reklama

Lady Day Garden – romantická jazzová zahrada jako pocta Billie Holiday

xxx

i (Zdroj: shutterstock.com)
Lady Day Garden – romantická jazzová zahrada jako pocta Billie Holiday

název zahrady: Lady Day Garden
architekt: Strootman Landscape Architects
lokalizace: Chaumont-sur-Loire, Francie
rozloha: 200 m2
realizace: 2010

Pocta Lady Day

Zahrada je navržena jako dočasná expozice, která zde byla vystavena po dobu šesti měsíců k příležitosti konání zahradního festivalu v Chaumont-sur-Loire. Tradiční festival zahradního designu se zde koná pravidelně již od roku 1992. Všechny zahrady, které jsou zde vytvořeny, mají za úkol nejen poukázat na nové zahradní trendy, ale také na návaznost spřízněných profesí – kromě zahradních a krajinných architektů se zde na tvorbě zahrad podílí i výtvarní umělci, stavební inženýři, botanici apod. Výsledkem jsou kreativní týmy, pod jejichž taktovkou vznikají rok co rok neotřelé a inspirativní zahradní instalace.

Ateliér Strootman Landscape Architects navrhli svou zahradu jako poctu legendární jazzové zpěvačky Billie Holiday. Výsledkem byla poetická minizahrádka, která mnoha různými jinotaji vypovídala o hořkosladkém emotivním životě slavné zpěvačky.

Divadlo bez herců

Zahrada je koncipovaná jako salonek plný křehké romantiky, pomíjivé krásy a téměř až návykové radosti ze života. Kloubí se zde dva základní prvky: vnější plášť zahrady je silný a černý, zatímco srdce zahrady je měkké a růžové. Experimenty s hybridními tvary, romantická hra s dramatickými prvky, vytváření protikladných dojmů, to jsou přesně myšlenky, se kterými si pohrávali architekti při vytváření této netradiční zahradní instalace.

Vstupem do zahrady se návštěvník okamžitě ocitá v jiném světě. Efekt je téměř až divadelní – pozorovatel je zde stavěn do pozice diváka v hledišti, zatímco dynamická barevná zahrada se rozkládá na jevišti s pozadím z nehybných černých kulis.

Centrálním prvkem zahrady je malý černý pavilon vybavený mobiliářem a situovaný tak, aby z něj bylo možno lehce přehlédnout celou zahradu po vzoru japonské zenové zahrady. Před pavilonem se rozkládá do růžova laděná letničková louka s černým klavírem, který zde působí jako soliterní pohledový bod, jako nehybná socha zasazená do jemně se pohybujících stonků rostlin. V louce je kromě jiných rostlin použito velké množství vlčích máků, které skrytě poukazují na drogovou minulost známé zpěvačky.

Příklady rostlin použitých v zahradách:

vlčí máky, třapatky, pomněnky, krásenky, sasanky, slézy, šuškardy, šatery aj.

Autor: Klára Stachová

 

ING. KLÁRA STACHOVÁ (1987)
Zahradní a krajinářská architektka. Během studia krajinářské architektury v Lednici spoluzaložila ateliér 4DIM ARCHITECTS, ještě předtím prošla praxí v architektonických ateliérech v Praze a Brně. Kromě vlastního navrhování se dlouhodobě věnuje publikační činnosti s důrazem na přibližování současné české i světové krajinářské architektury českému publiku. Psaní a uvažování nad architekturou považuje za způsob vzdělávání sebe sama, který vnáší do její práce pohled na věc z více stran.

 

Publikováno: 11. 3. 2014, Autor: