Zima je sice v plném proudu, zahrádkáři by se však měli pomalu připravovat na jaro a sázení nových rostlin. Leden a únor je totiž ideální čas na předpěstování zeleniny. Podívejme se společně na pár rad, jak takové rostlinky zasadit, jak o ně pečovat, či jak zabránit šoku z přesazení.
1. Jaké rostliny je nutné si doma předpěstovat?
Předpěstování se nejčastěji týká zeleniny, jako jsou saláty, košťáloviny (kedlubna, zelí, brokolice, …), okurky, dýně, lilky, rajčata nebo papriky. Naopak u špenátu, mrkve, fazolí či červené řepy je možné zasadit semínka přímo do záhonku.
2. Jak mám u předpěstování semínko zasadit?
Na výsev budete potřebovat misku, substrát, který neobsahuje moc živin, průhlednou fólii a samozřejmě zvolená semínka. Výsevní misku naplňte do dvou třetin substrátem a poté na něj nasypte semínka. Ty opět překryjte hlínou. Poté vše zalijte vodou, nejlépe vlažnou nebo odstátou dešťovou. Celou misku překryjte průhlednou fólií. Vyberte si doma teplé místo bez přímého světla. Nedoporučuji dávat přímo na topení, ideální teplota je od 17 do 22 stupňů Celsia. A malá rada na závěr, na misku nalepte název rostlinky, kterou v ní pěstujeme, díky tomu budete hned vědět, o jakou zeleninu se jedná.
3. Jak se máme o výsevní misku starat?
Díky fólii na misce přispějete k průběhu fotosyntézy a urychlíte tím růst. Jednou až dvakrát denně misku odkryjte, aby se rostlinky nadýchaly vzduchu. Až vyraší první klíčky, větrejte častěji a na delší dobu, zajistěte jim vyrovnanou teplotu a hlavně dostatek světla a počkej-te, až budou sazenice dostatečně silné.
4. Co dělat, když už jsou rostlinky silné?
Jakmile jsou již sazenice silné a začínají růst do výšky, přesaďte je do jednotlivých květináčů. Doporučuji použít ty z rašeliny. Usnadní vám práci při přesazování a nepoškozují kořeny.
5. Kdy máme sázet zeleninu do záhonků?
Nejobvyklejší doba pro vysazení zeleniny na záhonky je polovina května. U salátů a některých druhů zelí můžete začít s výsevem již v průběhu dubna.
6. Jak rostlinku přesadit?
Pokud máte rostlinky v rašelinovém květináči, můžete ho dát do nové zeminy společně s rostlinkou. Díky tomu se nepoškodí kořeny. Květináč nejdříve ponořte do vlažné vody, nařízněte a vsaďte do půdy. Jelikož se jedná o přírodní materiál, tak květináč sám zetlí v půdě bez škodlivých zbytků. Tato metoda je v současné době asi nejlepší pro to, abychom ubránili rostlinky před šokem, který může při klasickém přesazování nastat.
Text: Redakce
Publikováno: 1. 2. 2013, Autor: