reklama

I zahrada si zaslouží generální úklid! Tak ji vyluxujte! Díl první

Při představě každodenního luxování se mnohým protáčí panenky a vidina jakéhokoliv vysavače se nezdá příliš lákavá. Ale stejně dobře se dá vysávací stroj použít i na zahradě. Řeč je totiž o zahradním vysavači. První ze dvou dílů tohoto vysávacího a foukacího miniseriálu, věnujeme představení těchto užitečných strojů a zásadních faktů, které si nikdy není na škodu připomenout.

i (Zdroj: shutterstock.com)
I zahrada si zaslouží generální úklid! Tak ji vyluxujte! Díl první

Dávno již minuly ty doby, kdy jsme všechno listí, větvičky, podzimní bobule a jiné nečistoty museli uklízet, v jedné ruce třímajíc hrábě a ve druhé smeták. Od bolavých zad a puchýřů nám odpomohou zahradní vysavače. Dokážou vysávat, odfukovat i drtit. Rozhodně příznačným rysem těchto zahradních pomocníků je jejich široké spektrum využití, a to jak v jarních měsících, tak i v zimním období, kdy si hravě poradí s prašným sněhem. Proč tedy s větrem bojovat o každý lístek, když se můžete vyzbrojit zahradním vysavačem, který zároveň slouží jako fukar?

Co všechno mohou zahradní vysavače nabídnout?

Tito vynikající pomocníci najdou své uplatnění především v zahradách, kde je zastoupeno množství listnatých stromů. Zpravidla mají tyto přístroje multifunkční využití, umí sbírat spadlé listí a kromě funkce sání mají i funkci foukání. V zimních měsících ho pak můžete využít k odklizení sypkého sněhu. Stejně tak se osvědčí i při odstraňování prachu z chodníků a cest.

U vybraných modelů najdeme i funkci drtiče, který dokáže rozemlít kousky listí, zahradní odpad, větvičky nebo trávu. Veškerý odpad, jenž při procesu nasávání, či drcení vzniká, putuje do sběrného vaku, který se dá snadno vysypat na kompost. Pokud si zahradní vysavač pořídíte, dejte pozor na to, abyste při práci s ním nenasáli vodu, úlomky skla, kovu, nebo kamínky, což by mohlo mít za následek poškození drtiče a ventilátoru.​

Jak to v praxi vypadá?

Manipulace s vysavačem je velmi snadná. Nejprve si jeho pomocí nafoukáte listí do závětří (kout zahrady nebo domu) a následovně jen změníte funkci, vyměníte nástavec a vysáváte. Do objemného vaku, který je díky popruhu možné během práce přenášet na rameni, se vejde skutečně velké množství, protože moderní vysavače jsou vybaveny rozmělňovacím zařízením. Stejně dobře jako si zahradní vysavač poradí s listím nebo pilinami při úklidu dílny, pomůže i v zimě. Velmi dobře se hodí na odfoukávání napadeného prašanu.
Objem vysávaného listí je zredukován o 90%, a to díky silnému proudu vzduchu, který žene listí přes speciálně upravené lopatky ventilátoru. Najemno nasekaný zahradní odpad nevyhazujte, protože ho můžete velmi dobře zužitkovat v kompostéru.

Co je před nákupem vysavače dobré vědět?

– Odsávání nečistot z trávy je k rostlinám daleko šetrnější, než původní hrabání.
Zahradní vysavače se mohou uplatnit i při sběru posečené trávy, foukače pak i v zimě při odklízení sypkého sněhu.
– V případě vysávání vlhkého listí však může dojít k ucpání sací trubice,
– Oproti tomu při šetrném zacházení může životnost motorových vysavačů dosáhnout až deseti let.
– I při práci s vysavači listí je dobré používat ochranné rukavice a brýle. Při vysávání může dojít k odletu drobných větviček nebo kamínků, které by vás mohli poranit.
– Nebezpečí hrozí také domácím zvířatům, velký proud vzduchu je může vtáhnout dovnitř přístroje. Měli byste proto dávat pozor, aby se v době, kdy vysáváte listí, nepohybovala poblíž.
– K zásadám bezpečnosti patří i správná péče o vaše pomocníky. Vždy byste měli důkladně vyčistit sací trubici, kterou lze jednoduše odpojit, vyčistěte i sběrný vak a vlhkým hadříkem zbavte nečistot také drtící nože. Nožům dopřejte čas od času řádné promazání olejem.

Zahrada je místem, které si zaslouží stejně důkladný úklid, jako domov, v němž žijete. Klasický pokojový vysavač je pro udržování čistoty zásadní, stejně silný efekt má i vysávání zahrady? I zahrada si zaslouží generální úklid, tak proč ji nevyluxovat. Nejen, že je to snadné, ale může to být i zábava.

Text: Lucie Sýkorová

Publikováno: 22. 10. 2010, Autor: