Ještě než vyrazíme poprvé na trávníky v našich zahradách s nejrůznější zahradní technikou, je zapotřebí svědomitě provést její údržbu. Zahrady se po dlouhé zimě konečně zazelenaly, všechno začíná kvést a než bude potřeba první sečení trávníku, vše by mělo být připravené. Jen vyrazit.
O starost méně budou mít pečliví kutilové, kteří svým zahradním pomocníkům věnovali dostatečnou péči ještě před jejich uložením po předešlé sezóně. Technika, která zůstane po delší dobu znečištěná je náchylnější k rezivění, jelikož nejrůznější nečistoty na ní zadržují vlhkost. Ke korozi jsou nejnáchylnější samozřejmě všechny typy sekaček s ocelovým skeletem. U elektrických sekaček je nutné soustředit se hlavně na údržbu žacího ústrojí a prostoru. Nelze opomenout hlavně ostření žacího nože a také kontrolu podvozku. Zubaté ostří se musí nabrousit, v případě, že již došlo k velkému opotřebení, je nutné nůž vyměnit.
Máte-li sekačku s benzínovým motorem, její údržba bude podstatně náročnější. Alespoň jedenkrát do roka by se jejímu motoru měla věnovat stejná pozornost, jako například motoru vašeho auta. Pravidelná údržba takové sekačky s benzínovým motorem musí především zahrnovat vyčištění vzduchového filtru, dále kontrolu či výměnu zapalovací svíčky. Doporučujeme také výměnu motorového oleje. Po několika měsících bude zapotřebí také výměna benzínu. Pokud by benzín nebyl v dobrém stavu, mohlo by to výrazně ztížit startování sekačky.
Může se stát, že sekačka bude vyžadovat podstatně rozsáhlejší opravu, v takovém případě jednoznačně doporučujeme předat ji do rukou odborníků a zajistit si profesionální servis. V domácích podmínkách může představovat problém i pouhé nabroušení nože. Správné vyvážení je dosti náročné a při třech tisících otáček za minutu se projeví i malá nevyváženost jako silné vibrace. Vibracemi pak trpí samotné zařízení a ještě se více opotřebuje, nehledě na vznik nebezpečné situace pro obsluhu.
Jak tedy správně při údržbě postupovat?
Nejprve kartáčem vyčistěte od nečistot žací prostor. Benzínovou sekačku při čištění naklánějte tak, aby byla karburátorem vzhůru. Tupý, poškozený či jinak opotřebovaný nůž demontujte. Bezpodmínečně srovnejte nestejnoměrné opotřebení ostří nože. Ještě před montáží zkontrolujte vyvážení nože. Po nasazení na čep nebo nějaký šroubovák se nesmí nůž na žádnou stranu převažovat. Pokud je patrný náklon k jedné straně, je nutné ubrat broušením na hmotnosti nože.
I plášť sekačky si zaslouží očištění. Jestliže jsou nečistoty až příliš odolné, použijte na jejich odstranění technický benzín anebo líh. Nejlépe každý rok měňte i vzduchový filtr. V mezidobí na jeho čištění také použijte technický benzín. Zkontrolujte i zapalovací svíčku, v případě potřeby očistěte oba její póly. Použijte k tomu jemný smirkový papír, drátěným kartáčem by došlo k jejich poškození. Jestliže vykazuje elektroda vysoký stupeň poškození, vyměňte svíčku.
Nejpozději po roce užívání vypusťte motorový olej a nahraďte ho novým. Některé motory mají olejoznak, jiné nikoli. Pamatujte, že vždy musíte dolít výrobcem doporučné množství pro ten který typ. Důležité je i doporučení ohledně typu motorového oleje.
Pročistěte odvětrávací otvor ve víčku benzínové nádrže. Můžete jej například profouknout stlačeným vzduchem. Na závěr naplňte nádrž čerstvým palivem.
Text: Zuzana Bohdalová
Publikováno: 7. 5. 2013, Autor: