reklama

Kam ukrýt popelnice

Potřebujeme je mít v blízkosti domu, ale přesto ne zrovna na očích. Nikdo nestojí o to, mít popelnice zrovna u domovních dveří anebo u terasy směřující na zahradu a muset se na ně dívat třeba z kuchyňského okna. Nepobraly zrovna krásu, ale jsou tak potřebné! Ano, mluvíme o popelnicích.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Kam ukrýt popelnice

Kam tedy popelnice ukrýt, abychom je měli sice dostatečně blízko, ale přitom ne přímo na očích? Možností je poměrně dost, chce to jen trošku popřemýšlet a popustit uzdu fantazii, jak by se místo pro popelnicové stání mohlo vkusně přeměnit například na dobře utajený přitom jednoduchý přístřešek navíc hezky osázený.

Jednou z možností, jak dobře ukrýt popelnice je vybudovat okolo jejich stání jednoduchou a přitom půvabnou skrýš v podobě zahradního loubí anebo pergoly. Věříme, že s trochou řemeslné zručnosti každý domácí kutil dokáže z jednotlivých dřevěných prvků a třeba i zakoupených hotových dvířek sestavit takový vlastní model ve vhodné velikosti. V blízkosti takové pergoly se pak mohou vysadit popínavé růže, vysoké trvalky jako například stračka nebo šalvěj hajní, případně nějaké okrasné trávy.

Další variantu úkrytu pro popelnice nabídne dokonalý, ale přitom konstrukčně jednoduchý přístřešek. Využít se na jeho výrobu dají nejrůznější kovové konstrukce z profilů a stavebních armovacích sítí. Budou-li ošetřeny žárovým zinkování, více vydrží a mohou se navíc na několika místech snadno sešroubovat nebo svařit. Pro vyšší pevnost konstrukce je dobré ukotvit ji v zemi dlouhými kovovými skobami. Poté nastupuje práce s osazováním. Díky zimolezu, stálezelenému břečťanu anebo fazolu šarlatovému se vám jistě podaří popelnice dokonale skrýt před očima okolí. U břečťanu to bude vyžadovat v prvních asi třech letech trpělivost, neporoste tak rychle, jak byste si možná přáli, ale v následujících letech brzy pokryje celou konstrukci.

Miniaturní záhonek v horní části popelnicového krytu, i to je skvělý nápad, jak ukrýt popelnice před zraky okolí. Vytvořit popelnicovému stání takovou malou zelenou střechu nemusí být vůbec složité. Postačí sbít z prken nízký truhlík v žádané velikosti, vyložit ho fólií pro zakládání jezírek, a po jeho stranách vyvrtat drenážní otvory asi ve výšce 2 cm. Na dno pak rozhrňte asi 3-4 cm drenážního štěrku nebo kamínků či hliněných střepů. Na drenáž položte netkanou textilii, tu zasypte zeminou vylehčenou pískem. Velmi osvědčené jsou pro takovou výsadbu lomikámeny vždyživé, třezalka mnoholistá, nízké druhy rozchodníku, rožec plstnatý, nebo jalovec polehlý, případně z cibulovin ještě tulipán Greigův.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 21. 5. 2014, Autor: