reklama

Úprava terénu a kámen v zahradě

Úprava terénu pozemku bývá prvním krokem při realizaci zahrady. Přichází na řadu po dokončení venkovních stavebních prací na domě a i když se to třeba tak úplně nezdá, modelace pozemku udělá hodně pro výsledný ráz zahrady.

i (Zdroj: archiv redakce)
Úprava terénu a kámen v zahradě

Veškeré hrubé modelace terénu se provádí strojně, kdy výběr konkrétního typu stroje závisí na druhu modelace (skalka, osazený svah, vyhloubení jezírka…), na přístupnosti pozemku pro techniku, velikosti pozemku a množství přesouvaných hmot. Po hrubých terénních modelacích je vždy zapotřebí doladit terén do detailu ještě ručně.

Výrazné převýšení terénu na pozemku nemusí být přítěží, ba právě naopak. Modelace terénu dodává zahradě další rozměr, který můžeme využít k rozčlenění zahrady na jednotlivé tematické nebo funkční celky za pomocí zídek nebo zhotovení skalek apod. Navezením zeminy a rozvolněním terénu pomocí kopečků se zahrada stává zajímavější. Nerovnost terénu dodá zahradě rytmičnost, udělá jí mnohem výraznější a působivější a často také útulnější.

Pomocí vyvýšených kopců podél hranice pozemku a jejich osázení rostlinami můžeme také zakrýt pohledy zvědavého souseda a vytvořit tak intimní zákoutí v zahradě. Množství a velikost terénních nerovností se odvíjí od velikosti pozemku a od celkového převýšení. Na malé zahradě je mnohdy lepší ponechat většinu pozemku v rovině a  případné modelace směřovat po okraji pozemku, uprostřed by nám zahradu nefunkčně rozdělily a překážely by. Naopak na velkých pozemcích můžeme udělat kopce mnohem mohutnější, pomůže to „rozbít“ velké fádní jednolité celky a zahrada tím dostane „šmrnc“.

Modelace  terénu stroji

Vhodné použití kamene přidá zahradě na rozmanitosti. Chceme li mít na zahradě dominantní soliter z přírodního materiálu, ideální je použití velkých lomových kamenů nebo valounů. Tyto obrovské dominanty nelze usazovat do zahrady jinak než strojem, proto je nejlepší usazovat je v době, kdy se na pozemku dělají hrubé modelace terénu. Dopravit velké kameny do již stávající zahrady může být obtížné a ne vždy reálné, záleží na přístupu zahrady pro velkou techniku.

Úprava terénu a kámen v zahradě
Úprava terénu a kámen v zahradě (Zdroj: archiv redakce)
Úprava terénu a kámen v zahradě
Úprava terénu a kámen v zahradě (Zdroj: archiv redakce)
Úprava terénu a kámen v zahradě
Úprava terénu a kámen v zahradě (Zdroj: archiv redakce)
Úprava terénu a kámen v zahradě
Úprava terénu a kámen v zahradě (Zdroj: archiv redakce)

Menší kameny se dají použít do skalky nebo k vyskládání suché zídky. Ploché kameny se zase výborně hodí na šlapákové cestičky. Kámen je důležité vybírat nejen podle velikosti, ale také podle jeho způsobu použití ( na zídku, do skalky, na šlapáky apod.) a podle barvy. Barvu kamene je vhodné sladit s již použitými prvky např. barvou fasády, obložením domu, nebo s jiným převládajícím či výrazným prvkem na domě, případně s barvou venkovní dlažby. Můžeme zvolit oblé světlé šedobílé valouny nebo vybírat z velkého množství nepravidelných lomových kamenů  –  např.pískovec, který má světle okrovou barvu, žulu v různých odstínech šedé, tmavě šedou až sytě černou drobu či břidlici, vápenec v různě narůžovělých odstínech atd. Často používaným a oblíbeným kamenem je pískovec, protože z tohoto materiálu lze díky dobré opracovatelnosti udělat téměř veškeré kamenné doplňky do zahrady a docílit tím jednotnosti v barvě i materiálu. Můžeme z něj postavit  zídku, menší pískovcové kameny můžeme použít do skalky, velké solitery  usadit jako dominanty, z pískovce se dělají také šlapákové cestičky v trávníku nebo drobné architektonické doplňky jako jsou různé sochy, fontány, japonské lampy, pítka apod. Ideální je také použití kamene ve spojení s vodními prvky.

Šlapáková cestička ( pískovec )

Suchá zídka a skalka ( pískovec )

Skalka ( pískovec )

Kombinace světlých a tmavých žulových valounů

Mnohostranné využití kamene v zahradě

Flora Bohemica s.r.o.
Autor: Ing. Barbora Nahodilová
www.stylovezahrady.cz

Publikováno: 13. 1. 2011, Autor: