reklama

Brsleny zdobí podzimní zahradu

Krásně oživí každou zahradu, navíc jsou snadné na pěstování a působí velmi pěkným dojmem v kterémkoli ročním období. Hovoříme o brslenech, keřích, které si pro svou velkou druhovou pestrost získaly již velké množství příznivců a pěstitelů.

i (Zdroj: archiv redakce)
Brsleny zdobí podzimní zahradu

Jsou to vlastně spíše nízké keře, které mohou být opadavé, ale větší oblibě se samozřejmě těší ty druhy, které opadavé nejsou. Brslenů (Euonymus) je na 200 druhů, což samo o sobě hovoří v jejich prospěch. Patří do čeledi jesencovitých (Celastraceae). Rozšířeny jsou běžně po Evropě, Asii i Střední a Severní Americe. Vybírat můžete z opravdu velké řady atraktivních odrůd, které se liší, velikostí růstu, zbarvením listů, panašováním, možnostmi tvarování nebo velmi půvabně vyhlížejícími okrasnými plody. Velkou oblibu si získaly brsleny nejen jako půdopokryvné rostliny, ale i jako solitérní dřeviny.

Co se půdních podmínek týče, brsleny si potrpí na vápenatou půdu, mají vyšší nároky na vlhkost a vyhovuje jim rozptýlené světlo a dostatek živin. Každý z druhů dosahuje v růstu jiné šířky a výšky.

Z Japonska pochází brslen Fortuneův (Euonymus fortunei), jehož četné odrůdy se skvěle hodí pro popínání po zdech a skalách, k ozeleňování velkých ploch a jako rostliny půdopokryvné. Má menší listy a jemnější výhony než brslen japonský (Euonymus japonicus), které při kontaktu s půdou často zakořeňují, takže se tímto způsobem dají velmi dobře množit. Vhodné jsou stejně jako brslen Fortuneův k pnutí po kmenech stromů, či plotových sloupků atp.  Po celou zimu zůstávají tyto druhy brslenů olistěné a pestrolisté odrůdy nás mohou mile překvapit fialově vínovým zabarvením drobných lístků. V zimním období je to u těchto rostlin běžný jev, který nesvědčí o žádném napadení ani nemoci.

Na procházkách podzimní přírodou nejčastěji narazíme na brslen evropský (Euonymus europaeus). Může však s úspěchem zdobit i parky a zahrady. Nejkrásnější je tento druh právě na podzim, kdy se na keřích objevují krásné výrazné plody, nazývané někdy jako biskupské čepičky, které se na větvích drží až do zimy. Podle odrůdy brslenu mají tyto plody růžovou, bílou nebo načervenalou barvu. Okouzlit nás však brsleny mohou i svými velmi působivě zabarvenými listy, a to zvláště v podzimním období.

Opravdu mimořádně kouzelným kouskem ve vaší zahradě se může stát opadavý brslen křídlatý (Euonymus alatus). Nádhera do ruda zbarvených podzimních listů je takřka nepopsatelná. Na rostlině sice nevydrží přes zimu, ale to, jak jeho listy probarví fádní podzimní zahradu, tuto skutečnost mnohonásobně vyváží. Jeho výsadba má tedy své opodstatnění zvláště při umístění tam, kde potřebujeme zahradu na podzim oživit. Dlouhověké rostliny mohou pro sebe zabrat až 3 metry na šířku, takže při výsadbě brslenu křídlatého je třeba s touto skutečností počítat.

Druhová rozmanitost, která je pro tyto dřeviny typická, zajišťuje tak bohatý výběr, že je škoda nemít na své zahradě některé z půvabných brslenů. Ať již tedy pořídíte jakýkoli druh, jistě budete spokojeni s tím, jak zajímavě na vaší zahradě zapůsobí a zároveň vás mile překvapí, jak jsou tyto keře pěstitelsky nenáročné.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 22. 11. 2012, Autor: