Mnoho z nás si nedokáže představit zahradu bez dokonalého trvníku. Chceme, aby vypadal jako svěže zelený, hustý koberec, co láká k posezení. Ovšem je potřeba si uvědomit, že takto dokonalého trávníku docílíme pouze na stanovišti s vhodnými podmínkami a pravidelnou a vytrvalou péči. Mnohem méně náročné, jak na údržbu, tak na podmínky, jsou půdopokryvné rostliny, které dokážou trávník nahradit díky svému rychlému růstu a vytvořit ucelenou zelenou plochu.
Jedná se o nízké druhy rostlin, mezi které patří dřeviny, tak i trvalky. Jejich uplatnění najdeme na místech, která nejsou ideální pro založení trávníku, ve svazích, na stinných či suchých stanovištích, pod stromy, na plochách ve srážkovém stínu aj.. Nevyžadují sečení, pravidelnou zálivku, některé snesou i sešlap a díky svému bujnému růstu úspěšně konkurují plevelným rostlinám.
Abychom se však mohli v budoucnu radovat z pěkně zapojené zelené plochy, je potřeba věnovat větší pěčí při zakládání těchto výsadeb. Rostliny sázíme do plevelů zbavené zeminy, obohacené o živiny v podobě kompostu. Rostliny sázíme v rovnoměrných sponech, dřeviny v množství 2-7 ks na m2, trvalky o 7 – 15 ks na m2 . Po výsadbě dostatečně zalijeme a než rostliny zakoření, hlídáme vlhkost zeminy a dle potřeby zaléváme.
Pokud máte vysetý trávník ve stinném zákoutí zahrady, můžete si všimnout, že v těcto prostorech vznikají holá místa, která obsazují plevelné druhy. Pro tyto plochy je vhodné nahradit trávník půdopokryvnými rostlinami do stínu. Z dřevin můžeme zvolit stálezelený barvínek Vinca minor , který nás zjara potěší záplavou modrých květů, nebo velice odolný a bujně rostoucí břečťan Hedera helix. Méně známá je stálezelená pachysandra Pachysandra terminalis. Roste pomaleji, upřednostňuje kyselejší půdy a pokud ji vysadíme na slunné stanoviště, zežloutnou ji listy. Pod stromy nebo na menší zastíněné plochy se hodí svída kanadská Cornus canadensis. Vyhovuje ji vlhčí stanoviště s kyselejším pH. Je okrasná přes léto bílými květy, které se proměňují v čevené plody. Na podzim se její listy zbarvují. Je to velice atraktivní rostlina, zatím však méně dostupná.
I mezi trvalkami se nachází mnoho osvědčených zástupců pro náhradu trávníku ve stinné ploše. Atraktivní svými pestrými listy a fialovomodrým květem je zběhovec Ajuga reptans. Už z jeho českého názvu je patrné, že se velice dobře rozšiřuje. Můžeme si vybrat z dlouhé řady kultivarů, které se od sebe odlišují zejména zbarvením listů. Mezi výrazné patří Ajuga reptans ´Multicolor´. Tradiční a oblíbenou rostlinou je violka vonná Viola odorata. Aby se rozrostla do zeleného koberce, na jaře ozdobeného fialovými vonnými kvítky, dopřejeme ji polostinné stanoviště. Stejně tak i kakostům ( Geranium ) a škornicím ( Epimedium ) vyhovuje polostinné a vlhčí stanoviště. Dobrou volbou je Geranium cantabrigiense ´Karmina´. Dorůstá výšky 15 – 20 cm, jeho letní květy, jak sám název napovídá, mají karmínovou barvu a přes zimu si zachovává zelené listy. Pokud chceme rychle ozelenit polozastíněný prostor pod listnatými stromy, je vhodné tuto plochu osázet skupinou kakostu Geranium macrorrhizum. Je velice nenáročný, rychle se rozrůstá, kvete v první polovině léta a i tento druh je stálezelený. Zajímavá je i škornice Epimedium grandiflorum . Je 20 – 30cm vysoká, velké květy vyskytující se na jaře mají velmi variabilní zbarvení a listy se na podzim zbarvují červeně.
Podobná situace nastává i v opačném extrému. Na malých, slunci exponovaných a kamenitých plochách lze nahradit trávník suchomilnými rostlinami. Nejméně náročné jsou nízké rozchodníky Sedum. Známe je zejména ze skalek, ale v posledních letech nacházejí své uplatnění i na střešních zahradách. Vysazujeme je buď v podobě řízků ve vzdálenosti 10 – 15 cm, nebo v sazenicích. Máme na výběr z široké řady kultivarů o různých barvách květů i listů. Možností je vytvořit směs z vícero kultivarů a docílit tak stříbrno – červeno – zeleného porostu.
Do zahrad vekovského typu se jako náhrada trávníku na slunné stanoviště hodí mateřídouška Thymus. Jsou to vytrvalé stálezelené rostliny, které jsou dekorativní bohatým růžovým kvetením a různorodým zbarvením listů. Na suchých a chudých půdách vytváří kobercovitý porost. Tato rostlinka nám nabízí nejen estetický a vonný zážitek, ale i užitek. Vhodná jako náhrada trávníku je mateřídouška Thymus praecox a Thymus coccineus, které jsou velmi kompaktní a mají nízký růst 2-5cm. Velkou oblibu získal kultivar Thymus × citriodorus ¨Aureus¨ díky svému citrónovému aroma a panašovanému zbarvení listů.
Mezi málo používané půdopokryvné rostliny vhodné na slunce do propustných půd patří acéna. Neznámější druh je Acaena buchanii. Dosahuje výšky 3 – 5 cm a rychle vytváří husté koberce hnědozelené barvy. Kvete přes léto hnědočervenými zajímavými kvítky.
V případě, že se chceme vyhnout sekání trávníku ve svahu, využijeme zde půdopokryvných dřevin. Na jižně exponované svahy se hodí půdopokryvné růže. Díky jejich dlouhým a bujně rostoucím výhonům zabraňují sesunutí svahu a rozrůstání plevele. Navíc vytvářejí krásně po celé léto kvetoucí koberec . Mezi růžově kvetoucí zástupce patří ´Knirps´, ´Neon´, ´Magic Meidiland´, ´Pink Star´, ´The Fairy´, bíle kvetoucí ´Sea Foam´, ´Snowcarpet´, žlutě kvetoucí ´Amber Sun´, ´Sunny Rose´, červeně kvetoucí ´Mainaufeuer´ , ´Austriana´.
Ze zástupců půdopokryvných jehličnanů je nejvhodnějším zástupcem jalovec polehlý Juniperus horizontalis. Na trhu je mnoho kultivarů lišících se od sebe zbarvením a konečnou výškou. Mezi nejnižší kultvary patří Juniperus horizontalis ´Wiltonii´. Má šedozelené zbarvení a dosahuje výšky 15 cm. Především díky své modrozelené barvě je velice populární Juniperus horizontalis ´Blue Chip´, který dorůstá až 50cm. Méně známý je Juniperus horizontalis ‚Lime Glow‘ , pro kterého jsou typické žlutě zbarvené jehlice, které se přes zimu zbarvují do bronzova.
Na svazích pod vzrostlými stromy najde své uplatnění skalník Cotoneaster. Nejoblíbenejší pro své stálezelené listy je Cotoneaster dammeri. Je okrasný svými bílými kvítky, které se v létě mění v červené plody. Je velice nenáročný a rychle se rozrůstá. V případě, že chceme dosáhnout barevného efektu během podzimu, zvolíme pro ozázení svahu půdopokryvné opadavé sklaníky. Nejnižším zástupcem je skalník přitisklý Cotoneaster adpressus. Je velice atraktivní po celou vegetaci díky svým načervenalým květům, následně červeným malvicím a rudě zbarveným listům na podzim.
Flora Bohemica s.r.o.
Autor: Ing. Zuzana Vodičková
www.stylovezahrady.cz/
Publikováno: 5. 4. 2013, Autor: