reklama

Kotvičník – přírodní nápoj lásky

Kotvičníku zemnímu (Tribulus terrestris) se říká životabudič a jde o velmi zdravou léčivku. Na zahradě se hodí tam, kde potřebujete na suchém místě půdopokryvnou rostlinu. Porost z drobných zelených lístků je půvabný zejména v době květu, kdy ho zdobí množství žlutých kvítků. Každopádně celá rostlina udělá dobře vašemu organismu.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Kotvičník – přírodní nápoj lásky

Účinné látky z kotvičníku podstatně zvyšují pohlavní touhu a způsobují i dramatický nárůst svalové hmoty na úkor tuků. U mužů zvyšují hladinu testosteronu až o třicet procent a u žen podstatně zvyšují hladinu estrogenů.

Starodávná léčivka

Jako léčivou rostlinu znali kotvičník zemní již starověcí léčitelé v Číně, Indii a Mezopotámii. Odvar z různých částí rostliny se tradičně používal ke zlepšení činnosti jater a posílení usínajícího zájmu o sexuální život. Ve starověkém Řecku byla používána jako tzv. probouzeč dobré nálady. V Číně se oblast její aplikace, kromě prevence nádorů, rozšířila o terapii nemocí zasahující játra, ledviny i kardiovaskulární systém. K objevení terapeutických náležitostí fytosterolů uložených v kotvičníku zemním došlo poněkud neočekávaně v komunistickém Bulharsku, kde stejně jako v Rusku je již řadu let na trhu preparát povzbuzující sexuální apetit u mužů i u žen.  V současnosti zažívá kotvičník v západním světě zvýšený zájem jako potravinový doplněk zejména pro svůj příznivý vliv na naši náladu, nárůst svalové hmoty a zvyšování libida. V zahraničí ale i u nás se často objevuje název „rostlinná viagra“.


Na zahradě i v květináči

Kotvičník lze bez potíží pěstovat na zahradě. U nás sice není původní, pochází z jižní a východní Evropy, ale sem tam ho dnes najdeme i zplaněle růst na suchých písčitých místech. Vysazuje se na záhon po mrazících v polovině května do sponu 40 cm. Při špatném počasí, chladu a mokru hrozí napadení plísněmi a zpomalení růstu, při normálním létu je stav rostlin pěstovaných venku lepší než ve skleníku či fóliovníku a pěstování je podstatně jednodušší. Rostliny venku netrpí v podstatě žádnými chorobami a ani škůdci, dobře snáší sucho, takže s pěstováním by neměly  být žádné problémy.

Kotvičník lze pěstovat také v květináčích či truhlících, do 60 cm dlouhého truhlíku lze dát až 6 rostlin. Semínka se dají objednat přes internet a právě teď je k tomu nejvhodnější doba, protože předpěstovat je třeba sazeničky pěkně doma v teple. Pro příští rok si semínka posbíráte sami, ale pozor – dozrálé suché plody jsou nepříjemně pichlavé, takže je lépe je sklízet v rukavicích.

Nápoj lásky i zdraví

Užívá se rozemletá sušená drť z listů a natě. Ostřiháte celé proutky s lístky, usušíte, rozdrtíte. Sušený kotvičník se dá ale i koupit. Přimíchává se do nápoje nebo do jogurtu, nebo si uděláte odvar. Při jeho přípravě se doporučuje bylinu vařit asi 30 minut, pro lepší vyluhování obsahových látek, v 0,5 l vody a pak konzumovat ve dvou až třech dávkách během dne, při nedostatku času nevadí, vypije-li se odvar najednou.
Může se též udělat výluh, stanovená dávka kotvičníku se zalije vroucí vodou, nechá se přiklopený 4-6 hodin vylouhovat, poté se konzumuje jako čaj. Kotvičník působí blahodárně na náš organizmus, především na močové cesty, žaludek, střeva, a snižuje hladinu cholesterolu. Zároveň působí pozitivně i na psychiku – zlepšuje náladu, což právě v předjaří potřebujeme. Ale pozor, látky, obsažené v kotvičníku, které přinášejí tuto euforii a zvyšují sexuální touhu, jsou přece jen drogy – takže rozhodně s dávkami nepřehánět a kúru si dopřát jen na pár týdnů – účinky se projeví již po třech až pěti dnech.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 20. 1. 2011, Autor: