Ne každý pěstitel, zahrádkář či zahradník chce svou zahradu nebo plodiny mít zasažené chemií, i kdyby to bylo pro dobro věci. Zbavit se škůdců na zahradě lze i ekologicky – bez chemie a s využitím důležitých poznatků o přírodě. Nejdřív je však zapotřebí se to naučit.
Rostliny mohou bohužel, trpět mnoha chorobami. Jsou to nejčastěji různé druhy rzí, plísní, moniliózy a padlí. Dá se proti nim naštěstí velmi účinně bojovat pomocí nejrůznějších výtažků z rostlin. Například velmi účinně působí proti plísni bramborové česneková, kopřivová či cibulová jícha čili zákvas. Na padlí můžete vyzkoušet jinou osvědčenou metodu, a to preventivní aplikaci postřiku z přesličky a kopretiny vratiče. Kopřivový výluh není jen skvělé hnojivo, ale i dobrý lék pro rostliny zasažené moniliózou.
Bohužel naše zahrady bývají napadány i dalšími škůdci jako například drátovci, slimáky, bělásky zelnými nebo mravenci. I v tomto případě to bude zase příroda, kdo nám s nimi pomůže. Mravence vám pomohou spolehlivě odpudit majoránka, tymián a levandule. Běláskovi zabráníte v kladení vajíček na zeleninu natažením sítí přes plodiny. A rejsci, krtci, ropuchy anebo střevlíci, to jsou přirození nepřátelé drátovců, hbitě si s nimi poradí na každé zahradě.
Vybavte svou zahradu úkrytem pro ježky, v zimě ji jistě ocení a přes léto se vám za to postarají o škůdce v podobě slimáků. Díky ježkům se slimáci na vaší zahrádce nikdy nepřemnoží. Pokud však je váš pozemek opravdu velký a ježci by ho nezvládli, pořiďte si kachnu indického běžce. Ty by na malém pozemku trpěly, a velký pozemek jim bude vyhovovat po všech stránkách. Indičtí běžci si smlsnou dokonce i na španělských plzácích.
Trápí vás svinky? Škodí vám v zahradě, skleníku i doma ve sklepě? Svinky škodí nejvíce na klíčících rostlinách, ale také v pařeništích a sklenících. Shromažďují se rády pod prkny a kameny. Použijte v těchto místech jako lapače vydlabané brambory. Snadno je pak všechny pochytáte. Dokonce i mnohonožky snadno zničíte a posbíráte díky těmto bramborovým návnadám.
Nádorovitost kořenů košťálovin se může stát jejich zhoubou, ne však tam, kde v jejich těsné blízkosti zakopete kostky reveňových (rebarborových) stonků.
Máte na zahradě ovocné stromy? A chcete je ochránit před napadením mšicemi? Vysejte kolem nich řeřichu. Lichořeřišnice bude škůdce lákat mnohem víc než samotné ovocné stromy.
Může se stát, že nám černé mšice napadnou porost fazolí na zahradě. Vypořádáme se s nimi poměrně snadno. Poslouží nám k tomu nálev z čerstvých reveňových listů. Počkáme, až nálev vychladne a poté jím poléváme rostliny, a to velmi důkladně. Zaměříme se na místa, kde se černé mšice nejraději schovávají, což jsou úžlabí listů. Pokud se mšice drží opravdu úporně, zopakujeme kropení znovu v tomtéž týdnu ještě jednou. V této ozdravné kúře pokračujeme tak dlouho, dokud fazole mšicí nezbavíme.
A na závěr jeden osvědčený univerzální hubící prostředek našich babiček a dědů na všechny typy hmyzích škůdců. Jedná se o bramborový odvar. Když rostliny pokropíme vychladlým odvarem z vařených brambor, mnohé škůdce tím nadobro zničíme. Však se můžete sami přesvědčit, jen to vyzkoušet.
Text: Zuzana Bohdalová
Publikováno: 23. 10. 2012, Autor: