Začínáte-li se zahradou, určitě dobře víte, že stromy a keře strukturují celou zahradní úpravu a vytvářejí její styl. Dokonce mají přednost před květinami. Stromy a vysoké keře na sebe přitahují pozornost, opticky rozdělují plochu a zároveň celou scenérii zklidňují.
Na základní kosterní výsadbu dřevin pak navazují záhony květin a růží. Platí tu jediné. Bohatství druhů a odrůd dřevin je nesmírné, nicméně vše chce svou míru péče. Proto nechcete-li trávit na zahradě čas převážně její údržbou, musíte si vybrat ty nejvhodnější dřeviny.
Listy ve tvaru srdce
Lesklé, příjemně zelené listy a nad nimi podlouhlá, jemně cizelovaná, bílá květenství bobkovišně , latinsky Prunus laurocerasus, vnášejí eleganci do polostinných koutů s neutrální půdou. Zahradnictví a školky ji nabízejí hned v několika odrůdách. Najdete mezi nimi keře nízké poléhavé, vyšší, s úzkým, širokým i zvlněným listem a také s listy bílé lemovanými či skvrnitými. Je krásné, když po letním zeleném hávu, zaplápolají na zahradě ohnivé barvy. Brslen křídlatý na podzim zasvítí červenými listy a plody. V zimě je nápadný korkovými lištami na větvích. Do malé zahrady volte vždy takové keře, které jsou atraktivní v několika ročních obdobích. Silný kontrast před nevýrazně zelenou stěnou je krásným oživením pro větší zahradu. Kolkvície před červeným javorem propůjčují zahradě strukturu a barvu. Obyvatelům zahrady poskytují ochranu před nežádoucími pohledy. Na jaře a na podzim trávník u keřů rozkvete drobnými cibulnatými květinami.
Přírodní obruby
Vhodně volený porost dřevin uzavře hranice pozemku, oddělí sportovní trávník, zeleninovou zahradu, tichou plochu na slunění či pozemek vedle rušné vozovky. Dřeviny jsou také velmi vhodné pro utváření zahradních celků. Signalizují vstup do předzahrádky i do další částí zahrady. Jejich koruny vrhají osvěžující stín na terasu či odpočívadlo. Pokud strom na zahradě použijete jako „dopravní značku“ sáhněte vždy po méně vzrůstných odrůdách s kulovitými nebo převislými korunami. Jsou to například okrasné třešně, višně, mahalebky a jabloně, kulovité javory a trnovníky, roubované vrby. Tyto dřeviny si zachovávají vzhled stromu, naproti tomu velké původní druhy působí těžkopádně a zastíní zahradu.
Okrasné dřeviny a jejich kombinace
Možná se vám však takové řešení zdá příliš fádní. V tom případě můžete svůj pozemek ohraničit pestrými stěnami, které budou po celý rok zajímavou podívanou. Vznikají kombinací okrasných dřevin různé výšky a olistění. Krásný obraz na zahradě vytvoří pestrobarevné květy, plody a listy. Proti živému plotu z jednoho druhu jsou tyto živé stěny méně náročné na práci za předpokladu, že vyberete správný druh pro dané stanoviště, ale zaberou více místa. Různorodé dřeviny přivábí více druhů ptactva i hmyzu. V obvodové výsadbě jsou především vítané dobře obrážející keře okrasné květem například trojpuk, kdoulovec, zlatice, zimolez, meruzalka. Na velké zahradě můžete do obvodového pláště vysadit i lísku nebo javor babyku.
Ty dobře snášejí zmlazení a rychle dorůstají. Rozložitá vajgélie květnatá je vynikající dřevina, která se hodí k výsadbě okrasného živého plotu. Ve školkách najdete mnoho odrůd s květy v barvě od světle růžové až po červenou a také se žlutě lemovanými Zelenou stěnu z jarních keřů ve druhé nižší řadě doplňuje modro fialový zpododěr a žlutý čilimník. Krásné odrůdy opadavého dřišťálu Thunbergova jsou vodné pro stříhané i nestříhané živé ploty vysoké od 30 cm do 2 metrů. Na podzim zazáří jasně červenými listy a lesklými plody a na jaře se na větvích rozsvítí drobné květy. Stále zelený brslen zase v příznivých podmínkách, polostín a vlhčí, výživnější půda, brzy vytvoří hustý porost. Tak zamezí výskytu plevele.
Jehličnany jsou vždycky dobrý nápad
Záhon, který nepotřebuje péči, lze sesadit z konifer. Ten nemusí být vůbec nudný, jak často tvrdí kritici mnohostranných jehličnanů. Soubor z tisu, pestrolistého cypřišku, různých zeravů a jalovců zkombinovaný s vřesy a vřesovci v růžové a bílé, vytváří zákoutí, které na sebe přitahuje pohledy už zdálky. Tvarová a barevná odlišnost, která ctí harmonii, zajišťuje pestrou podívanou. Výběr zakrslých odrůd je zárukou, že záhon nedoroste příliš vysoko. Sytě zelený tis, latinsky Taxus „Hicksii“, poznáte podle nápadných závěsů z červených míšků, které chutnají kosům. Zpěvní ptáci se vám za potravu bohatě odvděčí: jsou to totiž pilní pomocníci v boji proti škůdcům.
Prošpikováno stromy
Na zahradě často potřebujete pěknou, vyšší koncovku záhonu, odpočívadla, pohledové osy cesty či rohu zahrady. Ideální jsou sloupovité jehličnany. Zachytávají pohled a vedou jej vzhůru. Mnoho hezkých odrůd najdete u zeravů a cypřišků, které se tradičně užívají do živých plotů. Tmavě červený javor roste pomalu, takže nějakou dobu trvá, než doroste do své plné krásy. Zato patří k dřevinám jejich půvab je každým rokem větší a větší. Pestrolisté dřeviny nahradí květiny, ale dejte pozor: Některé odrůdy v létě mění barvu listů. Ta je potom tlumenější, má jiný odstín, čí dokonce zmizí.
Přírodní hranice
Živé ploty vždy vyžadují určitou péči. Můžete ji minimalizovat, když se rozhodnete pro volně rostoucí, nestříhané oplocení. Do zahrady nenáročné na péči nepatří stříhané živé ploty. Pravidelné stříhání i přihnojování totiž zabere spoustu času, takže by odporovalo záměru, s nímž byla zahrada založena. Dobrou náhradou jsou volně rostoucí keře, které vytvoří hustou zelenou stěnu přirozeně, bez stříhání. Záleží jen na vás, vyberete-li si jehličnany například zeravy nebo cypřišky, či listnáče, jako je dřišťál a tavolník van Houteův. Tyto dřeviny v potřebných místech spolehlivě vytvoří dlouhou neprostupnou hranici. Osvědčily se u ulice, sportoviště či v jiných rušných zónách. Výše jmenované dřeviny nejsou choulostivé, snesou znečištěné ovzduší, netrpí chorobami, ani škůdci a drží tvar.
Text: Lucie Sýkorová
Publikováno: 24. 4. 2019, Autor: