reklama

Ibišky – rostliny s vůní Orientu

Ibišek (Hibiscus rosa-sinensis) se pro svůj půvab okouzlujících květů stal velmi oblíbenou pokojovou rostlinou v mnoha domácnostech. V Evropě se objevil již dávno, a to v polovině 18. století. Tyto rostliny mají mnoho variant a jsou nenáročné na pěstování, proto je jejich obliba opravdu velká a stálá.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Ibišky – rostliny s vůní Orientu

Jejich nápadné květy se zcela jistě nikdy neomrzí, květ totiž na rostlině zůstává rozevřený pouze jeden den, ale následující den již mohou rozkvést zase další poupata. Ibišky velmi ochotně kvetou a jejich půvab je tak doslova nehynoucí. Proto jim na žebříčku oblíbenosti mezi pokojovými rostlinami u nás patří jedno z předních míst. Stále se na trhu objevují jejich nové odrůdy, které dokážou překvapit neuvěřitelnou velikostí květů a také svými barvami. Některé květy mohou v průměru dosáhnout až 25 centimetrů.

Ideální je, pokud máte možnost pokojové ibišky od května letnit někde na zahradě, slunném balkoně či terase. Letněné rostliny nebývají napadány škůdci a stávají se celkově odolnějšími. V zimě mohou být pěstovány nejen v bytech, ale i v teplých zimních zahradách. Pokud jim dokážete zabezpečit vhodné podmínky, odmění se vám v zimním období bohatým kvetením. Jakmile odkvetou, je dobré je ponechat odpočívat při omezené zálivce v místnostech s teplotou mezi 16 až 20°C. Ibišky těžko snášejí přemokření, je tedy dobré, vybavit dno jejich květináčů vhodnou vrstvou drenáže.

Ibišky – rostliny s vůní Orientu
Ibišky – rostliny s vůní Orientu (Zdroj: )
Ibišky – rostliny s vůní Orientu
Ibišky – rostliny s vůní Orientu (Zdroj: )
Ibišky – rostliny s vůní Orientu
Ibišky – rostliny s vůní Orientu (Zdroj: )

Ibišky jsou schopné během krátké doby vytvořit velké množství výhonů. V zahradních centrech jsou obvykle udržovány pro kompaktní vzrůst ošetřujícími chemickými látkami. Ty jim zajišťují i jistou košatost. Vliv těchto látek nejčastěji vyprchá v průběhu jednoho roku a pak se nám může přihodit, že při domácím pěstování ztratí rostliny svou kompaktnost, začnou se doslova nekontrolovatelně rozrůstat, a tak je zapotřebí dopřát jim kvalitní zástřih. Rostlina se tím vlastně vrátila ke svému původnímu přirozenému typu růstu. Ve volném prostředí svého původního rozšíření jsou ibišky schopné dorůstat až do výšky 4 metrů, proto je jejich řez nezbytný. Rostliny řez velmi dobře snášejí. Odstřižené větvičky lze navíc ještě použít k dalšímu namnožení rostliny. Nechejte je zakořenit ve sklenici s vodou a poté je jednoduše zasaďte rovnou do květináče.

Ve zbytečně velkých květináčích ibišky méně kvetou, a proto je přesazujte až tehdy, pokud rostlina již zcela prokořenila květináč.  Při přesazování se řídíme pravidlem, že průměr květináče by měl být o málo menší než průměr korunky u rostliny. Ibišky vysazujte do kypré vzdušné zeminy, nebude tak rostlinám hrozit přemokření kořenů.  Na trhu je k dostání substrát na pokojové rostliny, který je vyhovující i pro pokojové ibišky. Nejvhodnější dobou pro přesazování ibišků je jaro.

Pokud se jako pěstitelé můžete pyšnit stromkovými ibišky, můžete k nim vysadit ještě k patě kmínku například některé převislé rostliny, jako jsou například minipetúnie, bakopy, nebo některé další letničky.  A protože ibišky samotné jsou náročné na spotřebu živin uložených v půdě, bude nutné je často, a to alespoň jednou za týden v průběhu celé sezóny přihnojovat hnojivem rozpuštěným nebo rozmíchaným do zálivky.

Květy ibišků někdy předčasně odpadnou, je pak možné je využít pro aranžování například do pouhé skleničky s vodou, kde tak velmi pěkně vynikne krása jejich zajímavě tvarovaných květů.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 7. 1. 2013, Autor: