabezpečují, aby krása jednotlivých „rostlinných pokojů“ byla vnímána vždy samostatně, odděleně od dalších místností. Zatímco na tento dokonale vypracovaný systém průhledů se při své tvorbě soustředil sir Harold Nicolson, jeho manžela Vita Sackville-West soustředila svou pozornost na výběr, skladbu a výsadbu rostlin. Díky její činnosti se v místních zahradách setkáme nejen s bílou zahradou, ale i se zahradou růží, venkovskou zahradou, nebo zahradou ovocnou.

 

V severní části zahrady se setkáváme s laděním do modra, čemuž odpovídá i náležitá volba rostlin. Na zdech spatříme pnoucí se latnatce (Caenothus)a v záhonech zase modré kosatce sibiřské (Iris sibirica). Ve venkovské zahradě nás ohromí květinové záhony sesazené v odstínech žluté oranžové a červené barvy, které vytvářejí harmonický celek z rudých tulipánů, oranžových kosatců a žlutých pryšců.

V těsném sousedství kněžského domu narazíme na úchvatnou bílou zahradu, ze všech nejkrásnější a nejobdivovanější. Na konci května vás v ní mohou uvítat bíle kvetoucí vistárie pnoucí se po pergole, na záhonech bílé růže a mochny s orlíčky, bílý plamének a chrpy.

Procházka touto zahradou se jistě stane úchvatným zážitkem pro každého, kdo ji navštíví. Někteří návštěvníci se sem rádi vrací pokaždé v jiném období, aby spatřili na vlastní oči krásu rozličných rostlin kvetoucích v různém čase.

Poté, co zemřela majitelka paní Vita Sackville-West, v roce 1967 byl celý objekt předán do správy National Trust.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 3. 10. 2013, Autor: