reklama

I zahrada si zaslouží generální úklid! Tak ji vyluxujte! 2. díl

V první části jsme se seznámili se schopnostmi zahradních vysavačů, jejich výhodami i bezpečnostními pravidly, které je nutné dodržovat při práci s nimi. Tento díl se zaměřuje na jednotlivé typy zahradních vysavačů, pomůže vám při výběru a připomene fakta, která je dobré probrat s odborníky.

i (Zdroj: shutterstock.com)
I zahrada si zaslouží generální úklid! Tak ji vyluxujte! 2. díl

​Jednotlivé zahradní vysavače a pohodlnost jejich manipulovatelnosti

Na trhu jsou k dostání elektrické a benzínové zahradní vysavače. Drobnější pozemky bohatě obslouží zahradní technika na elektrický pohon. Naopak technika určená pro profesionály, kteří se starají o rozlehlé travnaté plochy, má benzínový motor. Povrchová úprava zahradních vysavačů bývá většinou vyhotovena v plastu, kvůli odlehčení přístroje. Obecně lze říci, že jsou zahradní vysavače lehce ovladatelné, pouze v případě modelů na elektro pohon musíte však počítat s limitující délkou kabeláže (nejlepší jsou tříkanálové).

Většina standardních zahradních vysavačů disponuje několika funkcemi, jež je množné nastavit buď na normální, nebo na intenzivní režim (výrazný rozdíl). Rychlost vzduchu se pohybuje při normální fázi okolo 100 km/h, u intenzivního foukání proudí vzduch rychlostí až 370 km/h. Intenzivní foukání používáme pro rychlé čištění na větší ploše, normální funkce zajišťuje pročišťování členitých ploch, například květinových záhonů nebo keřových partií, kde by silný proud vzduchu způsobil výrazné škody.

Jaký vysavač si vybrat?

Přednostně záleží na tom, k jakým účelům jej budete používat. Na trhu je obrovský výběr modelů s bezpočtem funkcí, jejž byste ve výsledku ani nevyužili a zbytečně za ně zaplatili. Obecně platí, že na menší pozemky nebude třeba robustního vysavače, určeného k údržbě parků. Naprosto ideálním řešením je zahradní vysavač, který kombinuje vysávání s drtičem. Trávník bude čistý, odpad vám přístroj podrtí a ten následně na kompostu lépe a rychleji zetlí.

​Elektrický zahradní vysavač

Lze pořídit již kolem 2 000 Kč, tudíž je lze považovat za cenově nejdostupnější. Výhodou je také nižší hmotnost a tím snazší manipulovatelnost. Za dvě zásadní nevýhody lze považovat to, že se při vysávání listí musíte starat i o přívodní kabel (a mít ho dostatečně dlouhý) a druhak je to také technická indispozice v tom, že skutečně dobře dokáže drtit jen opravdu vyschlé listí. Stroje s elektrickým motorem mají tichý chod a jsou ideální pro využití kolem domu. Ale při každém použití musíte myslet na to, že potřebujete mít v blízkosti zdroj elektřiny, ke kterému budete připoutání kabelem.

Benzínový zahradní vysavač

Zde najdete jak vysávací, tak i foukací předvolbu a v neposlední řadě také daleko výkonnější drtící zařízení. Některé motorové vysavače jsou vybaveny i zařízením, které zachytává větvičky, kůru nebo šišky. V případě těchto obousměrných motorových vysavačů však budete muset sáhnout hlouběji do peněženky, jejich cena se pohybuje kolem 4 000 Kč a výše. Se stroji s benzínovým motorem můžete pracovat kdekoliv.

S kabelem nebo bez?

V podstatě by se dalo o všech typech zahradních vysavačů říci, že uživatelsky jsou velmi přívětivé. Nejsou těžké a snadno se obsluhují. Možnost volby je tedy jen na vás a na tom, kde všude plánujete listí, větvičky a ostatních drobných nečistoty uklízet.

Poraďte se s odborníky

– Jaký terén a jak velkou plochu by měl vysavač zvládnout? (Na ploše s jehličnany je objem odpadu menší než u listnáčů.)
– Kdo by se strojem měl pracovat? (Zvážit rozměry, váhu a tvar zařízení)
– Zda by měl být poháněn benzínovým či elektromotorem.
– Jak často bude stroj používán. (To částečně souvisí s plochou a objemem)

Neváhejte vyluxovat svoji zahradu, vězte, že vám to na jaře vrátí v podobě krásně zelených travin a svěžího porostu vůbec. Generální úklid je navíc v případě zahrady daleko zábavnější, nežli jeho domácí varianta.

Text: Lucie Sýkorová

Publikováno: 29. 10. 2010, Autor: