reklama

Dřeviny zářící zlatou barvou

Dřeviny se zlatým nádechem ve svých listech dokážou přinést do zahrad náležité osvěžení. Mají doslova obrovský potencionál ke zviditelnění zastrčených koutů zahrady a zkrátka celkově dokážou zahrádku v mnohém esteticky vylepšit. Proč je tedy nepoužít v k výsadbě i u vás na zahradě?

i (Zdroj: shutterstock.com)
Dřeviny zářící zlatou barvou

Za pomoci zlatolistých keřů a stromů se nám velmi snadno podaří na zahradě vytvořit příjemné oživení a jakoby osvětlení i v době, kdy už na zahradu padá tma. Zlatožlutě zbarvené dřeviny a stromy patří k velmi ceněným nástrojům pro zefektivnění vzhledu zahrad a parků. Je však důležité mít neustále na mysli, že zlatá barva dokáže být vtíravá, a tak není účelem vysadit co nejvíce takovýchto dřevin v zahradě, ale spíše zvolit vhodné druhy a také místa pro jejich výsadbu. Vždyť jde pouze o to, vyvolat v zahradě dojem příjemného překvapení a nikoli šokovat. Do očí bijící prvek by v zahradě narušil její celkovou harmonii.

Některé keře či stromy si udržují svou zlatavou barvu po celý rok, jiným se zlatá barva postupně mění ve žluto zelenkavou. Na kráse jim to však rozhodně neubírá. Na menší zahradě či pozemku zvolte spíše výsadbu pouhého jednoho takového stromu či většího keře. V zásadě platí, že čím menší druh rostlin, tím více si jich můžeme na pozemek vysadit. Dřevin se zlato žlutými listy je tolik, že si z tak široké nabídky může vybrat každý, kdo po nějakém zatoužil, od mohutného stromu až po malý keřík, jehličnan nebo listnáč.

Většina zájemců o zlatožluté odstíny upřednostní ve své zahradě javory. Nemusíme chodit daleko a nalezneme přímo mezi domácími druhy javor mléč (Acer plantanoides) odrůdu Princetown Gold, která se pyšní velkými zářivými listy. Při stáří dvaceti let dosáhne obvyklé výšky 10 m. Pokud však toužíte po některé z nižších odrůd javorů, ideální bude javor japonský (Acer shirasawanum) odrůda Aureum.  Je celkově pomaleji rostoucí a má spíše keřovitý tvar. Často žádaná je i katalpa trubačovitá (Catalpa bignonioides) Aurea. Pěstuje se nejen pro efekt zlatitých listů, ale i pro svá nápadná květenství, která jsou posléze následována velmi zajímavým plodenstvím –  trvanlivými  štíhlými lusky. Pokud chceme na katalpě docílit růstu opravdu velkých srdčitých listů, provádíme pravidelný řez stromu. Ten však není obecně nikterak nutný pro udržení celkového tvaru koruny.

Dřeviny zářící zlatou barvou
Dřeviny zářící zlatou barvou (Zdroj: )
Dřeviny zářící zlatou barvou
Dřeviny zářící zlatou barvou (Zdroj: )
Dřeviny zářící zlatou barvou
Dřeviny zářící zlatou barvou (Zdroj: )

Pro živé ploty volíme výsadbu dobře známého a osvědčeného jilmu holanského (Ulmus hollandica)Wredei. Má široce sloupovitou siluetu a vroubkovaně zvlněné zlatavé listy. Toužíme-li po podobně nenáročném a spolehlivě rostoucím keři, vysadíme do zahrady robustní dřišťál Thunbergův (Berberis thunbergii)varietu Aurea. Volnou, objemnou siluetu mu dodává obrovské množství drobných hladkých lístků. Vyžaduje-li to výsadba za určitým účelem, můžeme jeho bujný růst zkrotit pravidelným nebo občasným sestřihem. Hodí se i do nádob, tak nám udělá službu například i na terase nebo na místech, kde momentálně v zahradě nic zajímavého neroste. Je však třeba upozornit, že se jedná o keř trnitý. Neohrozí ho ani sucha, ani vítr.

Dalším nenáročným zlatolistým keřem vhodným takřka do všech typů zahrad je nižší tavolník japonský (Spirea Japonica) Golden Princess. Snese plošnou výsadbu, je vhodný i pro záhonové bordury, stejně jako pro výsadbu do ostrůvků. V průběhu června a července navíc rozkvete mnoha nachově růžovými kvítky v okolících, které vydatně lákají hmyz zvláště včely a motýly, čímž tyto keře ještě více upoutají.

K dalším keřům a rostlinám uchvacujícím nás svým zlatavým habitem patří cypřišek hrachonosný varieta Aurea, tis červený varieta Filifera Aurea, pustoryl věncový (Philadelphus coronarius) Aureus a například dřezovec trojtrnný (Gleditsia triacanthos) Sunburst přitahující pozornost svou volně rostlou korunou a velmi zajímavě tvarovaným olistěním. Stačí tedy jen vybrat a vysadit.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 25. 10. 2013, Autor: