reklama

Zahrady Trenthamu

xxx

název zahrady: Trentham Gardens
botanický koncept: Piet Oudolf, Tom Stuarth-Smith
lokalizace: The Trentham Estate, Staffordshire, Anglie
rozloha: 12 300 m2

Moderní tvář historické zahrady

Původní návrh těchto rozlehlých zahrad v hrabství Staffordshire pochází z již viktoriánské éry, kdy se na jejich tvorbě podílel tehdejší světoznámý krajinářský architekt Lancelot ‘Capability‘ Brown. Základní nosné prvky kompozice jsou dochovány do dnešních dob, avšak postupným mnoholetým vývojem se zahrady od původního návrhu mírně transformovaly. Dle architektů podílejících se na rekonstrukci zahrad je hlavním záměrem nikoliv striktní návrat do původního stavu, ale naopak citlivé začleňování moderních prvků a současných přístupů v zahradní tvorbě.

Na moderní obnově zahrad se podíleli přední současní architekti. Pod taktovkou britského architekta Toma Stuarta-Smitha vznikl pravidelný parter po vzoru formální italské zahrady, volnější krajinná část byla obnovena dle návrhu holandského zahradního tvůrce Pieta Oudolfa.

Formální zahrada

Obnova italské zahrady je založena na principu, který evokuje klasické italské zahrady tak, jak je známe z 19. století. Autor však k rostlinným výsadbám přistupuje více naturalisticky. Směrem k horní zahradě, kde dříve stávalo panství Trentham, jsou vysazeny v zimostrázových plůtcích stepní suchomilné rostliny, které hýří sytými barvami a jsou opticky nejvýraznějším prvkem prostoru. Opačným směrem k velkému jezeru jsou naopak použity rostliny vlhkomilné, kterým vyhovuje vyšší hladina podzemní vody. Směrem k vodní hladině optický efekt výsadeb ustupuje a noří se do jemnějších pastelových barev, které se postupně ztrácejí v okolní krajině. V této části zahrady je v 70ti záhonech vysazeno více než 80 000 rostlin.

Krajinná zahrada

Do této zahrady, která se odvíjí ve dvou základních schématech, se vstupuje přes most překlenující řeku Trent. Řeka travin, jak byla nazvána jedna část této východní zahrady, je rovinný parter osazený obrovským množstvím prérijních travin, které evokují divokou louku. Ta je protkána velkým množstvím krátce střižených travnatých pěšin, které ji celoplošně zpřístupňují. Květinový labyrint je druhou částí této zahrady. Je to zahrada plná smyslů, vůní a barev osazená širokou škálou vysokých trvalek.

 

Příklady rostlin použitých v zahradách:

břízy, bezkolence, vřesny, rdesna, kosatce, čechravy, upolíny, jarmanky, žluťuchy, sadce konopáče, zavinutky, šuškardy, denivky, yzopy, kakosty, rozchodníkovce, šalvěje aj.

Autor: Klára Stachová

 

ING. KLÁRA STACHOVÁ (1987)
Zahradní a krajinářská architektka. Během studia krajinářské architektury v Lednici spoluzaložila ateliér 4DIM ARCHITECTS, ještě předtím prošla praxí v architektonických ateliérech v Praze a Brně. Kromě vlastního navrhování se dlouhodobě věnuje publikační činnosti s důrazem na přibližování současné české i světové krajinářské architektury českému publiku. Psaní a uvažování nad architekturou považuje za způsob vzdělávání sebe sama, který vnáší do její práce pohled na věc z více stran.

 

Publikováno: 11. 3. 2014, Autor:

Mohlo by vás dále zajímat