Růže – nádherné květiny, se kterými nemají problémy jen princezny v pohádkách. Když už je zasadíte a staráte se o ně, hodí se vědět něco víc o možných nemocech, které vaše pohádkové keře můžou skolit. A že jich je. Jednou z nejčastějších je černá skvrnitost.
Napadení houbami může být jedním z největších problémů ve vašem růžovém sadě. I tady platí, ostatně jako u lidí, že čím budou růže zdravější před napadením, tím lépe se s nemocí vypořádají. Proto svým růžovým keřům věnujte pozornost neustále, ne až ve chvíli, kdy je skolí cizopasník. A ještě jedna rada hned na úvod: k chemickému léčení přistupte až ve chvíli, kdy všechny ostatní prostředky skutečně selhaly. Nechcete si přece zamořit prostředí, ve kterém žijete.
Černá skvrnitost – jak na ni
Černá skvrnitost je bohužel celkem běžnou chorobou růží. Jak její jméno napovídá, na rostlince se objeví tmavé hnědé, až černé skvrny, které jsou často orámované žlutou barvou. Někdy s nimi rostlina dokáže dál fungovat poměrně dlouho, jindy ale napadené listy velice brzo opadají, záleží na odrůdě. Raději proto zasáhněte hned, jak si nemoci všimnete. Pokud jste nuceni rostlinu téměř zlikvidovat, a zbude vám jen holý keřík bez listů, nevzdávejte se, stále se ještě dá leccos zachránit.
Myslete dopředu – zabraňte chorobě už při výsadbě
Černé skvrnitosti můžete zabránit už při výsadbě. Houby mají rády vlhko, proto růže nevysazujte poblíž vody. Zároveň je nezalévejte večer, ale spíše ráno, aby měl keřík čas oschnout. Pokud choroba zaútočí, odstraňujte napadené listy jak z keříku, tak i ty, které spadly na zem. Zlikvidujte je, nejlépe je spalte, protože houba se velice ráda a rychle množí. Rozhodně listy neházejte na kompost.
Přestože už jste byli nuceni zlikvidovat téměř celou rostlinku a příliš šancí jí nedáváte, počkejte na jaro. Mnohdy se totiž keřík dokáže znovu „postavit na nohy“. Pamatujte ale na to, že pokud se u vás už jednou černá skvrnitost objevila, je mnohdy těžké se jí zbavit, a její zárodky úplně zlikvidovat. Pokud se u vás objevuje pravidelně každý rok, poptejte se po sprejích, které použijete vždycky na konci podzimu a potom znovu na začátku léta.
Černá skvrnitost nemusí skolit každou odrůdu
Je dobré vědět, že existují druhy růží, které jsou k černé skvrnitosti náchylnější. Proto se nebojte obměnit záhon a sáhněte raději po takových odrůdách, které se nemoci dokážou lépe bránit. Jedná se většinou o tyto odrůdy: Hommage d’Anjou, Charleston, Cherry Brandy, Circus, Duftwolke, Eminence, J.F. Kennedy, Kimono, Lilli Marleen, Orange Sensation, Piccadilly, Rumba, Red Garnette, Schneewithcen, Silver Star, Soir d’Automne, Sterling Silver, Whisky, Wiener Charme, Virgo nebo Königliche Hoheit. Poradit by vám ale měli v každém zahradnictví.
Martina Tlachová
Publikováno: 15. 11. 2010, Autor: