reklama

Bylinky pro dobrou náladu

Zima je obdobím krátkých dnů a dlouhých nocí, a tak nejednoho z nás občas přepadnou chmury a nálada je doslova až na bodu mrazu. Pak přicházejí na řadu osvědčené i méně známé metody, jak přijít na veselejší myšlenky a svou náladu pozvednout. Úzkost a deprese není dobrý rádce a jejich důsledkem může naše psychika trpět. My se dnes podíváme na to, které bylinky by nám s bojem proti chmurám a depresi mohly pomoci.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Bylinky pro dobrou náladu

Všem je pravděpodobně dobře známý jako elixír života. Je považován za komplexní léčivý prostředek a má velmi pozitivní vliv na funkci mozku. Hádáte-li, že se jedná o ženšen, máte pravdu. Správný název je všehoj ženšen (Panax ginseng). Pověst elixíru života získal jeho kořen, který se užívá ve formě prášku připravený jako čaj. Kůra by měla trvat po dobu jednoho měsíce, kdy se pije jeden šálek denně. Posílíte tak nejen práci svého mozku, ale i  obranyschopnost a navíc tento prostředek působí proti duševní únavě. Kořen se sklízí pouze jednou za několik let, neboť roste velmi pomalu.

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) je další bylinou, která může přispět ke zlepšení naší nálady. Opět se jako droga užívá kořen, který obsahuje látky obecně posilující mysl. Umožní vám kvalitně se vyspat, a tak nabrat nové síly a navíc napomáhá soustředění a zvýšeným výkonům. S jeho pomocí snáze dokážete překonat strach a úzkost. Roste v okolí potoků a ve vlhkých lesích, ale vypěstovat si ho můžete i na vlastní zahradě, pokud mu dopřejete dostatečně vlhkou půdu. Ke konci léta kořeny sklidíme a poté je sušíme podélně rozříznuté.

Meduňku lékařskou (Melissa officinalis) známe asi všichni, krásně voní a na zahradách se pěstuje zcela běžně, a to ve spoustě odrůd. Na půdu je nenáročná. K sušení stříháme celé lodyhy dopoledne za suchého počasí, což zaručí nejvyšší obsah silic v rostlině. Silice v meduňce obsažené mají uvolňující a protikřečové účinky. Působí proti stresu a nespavosti, zmírňuje nervově podmíněné potíže se srdcem a uvolňuje i žaludeční neurózy. Užívá se čaj, který lze připravit jak ze suchých, tak z čerstvých listů. Čaj je potřeba připravovat pod pokličkou, aby nevyprchaly éterické látky. Louhujeme 7 minut.

Sporýš lékařský (Verbena officinalis) má uklidňující a antidepresivní účinky. Je to výborná bylina pro rekonvalescenci, pro překonávání chronických úzkostí a stresu. Jeho užívání je však zakázáno v těhotenství. Příprava čaje není složitá, stačí přelít čajovou lžičku sušené natě vařící vodou a poté 7 minut nechat louhovat. Na zahradě se rostlina šíří běžně sama, potřebuje pouze slunné stanoviště. Ke sběru se využívá pouze horní část rostliny v délce 15 cm, která se suší zavěšená ve svazcích.
Ať si již vyberete jakoukoli z výše uvedených rostlin, přejeme, aby vám pomohla vylepšit náladu a navodit příjemný pocit uvolnění a odstranit všudypřítomný stres.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 24. 1. 2013, Autor: