reklama

Locika kompasová – častý plevel našich zahrad

Lactuca serriola čili locika kompasová patří do čeledi hvězdnicovitých rostlin. Celý rod locik zahrnuje na 70 druhů rostlin nejrůznějšího vzrůstu a míst výskytu. Upozorňujeme na ni nikoli z užitkového hlediska, ale z toho důvodu, že se jedná o velmi snadno šiřitelný plevel u nás hojně rozšířený, který má nevalnou pověst konkurenčně silné rostliny.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Locika kompasová – častý plevel našich zahrad

Locika kompasová je původním druhem na Blízkém východě, až po Saudskou Arábii a Etiopii, ale rozšířená je téměř po celé severní polokouli, kde roste podél cest, na rumištích, okrajích lesů a polí, v kamenolomech a na náspech, zkrátka všude tam, kde je sušší půda a slunné stanoviště.

Nevýhodou při odplevelovaní zahrad, kde se locika rozšířila, je její silný kůlovitý kořen, který se navíc rozrůstá ještě dál do bočních kořenů, tudíž je velmi nesnadné tuto rostlinu celou vytáhnout ze země. Celé rostliny mohou na vhodných stanovištích dorůst do výšky až 180 cm, pokud nejsou včas odstraněny. Rostliny začínají vykvétat v červenci a kvetou až do října. Je tedy nadmíru důležité, zbavit se jich na zahradách ještě před rozkvětem, aby se dále nemnožily semeny. Na jedné rostlině se mohou vytvořit až stovky nažek a všechny mohou posléze vyklíčit. Nažky po dozrání vypadávají do okolí mateřské rostliny a v půdě začínají klíčit, větrem zanesené nažky do okolí se šíří na další lokality, takže ani sousedé z okolních zahrad by jistě nebyli potěšeni, pokud byste lociky na své zahradě nechali vykvést.

Šíření rostliny se můžeme jednoduše bránit tak, že budeme pravidelně séci trávu na zahradách a v okolí svých zahrad, nejpozději před květem tohoto vytrvalého plevele. Můžeme zvolit i poněkud namáhavější způsob, než je kosení a každou rostlinu zvlášť včetně kořene vypíchnout ze země.

Kdysi dávno se locika využívala na přípravu výtažku, kterým se léčívala žloutenka, zimnice a koliky. Doporučovala se i pro snadné odkašlávání a při prsních bolestech, rovněž k odvodnění organismu. Dnes ji však již tímto způsobem nevyužíváme a máme spíše na paměti to, že její lodyha je porostlá ostny anebo spíše bodavými chlupy. Po poranění rostliny z lodyhy vytéká latex, který může po potřísnění kůže způsobit alergickou vyrážku. Rostlina může být ze stejného důvodu jedovatá pro osoby a některá zvířata. Mladé výhonky těchto rostlin se někdy používají k vaření a nahrazují chřest. Stárnutím výhonky a listy hořknou, takže se stávají nepoživatelnými. Z důvodu využití ke konzumaci je její slovenský název „šalát kompasový“.

Ne nadarmo má locika druhové jméno „kompasová“, neboť její listy jsou orientované severojižním směrem, svisle. Rostlině to pomáhá snížit odpařování vody z listů v horkých letních dnech, neboť to pomůže snížit v poledních hodinách teplotu listů někdy až o 7 °C.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: vaplantatlas.org, luirig.altervista.org, portaldahorticultura.xpg.com.br, aphotoflora.com,  gobotany.newengklandwild.org, naturspaziergang.de, utdallas.edu, atlasbotani.eu

Publikováno: 19. 6. 2014, Autor: