reklama

Je čas přikrmování ptactva

Přijdou-li v zimě tuhé mrazy a bohatá sněhová nadílka, měli bychom pamatovat na opeřené přátele, naše zpěvné ptactvo a přikrmovat jej. V průběhu jara a léta se nám za naši zimní výpomoc jistě odvděčí veselým švitořením a krásným zpěvem.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Je čas přikrmování ptactva

Zahrady se v prvním zimním měsíci ponořily do zimního spánku, ne však ptactvo. Spousta druhů zůstává i přes zimu u nás a do teplých krajů neodlétá, takže vždycky je a bude se o koho starat. Krmit je můžeme lojovými koulemi, sypanými zrníčky anebo zakoupenými krmivy ze specializovaných prodejen.

Nejčastěji dají ptáčci přednost černým slunečnicovým semenům. Ta mají totiž jemnější slupku než černo-bílá slunečnice, a tak se jim snadněji dostává k samotnému jádru. Sýkorky milují ořechy a tuk, pěnkavy zase proso a ovesné vločky, červenkám se zavděčíte kousky ovoce.

Krmítko je možné vyrobit například i z kokosového ořechu. Ten v polovině nejméně do půlky průměru nařízněte a poté vyřízněte trojúhelník, spíše tedy kruhovou výseč, která bude ve svém nejširším místě mít 5 cm šířku. Tak vznikne v kokosu jakási miska pro krmení a zároveň i ochranná stříška pro ptactvo, která jej bude chránit před nepohodou při dešti a sněžení. Z horní strany kokosového ořechu jsou 3 otvory, které lze využít k protažení provázku, ten pak použijeme jako háček na zavěšení kokosu na strom na zahradě. Takovéto krmítko bude zvlášť vhodné pro drobné ptactvo, jako jsou sýkory a vrabci. Stejný postup s vyřezáním otvoru můžete uplatnit na přípravu opravdu miniaturního krmítka z tenisového míčku.

Existuje mnoho druhů krmítek, která ptactvu více či méně vyhovují, některá lze již hotová zakoupit v chovatelských obchodech a některá jsou díky jednoduché konstrukci přímo ideální k snadné domácí výrobě. Kromě nejrůznějších krmítek domečkového typu můžete využít například i zavěšený obrácený keramický květináč, do kterého zavěsíte lojovou kouli. Ta bude chráněna květináčem před povětrnostními vlivy. Stejně dobře poslouží i plastová láhev, kterou na strom zavěsíte za hrdlo, poté, co jste do ní vystřihli kruhovitý otvor do přední poloviny lahve asi ve výšce 5 cm ode dna. Po zavěšení naplňte dno po okraj otvoru slunečnicí.

Je čas přikrmování ptactva
Je čas přikrmování ptactva (Zdroj: )
Je čas přikrmování ptactva
Je čas přikrmování ptactva (Zdroj: )
Je čas přikrmování ptactva
Je čas přikrmování ptactva (Zdroj: )

Velmi jednoduše se dá vyrobit i nenáročné krmítko, které si mohou s vaší malou pomocí vyrobit i samy děti. Budete na něj potřebovat větší borovicovou šišku, igelitový sáček, med nebo burákové máslo, směs ptačího zobu a provázek. Na horní část šišky přivažte asi 50 cm dlouhý provázek, který později poslouží k zavěšení šišky na strom. Pak šišku za pomocí štětce pořádně natřete medem anebo burákovým máslem. Takto připravenou šišku vložte do igelitového sáčku s ptačím krmením, sáček nahoře svažte a pořádně s ním zatřepejte, aby se na másle nebo medu zachytilo co nejvíce krmiva pro ptáčky. A vše je hotovo. Šišku vyndejte ze sáčku a zavěste. Pokud jste nesehnali větší borovicovou šišku, můžete ji s úspěchem nahradit roličkou od toaletního papíru. Tu pak obalenou krmivem navlečete na větev na zahradě.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 27. 12. 2012, Autor: