reklama

Okrasná zahrada v růžovém

Růžová barva je barva romantiků, kteří nevidí nebo nechtějí vidět nástrahy života. Přesně tak může působit i vaše okrasná zahrada v růžovém – je pastvou pro oči a dokonale uklidní i vaši duši. Tuto sladkou barvu lze míchat s fialovou a také s modrou. Na trhu je k dostání nepřeberné množství rostlinek této ruměnkové barvy – kombinovat je můžete tedy dle vlastního vkusu (jen zde musíme zohlednit způsob pěstování).

i (Zdroj: shutterstock.com)
Okrasná zahrada v růžovém

​Monarda (Monarda didyma)

Vlastí víceleté monardy je Severní Amerika. Dorůstá do výšky 100 cm a její květy šíří pěknou vůni. Nejen květiny, ale i listy této rostliny pěkně voní. Tato rostlina má ráda slunné nebo polostinné místo.

Vysazuje se do kypré půdy, jinak nemá žádné zvláštní nároky a rychle vytvoří v záhonech hustý porost. Potřebuje více vlhkosti a je vhodná i na výsadbu k rybníku. Květy se tvoří od června do září. Kombinovat můžete i různé barevné odstíny monardy. Odrůdy s růžovými květy kvetou bohatší než ty s červenými.

V prvním roce se odstraňují kvetoucí poupata, aby se rostlina bohatě rozvětvila. Rozmnožuje se dělením, kořenovými řízky nebo výsevem na jaře. Kvetoucí stonky se odříznou nad prvním párem listů a suší se. Používají se na přípravu čaje.

Akan (Acanthus mollis)

Je to nádherná trvalka z Balkánu. Je robustní, nenáročná na pěstování a daří se jí v každé půdě. Můžete ji vysadit i do skalky. Vyberte jí slunné místo nebo prosvětlený stín. Potřebuje dostatek vlhkosti. Má dekorativní listy, a proto je vhodná i pro pěstování v květináči, tam však může snadno zmrznout. Od června do srpna tvoří bílé až růžové květy a dorůstá do výšky 60 – 120 cm. Rozmnožuje se dělením kořene, bočními výhonky nebo na konci zimy výsevem do truhlíků. Semínka klíčí v chladu. Je tolerantní vůči nadbytku solí v substrátu.

​Jarmanka velká (Astrantia major)

Vysazuje se do humózní, vápenaté půdy. Optimální je polostín, ale může se vysazovat i do stínu, jen zálivka musí být vydatnější. Vysazuje se ve vzdálenostech 50 – 60 cm. Rozmnožuje se výsevem a dělením. V zimě je třeba rostlinu zakrýt před mrazem. Je vhodná i na řez.

Žebříček (Achillea millefolium)

Je to trvalka vhodná do záhonů i do skalky, dorůstá výška asi 60 cm. Potřebuje hodně slunce a propustnou půdu. Není potřeba žádné zvláštní péči. Vysazuje se do půdy bohaté na živiny, která musí být propustná. Daří se jí na slunném místě, v zimě ji třeba sestříhat. Na jaře se přidává do půdy hnojivo. Odkvetlé květy se odstraňují. Rozmnožuje se oddenky nebo řízkováním. Kvete od června do října. Květy jsou vhodné na sušení. Na jaře se mladé listy používají jako léčivá bylina. Příští rok se využívají květy i listy, z nichž se připravuje čaj, vhodný k léčbě žaludečních obtíží. Listy se mohou využít i v kuchyni – mají kořenitou chuť – přidávají se do salátů, bylinkových omáček a do tvarohu.

Pivoňka (Paeonia)

Pivoňky se vysazují na slunné místo koncem září až do konce prosince. Daří se jim v půdě bohaté na živiny. Na jaře se do ní přidá kompost, aby bohatě kvetly. Zalévá se tak, aby půda nebyla příliš mokrá. Kvete od května do června a dorůstá do výšky 70 – 80/60 – 100 cm.
Pokud patříte mezi milovníky růžové barvy, nicméně se chcete odprostit od klasické nositelky této barvy – růže, pak neváhejte s kombinacemi výše zmíněných „krasavic“.

Text: LucieSýkorová

Publikováno: 9. 12. 2010, Autor: