reklama

Hloh obecný poslouží vaší zahradě hned několikrát

Kromě toho, že se s hlohem velmi často setkáváme ve volné přírodě, neměli bychom na něj zapomínat ani při výsadbě v našich zahradách. Kromě toho, že se jedná o strom či spíše křovinu s léčivými účinky, má na zahradě ještě mnohá další využití.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Hloh obecný poslouží vaší zahradě hned několikrát

Jelikož hloh dobře snáší řez a tvarování, je velmi vhodnou dřevinou do živých plotů. Navíc jako výhodu v tomto případě můžeme brát jeho trnité větvičky, které odradí nezvané osoby od vstupu na váš pozemek. Zatímco ve volné přírodě se hlohy rozmnožují semenem, v zahradnictví jsou očkovány nebo roubovány na vlastní semenáče anebo na semenáče hrušní.

Dalším způsobem využití hlohu na zahradě je jejich výsadba za účelem poskytnutí stínu. K těmto účelům se nejlépe hodí hloh obecný (Crataegus laevigata ) odrůda Paul’s Scarlet, který má korunu kulovitou a dále odrůda s přirozeně deštníkovitě tvarovanou korunou hloh kuří noha (Crataegus crus-galli). Kromě jiného mají tyto rostliny výhodu v tom, že si svůj zajímavý tvar udrží i bez pravidelného řezu.

V zimě krásně červené plody hlohu poslouží jako vítané zpestření stravy ptáků, kteří u nás přezimují.

Pokud se nespokojíte s jednoduchými bílými květy hlohu, pořiďte si do zahrady odrůdu Crataegus laevigata Crimson Cloud, která je okrasná květem.

V květnu nastává čas sběru květů hlohu, které se používají do čajových směsí snižujících vysoký tlak. Jeho pětičetné květy jsou krásně bílé s červenými prašníky. Některé šlechtěné odrůdy hlohu mají barvu růžovou a jsou dokonce plnokvěté. Listy hlohu se pro léčebné účely sbírají na jaře a plody ještě před úplným dozráním, což je obvykle v srpnu až září. V lidovém léčitelství byl hloh vždy využíván kromě léčby vysokého tlaku také při srdečních potížích, jelikož dokáže zlepšit činnost srdečního svalu a také jako močopudný prostředek při léčbě ledvinových, nebo močových kamenů. Vzhledem k tomu, že má hloh také uklidňující účinky, používají jej lidé trpící nespavostí. V případě, že jste hloh nikdy neužívali, je vždy nejlepší se předem poradit o jeho užívání s lékařem.

Hloh není náročný na pěstební podmínky. Vyhovuje mu stanoviště na plném slunci v humózní půdě, která je dobře propustná. Ačkoli rod hlohů čítá na 50 druhů, u nás se vyskytuje běžně jen hloh obecný, někdy také nazývaný hloh dvousemenný nebo ostrotrnný. Dalším u nás poměrně známým druhem je hloh jednosemenný. Oba druhy běžně rostou na území celé Evropy.

Náš tip: S blížící se dobou zralosti hložinek, tedy červených eliptických malviček, které jsou plodem hlohu, je možné jejich využití k výrobě různých pokrmů. My přinášíme návod na výrobu marmelády. Budete potřebovat: 1 kg hložinek, vodu a 650 g cukru. Plody nejdříve opláchněte anebo ručně properte. Očištěné plody dejte do hrnce a rozmačkejte, zalijte sklenicí vody a přidejte cukr. Vodu můžete podle potřeby v průběhu vaření přidat.  Vše společně vařte, dokud směs nedosáhne konzistence marmelády. Poté nalijte marmeládu do předem připravených omytých skleniček a zavíčkuje. Než sklenice vychladnou, obraťte je dnem vzhůru.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 20. 9. 2013, Autor: