Každý z nás má k barvám určitý vztah, někoho barvy ovlivňují více, jiného méně, ale asi nikdo z nás k nim není zcela lhostejný. Tak jako některé květiny přímo zbožňujeme, při pohledu na jiné zůstáváme chladní. S barvami a našim vztahem k nim je to asi jako s našimi vztahy k ostatním lidem. Jedno je však zcela jasné, v žádné zahradě nesmí barvy chybět.
Velmi často jsou to právě barvy květin, které nás inspirují k tomu, jak osázet svou zahradu. Kromě barev, které vždy oživí zahradu, dodají jí zář slunce, přidají modrou barvu oblohy anebo koberec bílého sněhu tak, jak to umí žlutá, modrá a bílá barva, jsou tu ještě mnohé další. Mezi nimi se stále větší oblibě dostává sytě fialové, purpurové, až černé barvě a jejich dalším odstínům, které v žádném případě nemusí vypadat pochmurně. Naopak, barva králů a papežů dokáže dodat zahradě na nevšední originalitě. A černá barva, přesto že je v našich končinách považována za barvu smutku, přinese do zahrady náležitou eleganci a působivost.
Tyto dramatické barvy budou v zahradě vždy znakem nekonvenčního uvažování jejího majitele. Jde pouze o to, soustředit takovéto druhy květin na místo, kde jejich krása plně vynikne a zdůrazní tak jejich půvab. Proto ideálními společníky pro výsadbu pro ně budou nejrůznější traviny, zelené polštáře kobercových trvalek a rostliny s velkými zelenými listy, které jim pomohou dosáhnout v zahradě kýženého efektu. Krása vzhledu dramatických barev nesmí být ničím roztříštěna, aby nepůsobila rušivě, tak byste ve zvolených partiích zahrady jen velmi těžko dosáhli očekávaného efektu těchto rostlin.
Z rostlin, kterými můžete dosáhnout dramatičnosti vzhledu vybraných úseků nebo i dokonce celé vaší zahrady vybíráme ty nejatraktivnější. Můžete je vzájemně kombinovat anebo spojovat úseky hustěji osázené jedním druhem. Volit můžete mezi purpurově rudými česneky, temně fialovými klematisy, čemeřicí, švestkově kvetoucícmi máky, mezi topolovkou, dřišťálem atd. Kombinací a možností volby je více, než bychom čekali. Chce to jen zvážit nutné pěstební podmínky těchto druhů a vaše množnosti a nad osazením zahrady se zamyslet s plánkem a tužkou v ruce. Jistá míra fantazie je vítána.
Krásně vypadající oblouky pozdně kvetoucího plaménku s neobvyklou barvou květů vedené po mřížkách nebo podobných konstrukcích přivedou do vaší zahrady třetí rozměr. V kombinaci s pnoucími růžemi anebo keřovými růžemi můžete díky plaménku vlašskému (Clematis viticella) odrůda Romantica úspěšně zakrýt i celé méně vzhledné úseky zahradních zdí.
Jednotlivě anebo i ve skupinkách, k plotům i zdem anebo do pozadí záhonů můžete vysadit topolovku – slézovou růži (Alcea rosea) odrůdu Nigra. Pamatujte však, že vyžaduje půdu bohatou na živiny, plné slunce a dobře propustnou zeminu.
Doprostřed záhonů se bude hodit mák východní (Papaver orientale) odrůda „Patty‘s Plum“, která má švestkově modré květy ve středech doplněné černými skvrnami. Vyžádá si pouze přihnojení a po odkvětu sestřižení.
K plotu anebo jako samotný živý plot zvolte dřišťál Thunbergův (f.atropurpurea). Jeho listy budou barevně ladit s neobvyklou výsadbou zahrady a jeho trny zabrání vniknutí nezvaných hostů na váš pozemek.
Prvním poslem jara se na vaší zahradě může stát čemeřice východní (Helleborus orientalis), která často ještě nad sněhem rozevírá své neobvykle tmavé květy.
Z dalších kouzelně dramaticky zbarvených květin namátkou ještě zmíníme alespoň tulipán „Queen of the night“, orlíček obecný (Aquilegia vulgaris) odrůda „Black Barlow“, kartáčkový kosatec Iris Barbata Elatior a jeho temně zbarvené hybridy a v neposlední řadě můžete vysazovat i hybridy violky (Viola cornuta), některé z nich mají totiž doslova černou barvu květů.
Nezapomeňte zvolit na doplnění výsadby zajímavě vypadající traviny nebo bohyšky a uvidíte, že s výsledným osázením budete nadmíru spokojeni.
Text: Zuzana Bohdalová
Publikováno: 21. 5. 2013, Autor: