reklama

Snadno, rychle s úspěchem, vítězíme nad mechem

Úloha mechu ve volné přírodě je veskrze pozitivní, jelikož napomáhá zúrodňovat půdu, která je již zcela neplodná a tudíž mrtvá. Na našich zahradách však bývá tento zúrodňovatel nevítaným návštěvníkem, ba co víc, prvním ukazatelem, že není něco v pořádku. Pro úplné objasnění „mechové“ problematiky se tedy pokusíme odhalit příčiny výskytu a zároveň tak podpořit trávy v jejich růstu.

i (Zdroj: archiv redakce)
Snadno, rychle s úspěchem, vítězíme nad mechem

Mech je v trávníku celkem neškodný, ale jen do té doby než se začne rozrůstat a trávník se pomalu mění na mech. Pokud nezlepšíme podmínky pro trávy, mech může trávy z porostu po nějaké době i úplně vytlačit.

Ideální podmínky pro vznik mechu

V místech, kde po dešti dlouho stojí voda se mechu daří lépe než travám, proto je tedy nutné zajistit lepší propustnost půdy. Nejčastěji se však s mechovými polštáři setkáváme ve stínu, kde se rychlost šíření mechu ještě zvyšuje. Existují i druhy, které prospívají i v zásadité půdě, takže v tomto případě by ani populární povápnění nepomohlo.

Pokud trávník sečete příliš nakrátko, oslabujete ho a trávník se „nestíhá“ dostatečně zahustit, následovně tudíž oslabená místa napadají různé druhy mechů. Trávníku obvykle chybí dusík a další hnojiva, zatímco mech si vystačí s málem, načež podvyživený trávník časem zadusí.
Další příčinou může být například zhutnění půdy, k němuž dochází na frekventovaných místech, kde se hodně chodí nebo sportuje. Přílišná zátěž způsobuje, že se trávníku špatně dýchá a ten pak vyklidí prostor mechům. Mulčujete-li příliš často, nestačí posečená tráva zetlít, díky čemuž se z ní vytvoří nepropustná plsť (mulčováním najemno rozsekaná tráva zůstává na zemi).

Jak výskytu předejít?

V případě mechových ostrůvků a porostů, tvořících se pod stromy je nasnadě řešení, pomocí zmenšením stínu, kterého dosáhneme prostřiháním stromů. Čas od času je dobré uměle odpařovat vlhkost špuntováním (do země se dělají díry asi 0,5×3 cm). Trávník pravidelně ošetřujte hnojivy.
Plochu pravidelně provzdušňujte. Nejlépe je použít vertikutátor. Po provzdušnění se vyplatí zapravit do vrchní vrstvy půdy písek, smíchaný s kompostovou zeminou. Chybějící dusík můžete například doplnit rohovou moučkou v množství 100 gramů na 1 m². Speciální hnojiva jsou sice dražší, ale umí se uvolňovat postupně, stačí je tedy aplikovat 3x za rok. Drží-li se voda pod povrchem, je dobré vybudovat drenážní systém. Někdy ovšem pouze stačí zmenšit množství zálivky na poškozenou plochu.

​Likvidace mechu

Pro cílenou likvidaci mechového porostu můžeme volit mezi mechanickým a chemickým procesem. Mechanický postup spočívá ve vyhrabání, či vyškrábání mechutrávníku jakýmkoli způsobem. Hodně také pomůže vertikutátor, ať už ruční, nebo motorový, který „vyčeše“ nejen mech, ale také plevele a zbytky odumřelých rostlin a současně ho provzdušní.

Pro chemickou cestu zneškodnění mechu je k dostání řada speciálních přípravků, povětšinou na bázi síranu železnatého. Železo je pro trávník stopovým prvkem, mechy ho však nesnášejí. V každém případě platí, že pokud neodstraníte prvotní příčiny, bude se vám mech do trávníku opětovně vracet.
Někdy se po odstraněném mechu objeví na trávě holá místa, která bychom měli, nejlépe ihned po vyhrabání či vertikutaci, ihned dosít. Dosetý trávník by alespoň měsíc neměl vyschnout, pakliže však delší dobu neprší, je nutné jej pravidelně zalévat.

Nejrozumnějším řešením při potížích s mechem v naší zahradě je, vložit se do rukou odborníka, nebo pokusit se odhalit příčinu vzniku mechového povlaku. Rychle a snadno! Není k tomu zapotřebí žádné extra vybavení, které mají jen v NASA. Bohatě si vystačíte s běžným zahrádkářským náčiním a speciálními přípravky, které snadnou seženete v obchodech se zbožím pro dům a zahradu. V úspěšném a také vítězném boji s mechem vám tedy již pranic nestojí.

Text: Lucie Sýkorová

Publikováno: 18. 10. 2010, Autor: