reklama

Zakládáme zahradu

Dříve či později obvykle každý z nás zatouží po vlastní zelené oáze, kde by mohl obklopen nádherou květů a svěží zelení keřů a stromů trávit chvíle oddechu a příjemně relaxovat.

i (Zdroj: Lucie Peukertová)
Zakládáme zahradu

Je však třeba mít na zřeteli, že taková zahrada se nedá vytvořit ze dne na den a navíc, že práce kolem ní bude vždycky dost a zabere to poměrně hodně času a v neposlední řadě spolkne spoustu finančních prostředků. To vše ale bude ve výsledku vyváženo příjemnými chvílemi strávenými uprostřed přírody.

Jako laik se můžete bohužel dopustit nejrůznějších chyb při zakládání zahrady, pokud však k této činnosti přizvete zahradního architekta, mnohých chyb se vám podaří vyvarovat. Avšak většina nadšenců zatouží po zahradě vlastnoručně založené i obhospodařované, kde se práce na vlastním pozemku stává aktivním odpočinkem.

Zahrady obvykle volně navazují na dům a jsou jeho nedílnou součástí, a tak je dobré plánovat zahradu s ohledem právě na stavbu domu. Je nezbytně nutné, abyste měli jasno v tom, jak  jednotlivé části zahrady využijete, k čemu budou sloužit, jak je můžete obhospodařovat, jestli bude čistě okrasná, nebo z části i užitková. Z účelu využití automaticky vyplyne, jakým  způsobem uvnitř jejích hranic provedeme její uspořádání.

Zakládáme zahradu
Zakládáme zahradu (Zdroj: )
Zakládáme zahradu
Zakládáme zahradu (Zdroj: )
Zakládáme zahradu
Zakládáme zahradu (Zdroj: )

Dalším určujícím prvkem může být styl, který pro svou zahradu zvolíte. K nejznámějším zahradním stylům patří zahrada formální, moderní, venkovská, japonská, romantická či zahrada selská nebo přírodní. Každý z těchto stylů si vyžádá osobitý přístup a specifickou výsadbu případně umístění dalších pro něj charakteristických prvků.

Výběr rostlin vždy sehrává jednu z nejdůležitějších rolí v každé zahradě. Při jejich výběru vycházejte z vlastností půdy, světelných poměrů případně orientace pozemku vzhledem ke světovým stranám, také zohledněte mikroklima zahrady a polohu a sklon pozemku a směr převládajícího proudění větru. Obecné zahradnické pravidlo určuje, že poměr listnatých dřevin ku jehličnatým by měl být v zahradě zastoupen v poměru 3:1.

Pro samotné osazování zahrady můžete volit mezi dvěma odlišnými způsoby. Buďto si vyberete přísně pravidelně osázené záhony, tedy geometrické uspořádání anebo vaše volba padne na přirozeně nahodilé osázení rostlinami, kdy vznikne přírodně působící seskupení  společenstva rostlin. V takovéto úpravě zahrady by se však neměly vyskytovat přímé linie ani žádné pravé úhly.

ivý plot, zah

Samotnou tvorbu zahrady si rozdělte do několika etap nejlépe podle vašich časových či finančních možností. Začněte v první etapě s hrubými terénními pracemi. Pokud není půda na vašem pozemku zrovna ideální, nevezte na ni kvalitnější zeminu. V etapě druhé vysázejte takzvanou kostru zahrady, kdy na svá místa dáte pomaleji rostoucí dřeviny a založíte například i živý plot, pokud to máte v plánu. Třetí etapa představuje obvykle založení trávníku a nakonec přichází etapa čtvrtá a poslední, ve které na vás čeká výsadba drobnějších keříků, květin, případně postavení altánku pergoly nebo zahradního posezení.

A nám již nezbývá než vám popřát, aby vás tyto zahradní práce těšily stejně tak jako samotný odpočinek, který po dobře vykonané práci budete moci strávit na vlastnoručně založené zahradě.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 9. 1. 2013, Autor:

Mohlo by vás dále zajímat