Už vás nebaví chovat na zahradě klíšťata? Není divu. Radovan Bureš ze společnosti předního výrobce sekaček a dalších produktů pro péči o trávník i zahradu poradí několik jednoduchých kroků, kterými omezíte či zcela eliminujete výskyt klíšťat na zahradě. Důležité informace přidává také MUDr. Rastislav Maďar z Očkovacího centra Avenier. Klíšťata totiž představují vysoké riziko přenosu klíšťové encefalitidy.
Základ je jednoduchý – pravidelný sestřih trávníku
Pokud nechcete jen počítat, kolik klíšťat jste vy a vaši domácí mazlíčci zase chytili, pravidelně sekejte trávu. Právě tam se totiž klíšťatům nejvíce daří. „Trávník proto sekejte na co nejkratší výšku, znesnadníte tak klíšťatům šance na útok. Nízká tráva je pro klíšťata poměrně nehostinným prostředím,“ říká Radovan Bureš a přidává další praktické rady.
Účinné je vytvoření nárazníkových ploch
Výskyt klíšťat omezíte také pomocí vytvoření tzv. nárazníkových zón, které znesnadní přesouvání klíšťat z příhodného prostředí na místa, kde se nejčastěji pohybujete. „Klíšťata potřebují k životu vlhké prostředí a to jim zajišťuje rostlinný porost. Pokud zahradu pečlivě sekáte, je účinné vytvořit předěly mezi bujnějším porostem a vlastní zahradou. Zpevnění nebo posypání přístupových cestiček kamínky, pískem či pravidelné zkracování přečnívajících větviček jistě pomůže,“ doporučuje Radovan Bureš.
Nespoléhejte na jednorázový chemický postřik
Klíšťat se nezbavíte jednorázovým chemickým postřikem. Umějí se totiž vracet a řádně potrápit lidi i domácí zvířata. Vhodnější je pečovat o trávník i v tomto směru pravidelně. Tím výskyt nebezpečných vetřelců výrazně snížíte.
Omezte riziko klíšťové encefalitidy
Pečlivým a pravidelným ošetřováním zahrady zároveň snížíte riziko přenosu nebezpečné klíšťové encefalitidy, která ohrožuje děti, lidi ve středním věku i seniory. „Zejména u starších pacientů může mít toto onemocnění závažnější průběh,“ upozorňuje docent MUDr. Rastislav Maďar z centra Očkování a cestovní medicíny Avenier.
Text: Redakce
Publikováno: 19. 6. 2013, Autor: