reklama

Cihly patří i do zahrady

Řešíte otázku, co položit na zahradní cestičky? Jak olemovat záhony? Čím opřít svah za domem, aby z něj nestékala hlína? Jak vytvořit pěkný předěl mezi okrasnou a zeleninovou zahrádkou? Možná jste se rozhodli pro stavbu zahradního krbu, právě si plánujete altán pro letní kuchyni. Všude tam s úspěchem použijete cihly.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Cihly patří i do zahrady

Jestli vám zbylo pár cihel po stavbě domu nebo bourání starých kůlniček, rozhodně je hned nevozte na skládku. Někdy je využijete třeba jen v letní sezóně, pár jich volně položíte kolem stromu a záhonů letniček nebo z nich vytvoříte provizorní cestičku ke zdroji vody na zalévání. A když se pustíte do stavby zídek, terasy nebo podezdívek lehkých staveb, díky použitým cihlám dostane vaše zahrada punc přívětivé starobylosti.

Ven jen dvakrát pálená

Pro provizorní letní účely se hodí cihly jakékoliv, nebudete želet ani toho, že vám po jedné dvou sezónách začnou rozpadat. Pokud ovšem chcete skutečně stavět nebo vytvořit trvalé cesty, terasu nebo schody, musíte mít cihly speciální. Jsou to takzvané zvonivky neboli klinkery. Vypalují se speciálním procesem za vysokých teplot a na poklep skutečně jemně zvoní. Jsou dražší než běžné stavební zdivo, za tuto cenu ovšem získáte materiál odolávající větru, dešti i mrazu po dlouhá desetiletí. Přitom si zachovávají stálý tvar i nezaměnitelné barvy. Právě kombinace různých odstínů červené až po téměř hnědou dává zvláštní kouzlo cihlovým cestičkám, schodům a zídkám. Dobře promyslet je potřeba i pokládku, protože plocha bude působit jinak, když cihly budete vázat podélně, parketově, rybinově nebo se dokonce pustíte do složitější tvarové mozaiky. Promyšlená kompozice červených cestiček, zahradních schodů, lemů záhonůzídek pod svahy může být doplněna i zcela bezúčelnými, pouze dekorativními cihlovými sloupky, které vytvoří jakési pohledové opěrné body v části vaší zahrady. Jejich korunou se pak stanou květináče s letničkami nebo temně zeleným splývajícím břečťanem – to už záleží na stylu výsadby rostlin, který zvolíte.

​Kolem jezírka

Výhodou pálených cihel je i to, že nekloužou ani když je jejich povrch vlhký. Nemusíte se je tedy bát položit ani kolem zahradního jezírka nebo mezi trávníky, které pravidelně kropíte. Stejnou funkci splní také kabřinec, který nemá tloušťku cihel, ale jen obkladů, přitom ale vykazuje stejné vlastnosti jako zvonivky. K dostání je dokonce ve větší škále barev, takže pokud nevytváříte nášlapnou plochu, na kterou se kabřinec nehodí, protože by praskal, můžete ho s úspěchem s cihlami kombinovat. Volte ovšem raději neglazovaný, ten se používal na obklady spodních částí domu koncem minulého století a moc efektní to nikdy nebylo.

Recyklované cihly jsou krásné

Zejména u chat, chalup nebo venkovských stavení budou velmi dobře vypadat cesty, terasy i zídky z cihel již použitých. Na inzerát se většinou dají sehnat velmi levně, počítejte ovšem s tím, že je budete muset zbavit nánosů staré malty a při stavbě si pohrát i se sestavováním, protože ne všechny budou celé. Za tu práci to ale stojí. Taková „recyklovaná“ terasa nebo zídka zahradu zútulní mnohem víc než čerstvě vyrobené dokonale tvarované prefabrikáty. Dejte ale opět pozor, abyste z „bouračky“ pro tyto účely koupili opravdu zvonivky.

Duté cihly pro osázení

Opěrné zídky pod svah vypadají velice dobře, když je postavíte z dutých tvarovek, které ustupují směrem ke svahu, takže otvory můžete posléze vysypat zeminou a osázet. V horní části se hodí trvalky, třeba půdopokryvný barvínek menší (Vinca minor), mezi jehož rychle se rozrůstajícími oddenky se sytě zelenými listy budou lemy cihel jen vykukovat, v dolní řadě, která je dobře přístupná, můžete pěstovat bylinky nebo kvetoucí letničky. Výrobci cihel dnes pamatují i na tyto speciální duté tvarovky, při nákupu ale opět neopomeňte zdůraznit, že je chcete pro venkovní použití.

TIP

Ve stavebninách nebo od stavebních firem se často dají nakoupit zvonivky v levném výprodeji – bývají to půlené cihly, které jim zbyly. Na lemy záhonů, nízké zídky nebo úzké cestičky si s nimi dobře vystačíte.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 25. 4. 2019, Autor: