reklama

Architekt radí: Krása rostlin v zimě

S příchodem zimních mrazů a s pokrytím zahrady sněhovou přikrývkou nám končí zahradnické práce. S pěkným pohledem na naši zahradu se však loučit nemusíme. Jak lákavá je představa, brouzdat zasněženou zahradou a objevovat zde ojíněné plody rostlin, výhony posypané voňavými květy nebo barevné efekty na borce dřevin ? Proč tedy vsadit pouze na kombinaci stálezelených dřevin, když i v zimě můžeme zahradu oživit barvami ?

i (Zdroj: shutterstock.com)
Architekt radí: Krása rostlin v zimě

Pestrosti na zahradě můžeme docílit i pomocí jehličnanů. Ty dodávají zahradě půvab po celý rok, ale vděční jsme za ně  zejména v pošmurném zimním počasí, kdy zahrada není pokryta jinovatkou, ani sněhem. Pěkného efektu docílíme kompozicí různě tvarovaných a výškově odlišných druhů. Na výběr je z mnoha druhů a kultivarů v odstínech zelené, modrosivé i zelené s nádechem do žluta.

Další možností jsou listnaté keře, které si ponechávají listí i přes zimu. Královnou této skupiny je cesmína Ilex. Dekoračně působí nejen její červené plody, ale i lesklé ostré listy. Abychom se dočkali červených plodů, je potřeba vysadit rostliny samčí i samíčí, jelikož cesmína je rostlina dvoudomá. Vyhovuje ji živná půda s mírně zásaditou reakcí a chráněné, polostinné stanoviště. Sortiment kultivarů je široký, ale pozor si dejme na to, že panašované kultivary jsou citlivější na mráz. Osvědčným kultivarem je Ilex aquafolium ´Alaska´.

Čím dál více oblíbenější je bobkovišeň Prunus laurocerasus. Své uplatnění najde jako solitérní keř, nejlépre na severní straně, nebo v polostínu pod stromy. Je citlivější na mráz, ale po sestříhání namrzlých částí, opět obrazí. Na výběr jsou i čtyři metry dorůstající kultivary ´Novita´, ´Rotundifolia´, ale i zakrslé formy např.´Otto Luyken´, ´Mano´.  Mezi nenáročné stálezelené keře patří kaliny Viburnum rhytidophyllum a Viburnum x Pragense, dřišťály Berberis julianae, Berberis verrucullosa nebo univerzální buxusy, které díky možnosti tvarování dodají nejen zimní zahradě nevšední výraz.

Barevného efektu v první polovině zimy docílíme pomocí dřevin s okrasnými plody. Velkou favoritkou je hlohyně Pyracantha coccinea, která si částečně ponechá zelené olistění a navíc zdobí zahradu žlutými, oranžovými nebo červenými plody, které ocení i přes zimu hladové ptactvo. Stejně pěkně působí i ojíněné plody již zmíněného dřišťálu Berberis vulgaris. Zdařilou volbou pro malou zahradu je okrasná jabloň Malus jako solitérní strom. Nejen že krásně kvete a její listy se s podzimem výrazně zbarvují, ale její drobná jablíčka přitahují pohledy i přes zimu.  Mezi oblíbené kultivary patří ´Rudolph´, ´Evereste´, ´Golden Hornet´. Za povšimnutí a uznání stojí i plody keřových růží. Ať se jedná o klasickou šípkovou růži Rosa canina, nebo o růži svraskalou Rosa rugosa, buď jejich plody na podzim sklidíme a využijeme je jako užitkové rostliny, nebo prodloužíme jejich estetický dojem o červené šípky i přes zimní měsíce.

Pozorný estét si povšimne i krás kůry dřevin, která vynikne zejména v bezlistém stavu. Velice oblíbenou dřevinou je díky jejím nápadně červeným výhonům svída Cornus sanguinea. Aby si ponechala svoji výraznou barvu po léta, je nutné každoročně seříznout nejstarší výhony u země. Její příbuzná Cornus stolonifera ´Flaviramea´ nadchne žlutými výhony. Obě se hodí do živých plotů zejména pro jejich rychlý růst. Mezi další významné dřeviny s okrasnou kůrou patří břízy. Nejčastěji se vyzkytuje bříza bělokorá Betula pendula, která splyne se zasněženou zahradou díky své, jak sám název napovídá, bílé kůře. Stejně tak i méně známá Betula alba, která má ještě bělejší zbarvení kůry. Krásnou scenérii vytvoří skupina méně se vyskytujících bříz Betula nigra nebo Betula papyrifera. Typická je pro ně odlupující se kůra, která tvoří velice povedený estetický dojem. Další známou dřevinou jsou javory. Jsou velice oblíbené pro své podzimní zbarvení a pokud si do zahrady zvolíme méně vzrostlý druh Acer davidii, budeme nadšeni i v zimě z jeho pruhované kůry.

Třešničkou na dortu jsou keře kvetoucí v zimních měsích. Bylo by škoda, nevysadit si na zahradě aspoň jeden druh keře, který nám probarví zimní zahradu. Tyto keře je nejvhodnější umístit ke vstupu do domu, nebo tam kam vidíme z okna. Jako první v zimních měsících růžově vykvétá kalina Viburnum bodnantense. Její trubkovité květy vyrůstají ve shlucích a nasládle voní. Pro své zajímavé květy v barvách od žluté po červenou je oblíbený vysoký, ale pomalu rostoucí keř vilín Hammamelis. Navíc na podzim se dokonale zbarvuje do oranžovočervena. Tento efekt je výrazný u kultivaru ´Jelena´. Velice něžně a přesto výrazně působí žluté kvítky jasmínu Jasminum nudiflorum. Má dlouhé hranaté výhony, díky kterým se dá využít jako převis u zídek, nebo jako popínavá rostlina. Má rád chráněné stanovistě na sluníčku nebo v polostínu.

Nemalý vliv na krásu zahrady i v době, kdy se příroda ponoří do zimního spánku, mají i okrasné traviny a trvalky. Pěknou kulisu v záhonech vytvoří svázané trsy travin. Jejich zlatavá barva vynikne na tmavém pozadí jehličnanů i na bílé sněhové ploše. U některých trvalek se vyplatí nechat radikální řez až na jaro. Jejich suché květy vyniknou zejména, když je obalí jinovatka a objeví se na nich bílé krustičky ledu. Platí to zejména pro rozchodník Sedum telephium, bělotrn Echinops, máčku Eryngium, třapatku Rudbeckia a další. Čerstvými květy v různých berevných variacích nás může překvapit čemeřice Helleborus. Je to stálezelená, jedovatá trvalka, která vykvétá od února. Má ráda vlhčí a polostinné stanoviště.

Flora Bohemica s.r.o.
Autor: Ing. Zuzana Vodičková
www.stylovezahrady.cz/

Publikováno: 28. 2. 2013, Autor: