reklama

Když je větve třeba rozdrtit

Každý hrdý majitel okrasné zahrady ví, že větve a větvičky stromů i drobnějších keříků umí natropit pořádnou neplechu. Jak si s tímto problémem šikovně poradit, si přečtěte v následujícím článku.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Když je větve třeba rozdrtit

Problémy s neposednými větvemi

Drtič větví je skutečně nedocenitelným pomocníkem v zahradě. Před pořízením této vymoženosti je však dobré pamatovat na několik detailů a přednostně si také uvědomit jeho výhody.

Výhody drtiče

Tento účinný přístroj lze bez obav využít při rozmělňování starých a uschlých větví, ale také vám pomůže zlikvidovat staré suché dřevo větších rozměrů i různé rostlinné zbytky. Jeho princip spočívá jednoduše v drcení na malé kousky, které je možné posléze využít jako dekorační prvek pro okrasu zahrady, jako například mulčovací kůru do záhonků nebo k okrasným stromkům.

Druhy a typy drtičů

Základní členění větvových drtičů tkví v jejich pohonu, dělíme je na benzínové a elektrické. Elektřinou poháněné drtiče bývají vybaveny pojistkou, která zabraňuje přetížení přístroje. Požadavky na zátěže-schopnost drtiče obecně, jsou stěžejním atributem při výběru přístroje. I v tomto případě platí, čím větší výkon, tím větší průměr větví je přístroj schopen zpracovat. Dále se drtiče dělí na pevné (nedají se přenést) a přenosné. Přenosné drtiče větví mají kolečka a zapojují se za traktor.
Jednotlivé části přístroje tvoří stojan, motor a drtící čelisti, které se pohybují směrem proti sobě, čímž dochází ke kýženému rozmělňování. V neposlední řadě tvoří mechanické torzo také vodící části, kam se vkládají větve určené k rozdrcení a následnému zpracování (buď z horní, nebo boční části). Existují také drtiče, mající systém zpětného chodu, jež se používá k odstranění větví v případě, že se v drtiči zablokují. Pro lepší bezpečnost jsou na trhu nyní také stroje se samovtahovacím systémem.

Bezpečí především

Při práci s drtícím přístrojem je nutné opatřit se ochrannými sluchátky a nejlépe i bezpečnostními brýlemi, a to pro případ, že při procesu drcení odletí z přístroje kus větve. V dnešní době už existují i modely, které mají tichý chod a nedělají tak zbytečný hluk. Na trhu jsou k dostání i drtiče větví, které mohou zpracovat větve o průměru nad 8 centimetrů. S těmi však mohou pracovat pouze osoby, které absolvovaly speciální školení.

Co to bude stát

V případě elektřinou poháněného drtiče o výkonu cca až 2500 Wattů a průměrem vtahované větve 33 až 44 milimetrů se může cena vyšplhat s přehledem na částku 2 500 až 15 000 korun. Motorové drtiče se pak pohybují zhruba ve stejném cenovém rozpětí.
Pokud si tedy vaše zahrada žádá pomocníka,  jež by vám ušetřil čas a energii při drcení větví,  je nasnadě pořídit si drtič, ať už v provedení s elektrickým pohonem, či benzínovou verzi.

Text: Lucie Sýkorová

Publikováno: 9. 11. 2010, Autor: