reklama

Travní koberec – ano či ne?

V posledních letech se trendem v zahradní architektuře stalo zakládání trávníků pokládkou travních koberců. Je však nadšení z tohoto způsobu opodstatněné? Vyplatí se uvažovat o travních kobercích i běžným uživatelům rodinných zahrad nebo je to nadstandardní řešení pro reprezentativní prostory honosných sídel? Na tyto otázky se pokusím odpovědět v následujících řádcích.

i (Zdroj: Lucie Peukertová)
Travní koberec – ano či ne?

Předně si ujasněme, co je to travní či trávníkový koberec. Jedná se o předem vypěstovaný trávník ve speciálních trávníkových školkách, který je strojně odříznut i s potřebným drnem a svinut. Takto srolované pásy jsou dodávány zákazníkovi a pokládány na předem připravenou půdu.

Co všechno předchází tomu, než budete mít na své zahradě luxusní zelený koberec? Ve školkách se trávník pěstuje po dobu 10-12 měsíců. Jakmile je předpěstovaný trávník dostatečně zakořeněný a kompaktní, je za pomoci speciálního stroje sloupnut v pásech o určité velikosti, která se může v jednotlivých školkách lišit. Nejběžnější šířka travního pásu je 30-45 cm. Logicky by nás neměly překvapit vyšší pořizovací náklady, protože tomuto trávníku je skoro rok věnována péče a my si ho pak “jen rozbalíme” na zahradě.
Příprava půdy je totožná jak pro výsev trávníku, tak pro pokládání travních koberců. V obou případech je nutno půdní povrch důkladně odplevelit, prokypřit, odstranit kameny, urovnat terénní nerovnosti a uhrabat tak, aby se terén při nášlapu nebořil. V případě travních koberců je možno do vrchní vrstvy přidat hrubší písek pro odlehčení.

 

Jakmile je připraven terén, můžeme pokládat. Vhodné období je zhruba od začátku dubna do konce října v závislosti na klimatických podmínkách, vždy však musí být teploty nad nulou. Pro lepší zakořenění lehce rozrušíme půdní povrch. A nyní přichází první možné omezení, a to časové. Trávníkové pásy by měly být položeny do 24 hodin od sloupnutí. Musíte je však objednat s předstihem a nikdo vám nezaručí dobré počasí v den plánované pokládky, takže zde je určité riziko. Pokud nemohou být ve zmíněné lhůtě položeny, je nezbytně nutné rozvinout je na stinném místě a zavlažit. I když travní drn musí být při slupování suchý, může se za teplého počasí při přepravě zapařit, proto je rozvinutí důležité. Avšak co nejdříve je potřeba pásy položit na plánované místo, protože v opačném případě by mohl trávník zaschnout a byl by nenávratně poškozen.

 

Samotná pokládka je fyzicky náročnější než přímý výsev travního semene. Přece jen svinuté role trávníku něco váží – uvádí se 25-30 kg na m2 trávníku. Na připravený pozemek se pokládají jednotlivé pásy tak, aby na sebe co nejtěsněji navazovaly, ovšem nesmějí se překrývat. Po položení trávníku se okraje zarovnají ostrým nožem či sekyrkou, celá plocha se uválí šikmo ke směru položených drnů lehčím válcem. Na svazích je vhodné koberce fixovat proti pohybu pomocí kolíků. Při dobře připraveném podloží máme za 1 den na zahradě krásný zelený pažit – efekt je okamžitý. Trávník je nutné ihned po položení zavlažit dávkou 15 – 20 l/m2 a zálivku opakovat v menších dávkách 1 – 3 krát denně dle počasí, po dobu dvou týdnů. Samozřejmě, že během vegetace se trávník zalévá podle potřeby kontinuálně dál. Základní prokořenění trvá zhruba 2 týdny, poté je možné trávník začít pomalu zatěžovat. Plná zátěž se doporučuje po 6 týdnech. První sečení by se mělo provést asi po 8  – 14-ti dnech nebo když trávník dosáhne výšky okolo 7 – 8 cm. Abychom trávníku nezpůsobili stres, měla by být travní hmota zkrácena maximálně o 1/3 délky. Hnojíme dva až tři týdny po položení.

Travní koberec – ano či ne?
Travní koberec – ano či ne? (Zdroj: Lucie Peukertová)
Travní koberec – ano či ne?
Travní koberec – ano či ne? (Zdroj: Lucie Peukertová)
Travní koberec – ano či ne?
Travní koberec – ano či ne? (Zdroj: Lucie Peukertová)
Travní koberec – ano či ne?
Travní koberec – ano či ne? (Zdroj: Lucie Peukertová)

 

Na rozdíl od travních koberců má výsev travního semene jiné zákonitosti a tudíž i jiné výhody a nevýhody. Největší výhodou setého trávníku je nízká pořizovací cena. Jedná se však o dlouhodobější záležitost, protože opravdu pěkně zapojeného trávníku vytvořeného výsevem docílíte v průběhu jednoho až dvou roků. Nevýhodou vysévaného trávníku jsou vysoké nároky na péči zejména v počátečních několika týdnech a měsících po výsevu. Normální zátěž je možná až po několika měsících. Záleží na vysetých druzích (druhy s rychlým nebo pomalým vývinem). Malé semenáčky jsou velmi citlivé na poškození špatným počasím. V létě může dojít v suchém období při nedostatku vláhy k zasychání, při pozdním výsevu může vzcházející trávník ohrozit časný nástup zimy. Problémem může být také plevel. Oproti tomu řešení nepříjemností spojených s plevely a plísněmi odpadá u kobercového trávníku, protože ten je již ze školek chemicky ošetřen a plevely neobsahuje.

 

Co nám tedy z výše uvedeného vyplývá? Pokud dodržíme doporučení pro pokládku koberců, máme během jednoho dne kvalitní, profesionálně zapěstovaný trávník na zahradě. Travní drn je pružný a stejnoměrně hustý. Na rozdíl od setého trávníku okamžitě odstraní bahno a prach kolem nových domů, je rychlým protierozním opatřením. Nemusíme čekat několik měsíců. Rychlý efekt, který si zaplatíme, nepochybně má svůj význam a opodstatnění. Vezměme si čerstvě založenou zahradu. Rostliny máme zasázeny a záhony zamulčovány, avšak sazenicím trvá, než se rozrostou, zapojí a vytvoří nápadnou zelenou hmotu. Okamžitý požitek z trávníku nám tak vynahradí čekání na výraznější efekt u výsadeb trvalek a dřevin. Takže pokud patříte mezi milovníky zahrady, kteří zakládají zahradu, aby v ní žili, investice do travního koberce se určitě vyplatí!
A nyní doporučení na závěr. Vzhledem k rozmarům počasí v posledních letech není možno stoprocentně spoléhat na přírodní srážky a ne každý má čas věnovat se několikrát týdně zálivce trávníku. Automatický závlahový systém vám zajistí, že o krásný pažit nepřijdete ani během parného léta, ani když odjedete na 14 dní na dovolenou a zahrada zůstane bez dozoru. V opačném případě hrozí riziko, že se vrátíte z dovolené a najdete vyschlý žlutý koberec, jehož uvedení do původního stavu může být velmi problematické.

 

 

Autor článku: Ing. Markéta Pechová

Publikováno: 19. 5. 2011, Autor: