reklama

Sasanky neboli anemonky – skromné i pyšné

Možná si ani nespojujete bílý jarní kvítek z hájů i luk a záplavu neuvěřitelně pestrých květů nízkých rostlinek letní okrasné zahrady. Přesto jde stále o stejný druh – sasanky neboli anemonky.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Sasanky neboli anemonky – skromné i pyšné

Květnová procházka jarním smíšeným lesem nám na mnoha místech nabízí záplavu bílých kvítků pokyvujících hlavičkami ve větru. O pár set metrů výš se bílá mění v sytě žlutou, jak se porost sasanky hajní (Anemone nemorosa) mění v podhorský druh sasanky pryskyřníkovité (Anemone ranunculoides). Na stráních Krkonoš a Hrubého Jeseníku objevíte vyšší a silnější sasanku narcisokvětou (Anemone narcissiflora ) s okolíkem několika typických kvítků na jednom stvolu. Vypravíme-li se ale za sasankami dále na jih a na východ, bude přibývat barev i variet květů. V Řecku to budou převážně světlounké tóny růžové a modré sasanky sličné (Anemone blanda), ve Středozemí, v Malé Asii a zvláště na suchých pláních Izraele pak neuvěřitelně pestré žluté, rudé, fialové i modré sasanky věncové (Anemone coronaria). Na Dálném východě se vyskytuje opět zcela jiné, podstatně vyšší sasanky himálajské (Anemone tomentosa), Anemone japonica či Anemone hupehensis.

Vděčné trvalky

Proměnlivosti více než 120 přírodních druhů s úspěchem využívají také šlechtitelé zahradních odrůd sasanek. Většinou jde spíše o zvyšování odolnosti vůči chladnějšímu klimatu než o křížení za účelem vzniku nových variet, těch poskytuje příroda dostatečnou zásobu. Rostlinky vyrůstají z hlíz, které ponecháváme v zemi i po zavadnutí listů, na jaře znovu vyrazí. Ke spokojenému životu potřebují dobře propustnou půdu. Nemají rády přímé slunce, spíše se spokojeně krčí ve stínu stromů nebo keřů a v závětří. Vítr jim nesvědčí – ihned svěšují květy k zemi a i takto chráněné snadno ztrácejí okvětní lístky – od toho ostatně pochází i jejich latinské pojmenování. I jemný vánek pak roznese po širém okolí ochmýřená semínka. V zahradě budete ale vysazovat určitě hlízky. Poznat u drobných pokrocených červíků jejich kvalitu je dosti obtížné. Neměly by být úplně vyschlé, ale pozná se to těžko. Takže nejlepší je spolehnout se na kvalitu zahradnictví, kam se pro anemonky vypravíte.

Od jara do podzimu

Možná máte sasanky spojené jen s jarem, ale to v okrasné zahradě nemusí být pravda. Jarní jsou totiž naše domácí, počátkem léta pak vykvetou balkánské, zatímco ty, jejichž původ je v Číně nebo Japonsku začínají u nás kvést koncem srpna a vydrží až do října. Na vlhčích místech pod stromy se dlouhé roky budou samy rozrůstat sasanky hajní i pryskyřníkovité, sasanky sličné pak mají raději místa suchá, dobře se hodí třeba do skalky, pokud je přistíníme vyššími rostlinami v okolí. Exotické druhy jsou choulostivější, ze země je však také vyndávat nemusíte, ostatně časté přesazování nemají žádné anemonky rády. Stačí tedy místa, kde rostou, na zimu ochránit před mrazem vrstvou chvojí.

TIP: Pestrobarevný koutek

Šlechtěné odrůdy sasanek anemónek – nabízejí variety s pěticí okrouhlých květních lístků, štětinkami štíhlých kopretinkových okvětí i bohaté plné květy. Královnou mezi zahrádkáři oblíbenými druhy je určitě sasanka věncová „De Caen“. Shluk nevysokých rostlinek několik týdnů postupně vykvétá fialově, modře, červeně, bíle i žlutě v tónech tak sytých, že je nelze přehlédnout. Když koupíte kvalitní hlízky, nepotřebují ani tyto parádnice na trvalkovém záhoně žádnou speciální péči, takže se nebojte je vysadit třeba i když zahradu teprve zakládáte.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 7. 4. 2011, Autor: