reklama

Brslen – karmínový král podzimní zahrady

Zdá se vám zahrádka najednou smutná a šedá? Rozhlédněte se ve volné přírodě! Zjistíte, že ta hýří barvami v každém ročním období. Až do konce roku budou listnaté remízky a polní úvozy střídat vše od zelené, přes zlatou, hnědou až po rudě červenou. Stačí se tedy nechat inspirovat právě tam.

i (Zdroj: archiv redakce)
Brslen – karmínový král podzimní zahrady


Pestrý živý plot

U nás je doma opadavý brslen evropský (Eeuonymus europaeus). Kde se mu líbí, vytváří husté křoví, ve kterém rádi hnízdí drobní opeřenci. Keř jim poskytuje bezpečné útočiště a navíc se z drobných nenápadných jarních kvítků vyvinou na podzim nádherné červené plody s oranžovým středem. Pro zvěř (i pro člověka) jsou jedovaté, stejně jako dřevo brslenu. Pro ptáky je to ale zimní spižírna. Představte si, že ráno vyhlédnete z okna a můžete obdivovat, jak se lístky opět víc zabarvily do žluta a později do karmínova a jak se keř celý třese díky poskakujícím ptákům, kteří přišli sezobat rudé plody ve tvaru „biskupských čepiček“.
Když chcete živý plot u rušné ulice, můžete se spolehnout, že brslen to tady přežije. Dorůstá do úctyhodné výšky až čtyři metry, ale dá se dobře tvarovat a stříháním zhoustne do neprůhledné spleti větviček. Můžete prostřídat různé vyšlechtěné kultivary, pak se váš živý plot stane ještě pestřejším. Žlutozelené listy má „Chrysophyllum“, celý do purpurova se převlékne „Atrorubens“. Bílé tobolky s oranžovými středy semen rodí „Albus“, záplavu jasně rudých plodů a listy barvící se od červené až po temně fialovou nesou větvičky „Red Cascade“. 

Ohnivé jazyky v zeleni trávníku

Chcete raději vyšperkovat trávník nějakým během roku barvu měnícím solitérem? Pak zvolte jiný opadavý druh – brslen křídlatý (Euonymus alatus). Vzrostlý keř vytvoří u země pevný kmínek a nad ním se klenou zvláštně tvarované čtyřhranné větve. Jejich korkem probarvené dřevo a rozsochaté tvary působí dekorativně i v době, když už opadal poslední červený lístek. Nemáte prostor na přirozenou dvou až třímetrovou výšku brslenu křídlatého? Zvolte vyšlechtěný kultivar „Compactus“ nebo nižší druh, brslen plochý (Euonymus planipes). Ten má na jaře atraktivní červená poupata a na podzim dlouho nese rudě vybarvené listí. Temně červený je také brslen bradavičnatý (Euonymus  verrucosus), žlutě probarvený je zase brslen širokolistý (Euonymus latifolius).

​Ani stálá zeleň není jenom zelená

Některé druhy brslenů jsou stálezelené, což znamená, že jim neopadává listí. Jejich barevnost je ale celoročně velice pestrá. Jak se ještě liší od opadavých rostlin? Jsou podstatně nižšího vzrůstu. Brslen japonský (Euonymus japonicus) se vysloveně drží při zemi a tam, kde se třeba na písčitém svahu nedaří trávníku, vytvoří vám za krátký čas hustý půdopokryvný porost. Chcete, aby se vám zeleň zkrášlila dřevěný plot nebo sloupek od altánu? Pak zvolte brslen Fortuneův (Euonymus Fortunei), jakmile najde pevnou oporu, vyšplhají se jeho výhonky až do výšky dva a půl metru. Oba druhy mají drobné zelené lístky se žlutými, bílými nebo béžovými okraji a mramorováním. V zimě se pak toto panašování postupně mění do růžové až karmínové barvy.
V čem vám brsleny na zahradě ještě pomohou? Pokud potřebujete zpevnit prudší svah, jejich hustý kořenový systém vám to zaručí. Odolné a nenáročné brsleny můžete vysazovat v nemrazivém období klidně i v listopadu. Stálezelené keře v tom případě překryjte chvojím, aby měly možnost se zakořenit a dodat listům vláhu ze země. Na jaře už jim vyraší první kvítky.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 3. 11. 2010, Autor: