reklama

Říjen na zahradě – na co nezapomenout?

Říjen a s ním i podzim už jsou tady, se vším všudy. Babímu létu už nikdo nevěří, že se vrátí, a kromě vás se bude muset na zimu postupně připravit i vaše zahrada. Na co byste určitě neměli zapomenout, abyste pak na jaře neměli zbytečnou práci navíc?

i (Zdroj: shutterstock.com)
Říjen na zahradě – na co nezapomenout?

Lidová moudra měla vždycky něco do sebe, navíc vznikala skutečně oprávněně, mnohdy proto dokážou o počasí hodně napovědět. Hodí se vědět, že čím déle u nás zůstávají vlaštovky, tím déle budou trvat krásné a jasné dny. Proto nenápadně pozorujte, jestli ještě poletují po okolí anebo už se nadobro sebraly do teplých krajin. V tu chvíli už babí léto skutečně nečekejte. Zároveň pokud začne už v říjnu mrznout, můžeme čekat teplejší únor, a pokud stromy shodí listí už tento měsíc, čekejte mokrou zimu.

Říjen na zahradě – to je poslední sklízení plodů a příprava na zimu a příští sezónu, a to nejen zahrádky, ale i pracovního náčiní a prázdných truhlíků a květináčů. Kromě toho ale můžete právě teď vysadit ovocné stromy, okrasné keře, nebo některé trvalky a jarní cibuloviny. Nezapomeňte je dostatečně zalít a dodat půdě potřebné živiny. V tomto období se můžete vrhnout i na zakládání živého plotu.

Říjen na zahradě – připravte rostliny i záhony na zimu
Záhony, na kterých byly letničky, vyčistěte, trvalky ostříhejte a ty choulostivější se nebojte přikrýt zeminou nebo chvojím. Rostlinky nikdy nechraňte před mrazem plastovými foliemi, které jsou neprodyšné a ve kterých se můžou rostlinky ve slunečných dnech zapařit. Nebojte se ani prodyšné netkané textilie.​

Zryjte záhonky, které letos už nebudete potřebovat, pohnojte ty, na které chcete později zasít brambory nebo košťáloviny, ale hlavně chlévským hnojivem, fosforem a draslíkem nebo i obyčejným popelem ze dřeva. Vyvarujte se dusíkatého hnojiva, které by se do jara mohlo jednoduše vyplavit.

Říjen na zahradě – sklízení posledních plodů

Pokud ještě čekáte, že dozrají poslední rajčata, okurky nebo papriky, čekat přestaňte a plody skliďte. Mírné mrazíky snese například pekingské zelí nebo kadeřávek, teploty těsně nad nulou zvládne i celer. Ostatní zelenina si s nimi ale neporadí. Skliďte postupně i jablka, hrušky nebo ořechy – ty ale až ve chvíli, kdy samy začnou padat ze stromů.

Nebojte se některá semínka zasít už teď – například mrkev nebo jiná kořenová zelenina v zemi přes zimu bez problémů vydrží a na jaře vám určitě vyraší. Vysaďte i tulipány, česnek, a to nejlépe hned, aby ještě před mrazem stihly zakořenit. Ze země naopak nejlépe po prvním mrazíku vyjměte jiřiny nebo dosnu. Hlízy nechejte oschnout, zabalte do papíru a uložte tam, kde je zima, ale nemrzne, nejlépe do sklepa.

Práci na zahradě si užijte, protože s prvními mrazíky už budete většinu času trávit doma v teple. Můžete si ale v klidu naplánovat změny, které podniknete zase na jaře.

Martina Tlachová

Publikováno: 4. 10. 2010, Autor: