Tropicana, exotika, beachparty – to jsou synonyma pohody, relaxace a většinou i kýžené letní dovolené. Zmíněnou „tropicana“ atmosféru si navodíte velmi snadno, a to přímo ve své zahradě! Venku se „žení všichni sněžní čerti“ a mnohým z nás se stýská po slunných a teplých dnech. Vánoční čas má jistě také něco do sebe, ale proč si trochu nezavzpomínat na hřejivý jarní či letní čas. Pakliže i vy patříte mezi ty, kdož po teple teskní, pak zkuste na chvíli zavřít oči a představte si – léto, slunce, zelená tráva a příroda zářící barvami.
S rostoucími pracovními nároky roste i potřeba kvalitního odpočinku. I z tohoto důvodu se na stále více českých zahradách objevují venkovní bazény. A co takhle havajská párty či oblíbený drink doma na zahradě ve stínu palem? Proč si tedy neudělat ze své zahrady tropický exotický ráj…
Mrazuvzdorná palma
Rostlina, o níž je řeč je jednou z nejodolnějších palem na světě, Trachycarpus Fortunei, přečká i naše klimatické podmínky. Proč by si také Češi, stejně jako třeba Švýcaři, Němci, Rakušané či Švédové, nemohli na svých zahradách vytvořit vlastní exotické oázy? Palma Trachycarpus Fortunei je jedna z nejodolnějších palem pocházejících z horských oblastí východní Číny, kde roste až ve výšce 2 500 m nad mořem. V Evropě se pěstuje ve venkovních drsných podmínkách severní Itálie. Má velmi atraktivní vzhled s tmavě zelenými, stříbřitě lesklými listy vyrůstajícími z pevného kmene.
Mrazuvzdorná palma dorůstá do výšky 15 m, v našich klimatických podmínkách do výšky zhruba 7 m. Odolnost vůči chladu je u této rostliny skutečně značná, až -21°C! Z toho v běžném květináči až -5°C, v mrazuvzdorném květináči dokonce pak -12°C . Palma vyžaduje přímé oslunění, nevadí jí však ani polostín. Zpočátku přistřihujeme listy 5 – 7 cm od kmene, později pak dle vlastního soudu. Zálivka by měla být obzvláště v létě vydatná, v zimě je nutno přísun vody omezit, vysoká by však měla být vlhkost vzduchu. A jaké jsou nároky na půdu? Jílovitá půda s příměsí písku a humusu bohatě postačí. Má ráda i půdu s příměsí písku z důvodu dobrého odvodnění okolí před zimním obdobím. Ve vegetačním období přihnojujeme každý týden tekutým hnojivem s obsahem guana, které je v zahradnictví běžně k dostání.
Aby skutečně vydržela
Pokud listy omrznou a není poškozen kmen rostliny, na jaře bohatě obrazí. Proti poškození mrazem je vhodné jednak chránit rostlinu proti dešti a sněhu tak, aby nedošlo ke zmrznutí vody ve vrcholu stonku (srdci) rostliny zabalením kmene do pytloviny a zároveň krytem okolní půdy proti promrznutí např. vrstvou suchého listí či rákosovou rohoží. Mladé jedince chráníme raději vždy před mrazem klesajícím pod -5 °C. Palmu je nutno takto chránit tři zimy. Poté se již tak aklimatizuje na naše podmínky a vytvoří bohatou korunu, že další zimní údržba není nutná.
Kaktusy a sukulenty
Věděli jste, že i kaktusy a sukulenty mohou zdobit vaši skalku? Několik dostatečně mrazuvzdorných druhů snese teploty až do -35 ° C. A kde vyniknou? Například před cihlovými zdmi, v předzahrádce, skalce nebo v úzkých pásech se suchou a štěrkovitou půdou. Důležité je, aby jejich místo bylo slunečné a s propustnou půdou, protože kaktusy nesnášejí nahromaděnou vodu (proto je nevysazujte do blízkosti jezírka). Pro bezpečnost by měl být v noci kaktusový záhon osvětlený. Zimu a chlad dobře snášejí opuncie (Opuntia imbricata, Opuntia fragilis, Opuntia polyacantha, Opuntia phaeacantha) a agave (Agave Deserta, Agave chrysantha, Agave nevadensis). Vhodným společníkem pro kaktusy jsou juky (Yucca filamentosa, Yucca aloifolia, Yucca glauca, Yucca baccata). Méně známé, ale stejně krásné jsou dasyliriony (připomínají stříkající fontánu), které musí mít dostatek slunce, suchou a oblázkovo-písčitou půdu. Kaktusové a sukulentní záhony zakládejte začátkem léta. Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami by měla být 20 až 30 cm.
Agave americana
Tento sukulent je znám jako typická rostlina subtropických oblastí. Avšak některé druhy pochází z horských oblastí, kde se jim i za velice drsných podmínek daří velice dobře. Dokážou zde vzdorovat teplotám až do – 30 ° C. Důležitý předpoklad pro pěstování u nás je dobrá drenáž a sucho. Pro agáve je typická přízemní růžice tlustých masitých listů končící hrotem. Navíc mají některé druhy ozubený okraj. Při správné péči rostlina vykvétá bílými nebo žlutými květy. Po odkvětu však rostlina odumírá. Ještě předtím však tvoří řadu odnoží, z kterých se tvoří nové rostliny. Druh A. neomexicana je mrazuvzdorný až do – 29 ° C. Pochází z Mexika a USA. Patří mezi jedny z nejodolnějších agáve vůbec. Růžice masitých listů má světle modrý nádech. V zimě snese zimní přikrývku bez jakýkoliv potíží. Mezi nejatraktivnější patří Agave parrasana pocházející z Mexika. Vytváří přízemní růžici tučných listů velmi intenzivní modré barvy. Listy jsou zakončeny černými ostny. Je mrazuvzdorná až do – 10 ° C. Agave franzosini patří jednu z nejmohutnějších. Typické jsou pro ni stříbřitě šedé listy. Protože snese zimní teploty do – 8 ° C, je vhodné ji pěstovat v nádobě, kterou spolu s rostlinou přeneseme do chladné místnosti v případě velmi nízkých teplot.
Nejen rostliny, ale i stromy mohou vnést exotiku do vaší zimní zahrady. Patří mezi ně paulovnia (paulownia tomentosa) se světle fialovými květy, Davida (Davida involucrata), mohutné laliovníky (Liriodendron tulipifera) s květinami ve tvaru tulipánů nebo Albizia (Albizia julibrissin). Zejména Albizia je v našich zahradách stále oblíbenější. Sluneční nebo polostinné chráněné místo, propustná a humózní půda – to jsou základní podmínky pro jejich úspěšný růst. Nesnesou však nahromaděnou vodu v půdě. Albizia v létě kvetou naružověle. Kromě květů jsou zajímavé i svými listy. Ve starším věku tyto stromy vytvářejí krásnou korunu. Keř se lidově nazývá perská akácie.
Tipy:
– Vysazovat na jaře kvalitní, dobře zakořeněné rostliny, které mají dostatečnou velikost a známý původ
– Umístit ji na jižní stranu do mírného svahu, aby se voda nedržela v okolí – pokud není taková možnost, musí být na dně dobrá drenážní vrstva
– Půda by měla být dobře propustná
– Hlavně v prvním a druhém roce po vysazení se rostliny chrání před deštěm a sněhem, protože s přibývající vlhkostí se odolnost snižuje. Chránit jejich třeba netkanou textilií, větvičkami, rohožemi z rákosu nebo plachtou.
– Nesmíte zapomenout na větrání, aby se rostliny nezapařily.
Pokud tedy toužíte po tropické atmosféře ve vaší okrasné zahradě, neváhejte a oživte svou zahradu některou z mrazuvzdorných exotických rostlin.
Text: Lucie Sýkorová
Publikováno: 6. 12. 2010, Autor: