reklama

Soutěž o exotické kaktusy s Botanickou zahradou

Jak jsme vám slibovali, podzim se ponese ve jménu zábavy. Navázali jsme exkluzívní spolupráci s Botanickou zahradou v Praze Troji, která spolupracuje s mnoha odborníky a neustále rozšiřuje svoji sbírku rostlin a stromů a připravili jsme skvělou soutěž o exotické kaktusy, vína a roční permanentky.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Soutěž o exotické kaktusy s Botanickou zahradou

V rámci naší spolupráce vám přinášíme první z řady skvělých soutěží. Čeho se budou naše zvídavé otázky týkat? Zajímavých rostlin, exotických květů nebo tropických stromů, které můžete najít v Botanické zahradě.

Letošní podzim se v Botanické zahradě v Troji opravdu vydařil a hýří všemi odstíny žlutých, okrových, karmínových a červených barev. Koneckonců tyto odstíny k podzimu patří. Objevuje se však zde i modrá. V jižní části expozice zahrady můžete najít mezi zlátnoucím listím i podivné modré tvary, že by plody?

Opravdu, dvě zajímavé dřeviny (abychom nelhali, v Botanické zahradě najdete nyní na podzim desítky dřevin zajímavých svým habitem, zbarvením listů nebo zajímavými plody) které mají neuvěřitelně zbarvené plody. V žádném případě se nejedná o běžně pěstované druhy. Pokud je tedy dokážete v naší soutěži pojmenovat, jste opravdu dobří.

Soutěžní otázka zní:
Jak se jmenují tyto dvě dřeviny s modrými plody?

Pokud chcete hledat odpověď v pohodlí domova:
1. Fotografie plodů obou dřevin najdete také na www.botanicka.cz, stačí tedy důkladně prolistovat webové stránky a odpověď najdete.

Jestliže se rozhodnete k návštěvě Botanické zahrady:
2. Protože obě dřeviny rostou v Botanické zahradě hl. m. Prahy v Tróji, můžete je určit také podle cedulek, které se u nich nachází. Jedna z nich (liána) se skrývá na plotě v Japonské zahradě. A ta druhá kousek nad výstavním sálem, na rohu záhonu, který je naproti vitríně se zajímavými cibulovinami a sukulenty.
3. Dřeviny můžete určit také podle popisu:
Jedna z dřevin s modře ojíněnými plody je až 12 m dlouhá liána pocházející z Japonska, Koreje a Číny. Listy jsou dlanitě složené, nejčastěji pětičetné. Vlastní lístky jsou pravidelně oválné, na konci i mírně zpětně vykrojené. Květy mají oddělené pohlaví, samčí skládají světle fialové a samičí hnědočervené hrozny. Plodem ne modře ojíněná bobule. Dřevina nachází využití v tradiční čínské medicíně.

Druhá z dřevin je keř. Jednotlivé kmínky jsou olistěné na vrcholu. Až 90 cm dlouhé lichozpeřené listy se na podzim zbarvují zlatožlutě a opadávají. Mezi nimi vyrůstají dlouhé květní laty zelenožlutých květů, z nichž se na podzim vyvíjí šedomodře zbarvené lusky.Díky barvě a tvaru plodů se této dřevině v angličtině říká „dead man’s fingers“. A co víc, tyto nevábné plody jsou jedlé. Roste v Nepálu, příležitostně v Himálaji a Číně.

Jistě vás zajímá o co hrajete:
Hlavní cena: Jedinečný kaktus – je mu 40 let, je obrovský a starali se o něj odborníci z Botanické zahrady

2 menší kaktusy, které jsou o něco málo mladší, ale stejně jedinečné
10 lahví vína z vinice sv. Klára , ročník 2009 – Ryzlink vlašský, Bílé z Botanické a Klaret z Frankovky
5 x permanentka do Botanické zahrady platící 1 rok od data vydání

Správné odpovědi zašlete na  redakce(zavináč)magazinzahrada.cz do 15. listopadu 2010.

Výherci budou vylosováni zástupci Botanické zahrady

Mgr.Věra Bidlová Botanická zahrada
Sabrina Harisová

Publikováno: 2. 11. 2010, Autor: