Aniž bychom si to uvědomovali, na svých zahradách, v parcích i jinde se velmi často setkáváme s rostlinami, které svá místa pevně hájí dokonce již desítky let. Je jich opravdu mnoho a některé patří k těm známým, některé jsou méně obvyklé. Běžné trvalky se dožívají věku v průměru mezi pěti až osmi lety. Mezi krátkodobé trvalky řadíme takové, které se dožívají méně než čtyř nebo pět let. Trvalky se často označují také souhrnným názvem pereny, neboť označení perennae pocházející jak jinak než z latiny, označuje výraz vytrvalý.
A co patří k faktorům ovlivňujícím dlouhověkost trvalek? Rozhodující je samozřejmě genetická výbava rostlin, ale i stanoviště má pro trvalky velký význam. A právě stanoviště rostliny má jistou zodpovědnost za to, zda se rostlina s dispozicí k dlouhověkosti opravdu dožije svého geneticky daného maxima.
Pěstitelé, kteří upřednostňují zahradu méně náročnou na údržbu, jistě uvítají právě tento typ trvalek. Ale své využití najdou dlouhověké trvalky i jako různé lemy okrajů záhonů, v odlehlejších částech zahrad anebo jako působivá předsadba dřevin, které potřebují v zahradě oživení. Volíme je tedy do zahrad zvláště v těch případech, kdy rostliny opravdu nechceme každoročně nahrazovat.
Na vlhčích stanovištích bylo vypozorováno, že zde mají velkou šanci k přežití zvláště mohutnější a vysoké trvalkové rostliny. Zařadit k nim můžeme například sadec (Eupatorium purpureum), rodgersii (Rodgersia), kakost (Geranium macrorrhizum), bohyšky čili funkie (Hosta sieboldiana), devětsil japonský (Petasites japonicus), reveň (Rheum palmatum), pupkovec jarní (Omphalodes verna).
Na místech chudých na výživu nebo stanovištích velmi suchých se udrží zvláště takové trvalky, které mají velkou schopnost uchovávání zásobních látek, například juka (Yucca filamentosa), tužebník obecný (Filipendula vulgaris) nebo opuncie (Opuntia cantha).
Ze skupiny rostlin, které se běžně dožívají dvaceti i více let jmenujme snad alespoň ty nejznámější, protože je jich opravdu velké množství. Mezi ty, které vytvářejí trsy, patří: denivka, kapraď samec, pryšec mnohobarvý, netřesk, ozdobnice čínská, pivoňka, udatna lesní, třemdava bílá, srdcovka, kosatec, bohyška, bergénie. Do skupiny vytvářející kolonie a vytrvávající na jednom místě i přes dvacet let jsou zahrnovány následující: konvalinka vonná, plamenka, pryšec chvojka, škornice, pérovník pštrosí, barvínek menší, kakost, darmera štítnatá, kamejka modronachová, devětsil japonský.
Pokud tedy na příští sezónu plánujete pořízení bezúdržbové zahrady, rozhodně byste neměli opomenout vybrat z pestré nabídky dlouhověkých trvalek, které se vám za vaši minimální péči odvděčí maximální vytrvalostí.
Text: Zuzana Bohdalová
Publikováno: 15. 11. 2012, Autor: