reklama

Sněženky zkrášlí zimní zahradu

Drobné zvonkovité kvítky sněženek nám oznamují, že do jara chybí už jen kousek. Jsou příslibem prvních hřejivých slunečních paprsků. Jemná elegance sněženek se vyjímá v každé zahradě, ale i na okenním parapetu, nebo na malém dekoračním stolku kdekoli v místnosti.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Sněženky zkrášlí zimní zahradu

Na světě existuje přes 400 druhů sněženek. Některé s velkými květy, některé kvetou plně. V našich zahradách nejčastěji roste druh sněženka podsněžník (Galanthus nivalis). Ostatní druhy a odrůdy lze obvykle spatřit pouze v botanických zahradách. Nejvýznamnějšími šlechtiteli sněženek jsou Angličané.

Podle počasí kvetou sněženky již v lednu a únoru. V chladnějších oblastech třeba až v březnu. Jejich cibulky se vysazují na podzim do skupin. Často se pak v zahradě setkáme s tím, že jsou ze záhonů zataženy například do trávy. Tam působí zvlášť efektně. Bílé květy sněženek na sebe upoutávají pozornost mnoha způsoby. Kromě elegantního tvaru a jemné barvy na sněženkách upoutá i jejich omamná vůně. Bílá barva totiž na rozdíl od pestrých odstínů žluté a červené neláká hmyz. Tak na sebe tyto bílé květy musí upozornit jinak.

Sněženky nejsou nijak vysoké. Jsou však velmi odolné, pokud jim splníme alespoň základní podmínky pěstování, což je mírně vlhká půda bohatá na humus a polostinné stanoviště. Potřebují kyprou svěží zahradní půdu a místa, kde se v období jejich kvetení nachází dostatek slunečního svitu, ale po odkvětu jsou spíše zastíněná.

Na vhodných stanovištích je možné, že se během několika roků rozrostou. Pod opadavými keři anebo pod stromy často vznikají celé sněhobílé koberce těchto květů. V časném předjaří si tak můžeme udělat radost a bez výčitek si na zahradě natrhat malou kytičku domů do vázy.

Sněženky nehnojte, vytvořily by pak mnoho listů a žádné květy. Po odkvětu lze rozdělit velké trsy sněženek na části a zasadit cibulky i s listy. Sněženky jsou jedovaté, takže by se měly pěstovat s velkou opatrností tam, kde jsou malé děti.

Sněženky můžeme množit cibulkami anebo je necháme vysemenit. Často se objeví i na místech, kde bychom je ani nečekali, a to je práce mravenců. Těm totiž chutnají semeníky sněženek. Odnášejí si je do svých zásobáren, a tak jsou semena zanesena na různá stanoviště.

Bílým květům sněženek to bude slušet zvláště na skalce anebo v záhonech a pod opadavými stromy nebo keři ve společnosti krokusů a jarních bramboříků nebo jaterníků. Stejně tak lze ze sněženek vytvořit velmi působivá aranžmá do bytu.

Vyrobte si třeba přírodní obal na průhlednou sklenici z vrbových proutků. Inspirujte se v přírodě nebo na zahradě laťkovým plotem. Nastříhejte stejně dlouhé díly vrby a spojte je po obvodu sklenice ozdobným provázkem. Pro lepší pevnost můžete vzájemně přilepit provázek a proutky tavným lepidlem. Do průhledné sklenice natrhejte svazek sněženek.

Stejně tak nádherně bude vypadat trs vysazený ve vrbovém košíčku s šedou lazurou. Vložte do něj napřed igelit, aby voda při zálivce nevytékala ven. Zasypte hrstí zeminy, vložte trs sněženek, opět zasypte zeminou a povrch zeminy přikryjte čerstvým mechem.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 23. 1. 2013, Autor: