O každém stavebním materiálu nelze říci, že umí důstojně stárnout. Cor-ten je však rozhodně jedním z takových, které postupným přirozeným stárnutím svůj vzhled naopak ještě vylepšují.
Materiál COR-TEN
Cor-ten je z hlediska použití do zahrad velmi zvláštní materiál. S trochou nadsázky lze říci, že se dobře hodí ke všem běžným materiálům. Díky své rezavé barvě výborně ladí k cihlám a dřevu, pro zvýšení kontrastu je naopak využíván v kombinaci s betonem, světlým štěrkem či kamenem. Na trhu je k dostání ve více odstínech od světlé až po velmi tmavou rezavou barvu.
Tyto oceli jsou charakteristické ochrannou korozní vrstvou na svém povrchu. Poté, co je vrstva střídavě smáčena vodou a vysušována proudícím vzduchem, vzniká charakteristická a velmi působivá patina. Vzniklá ochranná vrstva pak výrazně zpomaluje další proces koroze a materiál je takto do dalších let stabilizován.
COR-TEN a vegetace
Sám o sobě může cor-ten působit jako drsný a surový materiál. Až tedy následným kombinováním živých i neživých prvků a materiálů dostáváme zahradu do takové nálady, jakou zde chceme vytvořit. Při použití s betonem, kamenem či sklem získává zahrada surovější atmosféru s pevnějšími rysy. V kombinaci s cihlami, dřevem, jemným štěrkem či hlínou naopak ztrácí své dominantní vyznění. V kombinaci s rostlinami se pak všeobecně stává jemnějším a přirozeně se začleňuje do zahrady.
Svou ohnivou barvou tento materiál také netradičně podtrhuje výsadby rostlin, které se na pozadí cor-tenového plechu rozzáří ve všech škálách zelené barvy i rozličné barevnosti květů. Vegetace použitá v zahradě tak opticky vystoupí a zvýrazní se. Rostliny vysazené poblíž cortenové stěny na ni také vrhají dramatické stíny jako na projekční plátno. Za větru je tak v zahradě vytvořen pohyblivý obraz a zahrada se stává více dynamickou. Vzniká tak přirozený kontrast živých a proměnlivých rostlin oproti neživému statickému obrazu pevné hmoty, což vnáší do prostoru zahrady příjemné napětí. V zimním období, kdy většina vegetace odpočívá a v zahradě se nevyskytuje mnoho barev, září cor-tenová ocel z šedi pozdního podzimu či bílého sněhu a stává se tak optickou dominantou prostoru.
Všestranné využití
Z plátů oceli lze v zahradě vytvořit téměř cokoliv. Od schodišťových stupňů přes opěrné stěny, ploty či menší zahradní stavby jako altán nebo zahradní domek na různé zahradní náčiní. Pláty lze využít i jako dlažbu. Dají se z nich vybudovat vyvýšené záhony, mobilní květináče nebo vodní prvky. Rozličným perforováním ocelového plátu lze docílit nevšední hry světel a stínů. Ty jsou nejlépe vnímatelné za slunného dne či za použití důmyslného osvětlení po setmění. Jsou proto často využívány jako umělecké artefakty v zahradě – jako rezavé sochy či stěny všech možných velikostí a tvarů.
Autor: Klára Stachová
ING. KLÁRA STACHOVÁ (1987)
Zahradní a krajinářská architektka. Během studia krajinářské architektury v Lednici spoluzaložila ateliér 4DIM ARCHITECTS, ještě předtím prošla praxí v architektonických ateliérech v Praze a Brně. Kromě vlastního navrhování se dlouhodobě věnuje publikační činnosti s důrazem na přibližování současné české i světové krajinářské architektury českému publiku. Psaní a uvažování nad architekturou považuje za způsob vzdělávání sebe sama, který vnáší do její práce pohled na věc z více stran.
Publikováno: 23. 7. 2014, Autor: