reklama

Vrbové proutěné ploty a hatě

Vrba, jak známo, roste jako z vody a k vodě také patří. A právě proto, že dokáže růst tak závratnou rychlostí, je možné ji často stříhat a využívat nejrůznějším způsobem. Vrbové proutky se dají splétat jako košíky, nejrůznější ošatky a také samozřejmě jako velikonoční pomlázky. Ale dají se z nich budovat i ploty, opory k rostlinám a dokonce i celé stěny nebo altánky.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Vrbové proutěné ploty a hatě

Vrby tvoří samostatnou čeleď vrbovité – Salicaceae. Rostou výhradně v mírném a studeném  severním pásmu. Jedná se vlastně o keře i stromy z nížin i hor. Jejich listy mají různé tvary a jejich květy jsou nám všem známé kočičky – tedy vzpřímené jehnědy. A právě v nížinách rostoucí druhy upřednostňují vlhčí stanoviště, kdežto horské vrby mají raději spíše půdy suché a štěrkovité. Vzrůstné vrby se často využívají při krajinářské úpravě. Jsou také účinné jako větrolamy. Dříve se také velmi často využívaly hatě, to jsou husté vrbové ploty, které sloužily k zpevňování říčních břehů nebo železničních příkopů. Na zahradě však mohou mít i jiné využití. Mladé vrbové proutky jsou velmi ohebné a dají se tedy velmi snadno splétat. Pokud tedy toužíte po zcela přírodním typu plotu nebo plůtku, vrba k tomuto účelu bude naprosto ideální. Odlišnost a naprostá originalita každého takového jednotlivého plotu vytvoří z vaší zahrady zahradu jedinečnou. Mnohdy i velikonoční pomlázky vysazené do zahrady velmi snadno zakoření. Tato schopnost vrby je opravdu mimořádná, proč by se tedy nemohly ujmout celé vrbové ploty. Je třeba využít proutky shromážděné přes zimu a jaro, dokud je jejich pružnost maximální.

Pokud si chcete tedy vytvořit takovouto vrbovou hať, vykopejte na zvoleném místě podélnou jámu na vlhkém nikoli písčitém nebo kamenitém pozemku. Pokud se obáváte letního sucha zahrabte do jámy mikroporézní hadici, ta vám zajistí zalévání, aniž byste plýtvali v létě vodou. Připravte si svazek 1,5 m dlouhých prutů nařezaných v období od listopadu do března. Do hloubky 30 cm zapichujte šikmo vždy po 2 prutech, a to 15 až 20 cm ve vzdálenosti od sebe. Vždy po 150 cm zapíchněte pruty rovně, abyste celou konstrukci zpevnili. Nyní pruty splétejte po dvou, pokuste se je systematicky splétat nahoru a dolu. To celé konstrukci dodá větší pevnost. Jemnější vrbové proutky můžete použít na splétání spojů tkaniva stejně, jako byste použili provázek. Na jaře plůtek obroste listy, aby byla konstrukce plotu dobře patrná, můžete jej během druhého roku růstu 2x až 3x ostříhat.

Různé druhy výsadeb si vyžádají také různé typy plotu. Například k nízkým zeleninovým záhonům je dobré zvolit dvojitý vrbový plůtek s výplní. Základní o něco silnější větve napíchejte v menších rozestupech ve dvou řadách. Výplň vytvořte z drobných větviček. Pokládejte je v několika vrstvách na sebe.

Z vrbového proutí můžete vytvořit i nejrůznější opory a oblouky například pro pnoucí růže. U trvalkového záhonu dobře poslouží vrbové oplocení s větším rozestupem tvořící zajímavá oka. Ploty z vrb sloužily v zahradách jako dělící prvky již od nepaměti. Vypadají zajímavě v každém ročním období a jsou navíc nenáročné na úpravu. Přírodní prvky působí ve spojení se zahradou v harmonii a nenabourávají svým vzhledem zahradní koncepci. Navíc jsou ekologické, a kdykoli byste se rozhodli pro změnu, nebude to žádný problém.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 14. 12. 2012, Autor: