reklama

Živý plot pro okrasnou zahradu

Živý plot, ať už z opadavých, či neopadavých dřevin může vaši zahradu patřičně zkrášlit a neméně tak dodat jejímu vnitřnímu, vámi užívanému prostoru na intimitě. Tento druh oplocení nedá totiž zvědavým očím kolemjdoucích žádnou šanci, aby jejich pohledy narušily vaše soukromí. Proti vynalézavým zlodějům pak postačí, když před nebo za tyto živé hradby umístíte ještě kvalitní plot zděný, či silnější plot drátěný.

i (Zdroj: archiv redakce)
Živý plot pro okrasnou zahradu

Než se stane nepropustnou zdí

Každé zařizování začíná přirozeně nákupem. Ačkoliv svěže zelené a bohaté živé oplocení je následkem především neustálé péče a stříhání, abychom vůbec měli co stříhat, pak musíme plot nejdříve vysadit. Tomu předchází nákup sazenic. Ocitnete-li se v situaci, kdy budete sazenice vybírat, pak si rozhodně dejte pozor na to, v jakém jsou stavu. Rozhodně by neměly být přeschlé a jejich barva by měla vypadat čerstvě a svěže. V tomto případě je tomu opačně, nežli například u brambor. Sazeniček živých plotů jsou nové rašící výhonky více než žádoucí. V neposlední řadě je také důležitým předpokladem dobrého růstu jejich kořenový bal, který by měl být dostatečně velký a vskutku dobře zabezpečený.

Samotná výsadba potom spočívá ve správném načasování a dobrém odhadu vhodné zeminy. Jen pro upřesnění-pro méně mistrné zahrádkáře jsou vhodnější již zapěstované sazenice, usazené v květináčích, či kontejnerech. Ty mívají značně větší kořenový bal, a také lépe a rychleji se ujímají, navíc můžeme je sázet téměř kdykoliv od jara do podzimu. V případě volného kořenového balu u sazenic, skutečně „sázíte“ na jistotu.

Tyto dřeviny budou v budoucích časech náročnější na zálivku a déle to potrvá, nežli vám zakoření, jejich cena je však daleko nižší a krom zmiňované zálivky nebudou potřebovat tak náročnou péči. I tak vám však poskytnou vše, co od nich očekáváte. Abychom nezapomněli na zeminu – ta by měla mít rozhodně stálou, mírnou vlhkost, aby dřeviny mohly čerpat živiny neustále (nutné především pro okrasné zahrady chatařů, kteří zahradu opouští na delší dobu). Za teplých slunných dnů pak zaléváme každý den, a to větším množstvím vody, aby se dostala až ke kořenům.

Po výsadbě

Důležitá je také délka udržovaného živého plotu, jeho výška a druh dřevin či keřů, které ho tvoří. Neméně důležité je potom vyrostlé dřeviny pravidelně zastřihovat. Při tom je dobré si ohlídat, abychom nenechávali (u vzrostlejších dřevin) přerůstat košaté výhony. Takzvané „stěny“, tedy strany plotu se sestřihávají v horní části, nebo případně do roviny, záleží jen na tom, jaký tvar u plotu každý jednotlivec požaduje. Dobré je však myslet na to, že zůstane-li širší vršek, jde k dolním větvím méně světla a ke kořenům méně vláhy a plot pak odspodu většinou prosychá.

Jako v salónu

Stejně jako lidé u kadeřníka, tak i vy budete volit střihy svého živého plotu. A stejně tak, jako správně zvolený účes podpoří vaši image, může i správně zvolený střih živého plotu polichotit vaší zahradě-ale pozor, může jí také uškodit! Aby se to nestalo, máme pro vás malou módní přehlídku účesů živých plotů.

Kaskádový sestřih

Vypadá skutečně originálně a snad i „pompézně“. Právě proto se hodí spíše do zahrad, které disponují větší rozlohou. Kaskádové střihy totiž zaberou pro svůj spodní blok poměrně širokou plochu. Pakliže byste chtěli stavět kaskády na úzkém spodním bloku pak vězte, že výsledný efekt bude působit spíše jako schodiště pro šmouly a honosný efekt se tak jednoduše vytratí. Pokud ale máte velkou zahradu, pak směle do toho. Neprohloupíte, pokud pro každý vyšší blok kaskády zvolíte jiný druh dřeviny. Je to sice náročné na údržbu, ale stojí to za to.​

​Obdélníkový střih

Je nejčastěji voleným a esteticky neutrálním střihem pro většinu zahrad. Dal by se nazvat zlatou střední cestou, která je méně náročná na údržbu a svůj účel splní.

Pohyblivá stěna

Krása pohyblivé stěny tkví v oblých vystouplých tvarech a je skutečně působivým prvkem na každé krásné zahradě. Nutno podotknout, že takovýto střih je velmi náročný, a také nějakou dobu trvá, než živý plot doroste do takových rozměrů, aby byl požadovaný efekt natolik žádoucí, jako na obrázku.

Živý plot pro okrasnou zahradu
Živý plot pro okrasnou zahradu (Zdroj: archiv redakce)
Živý plot pro okrasnou zahradu
Živý plot pro okrasnou zahradu (Zdroj: archiv redakce)
Živý plot pro okrasnou zahradu
Živý plot pro okrasnou zahradu (Zdroj: archiv redakce)
Živý plot pro okrasnou zahradu
Živý plot pro okrasnou zahradu (Zdroj: archiv redakce)

Dominové bloky

Nenechte se mýlit obrázkem, tento typ zastřižení se hodí i do menších zahrad. Poskytuje perfektní ochranu před zvědavými pohledy a nezabere tolik místa. V podstatě dřevina zabírá svou spodní stranou jen malý obdélníček, či čtverec plochy vaší zahrady. Pokud si navíc pořídíte správnou techniku pro výškové modelování okrasných dřevin a trpělivě vyčkáte, až vám plot naroste do také výšky, jako na obrázku, pak se budete moci těšit z jeho krásy i účelnosti. A třeba skryje i to, že za tímto obřím živým gigantem se skrývá jen nepatrná chatička.

Co třeba bambus?

Bambus je rostlina, ač se to možná někomu nebude zdát, více než vhodná pro výsadbu živého plotu. V případě, že má bambus vhodné podmínky k životu, pak vám díky jeho odolnosti, pevnosti a někdy i masivním rozměrům, poskytne to pravé chráněné soukromí. Bambus také roste ve velké hustotě, takže stěna bude skutečně nepropustná. Pro naše účely je dobré myslet na to, aby námi vybraná odrůda bambusu byla, co nejvíce odolná proti zimě-konec konců je to přece jen exotická rostlina.

Přesně takovou vhodnou volbou jsou bambusové odrůdy Fargesia, které dokážou narůst do nepropustných a „huňatých“ trsů a stačí jim k tomu je půlmetrová hloubka. Jejich nevýhodou je, že po odkvětu hynou. To se dnes však už dá řešit! Stačí jen zakoupit vegetativně množené sazenice, takzvané sazenice nové generace, které vám poskytnou až stoletou jistotu toho, že vám bambusový živý plot nevykvete a tudíž ani neuhyne.
Ať už tedy zvolíte klasické dřeviny, či exotický bambus, je dobré si dát záležet při výběru sazenic a dbát na jejich údržbu. Živý plot dokáže skutečně vaši zahradu „oživit“, ale nebude to bez práce. Jisté však je, že správným zastřiháváním a patřičnou zálivkou si zajistíte soukromí vaší zahrady a tuto péči vám tak živý plot dozajista vrátí desítkami let své čerstvosti a krásy.

Text: Lucie Sýkorová

Publikováno: 12. 11. 2010, Autor: