Vypěstovat si vlastní sazeničky pelargonií chce sice trpělivost, zato se vám odmění dlouhým kvetením a dobrým zdravím rostlin. Protože od doby výsevu po první květy potřebují čtyři až pět měsíců, je nejvyšší čas nakoupit semínka.
Proč se vlastně trápit s vlastní sadbou muškátů? Je to jednoduché – mnoho let jsme zvyklí převážně na řízky množené rostliny. Jenže ty bývají velmi často napadené plísňovými a houbovými onemocněními. Na mladých sazenicích to nemusíte poznat, ale brzy jim začnou hnědnout a kroutit se listy, na květ nasazují málo nebo vůbec, zkrátka místo kvetoucí záplavy vám v truhlíkách zbudou holé zdřevnatělé kmínky s pár listy na větvičkách. Kmínek se pak zkroutí, změkne – hniloba celou rostlinu zahubí. Na novou výsadbu bývá pak už pozdě.
Semínka raději kupujte
Pokud koupíte kvalitní osivo hybridních odrůd F1, všem těmto potížím se vyhnete. Narostou vám zdravé, bohatě olistěné a hojně kvetoucí sazenice. Když sadbu začnete pěstovat včas, dočkáte se prvních poupat už v dubnu a v květnu budete ven vysazovat již nakvetlé keříky. Můžete samozřejmě sbírat také semínka z vlastních výpěstků, ale s jejich klíčením to bude složité, příroda totiž zařídila, že některá klíčí brzy, jiná přežívají v zemi dlouho a vyklíčí třeba až příští rok. Záleží to hlavně na síle tvrdého obalu semene – osemení, která je u každého semínka jiná. Osivo připravené pro zahrádkáře odborníky ve specializovaných zahradnictvích je speciálně upravené, prochází takzvanou skarifikací. Při ní se odstraní oplodí s ochmýřenou osinou a chemickým či mechanickým postupem se obrousí tvrdá slupka. Producenti osiva pečlivě testují klíčivost takto upravených semen a garantují, že vám vzejde nejméně 80 procent (u našich domácích osiv dokonce 90 procent) semínek. Není divu, že semena muškátů nebývají úplně levná, je ale lepší si připlatit za kvalitu, protože když pak dodržíte správný postup, úspěch je zaručen.
Do substrátu nebo do jiffů
Pokud se rozhodnete pro výsev do speciálního pěstebního substrátu, musíte ho dobře připravit. Nesmí totiž obsahovat zárodky plísní ani semena plevelů, je tedy potřeba ho před použitím důkladně propařit, také nádoby, které pro výsev používáme, je dobré vydesinfikovat. Semínka jsou poměrně velká, můžete je tedy nechat nejprve naklíčit v misce přikryté porofólií na vlhkém filtračním papíru. Začnou klíčit za 3-7 dní. U těch, která nepuknou, můžete slupku opatrně natrhnout jehlou, pak již má klíček cestu na svobodu. Vzešlé semenáčky opatrně pinzetou přeneseme do propařeného lehkého pěstebního substrátu s nižším obsahem živin (pro první období si rostlinky vystačí se zásobou živin uložených v semínku). Semenáčky uložíme mělce vzešlými prvními děložními lístky nad povrch. Další přesazování nás čeká zhruba za dva měsíce, to už mají rostlinky několik zelených lístků. Vysadíme je do květináčů s průměrem asi 11 cm, tentokrát už do substrátu bohatšího na živiny. V zahradnictvích dostanete substrát pro pěstování muškátů, nejlépe je použít ten. A zase je dobré ho předem propařit a květináče vydezinfikovat. Do konce dubna budete mít košaté keříky s prvními kvítky, které pak už jen po posledních mrazech přesadíte do truhlíků nebo jiných venkovních nádob. Budou potřebovat kvalitní substrát a pravidelné hnojení.
První fázi si můžete usnadnit, když na semínka použijete rašelinové tablety, zvané jiffy. Jsou vyrobené z kvalitní desinfikované spahagnové rašeliny obohacené o minerály, které upravují kyselost na pH 5,5 – 6. Suché tablety stačí nechat pět minut nabobtnat v převařené studené vodě (na sto tablet spotřebujete asi 8 litrů) a pak už do nich jen usadíte semínka muškátů. Prodávají se šikovné pěstební boxy, kde je na každou tabletu a tedy na každé semínko jedna přihrádka. Semena do jiffů můžete dávat přímo, nebo je nechat naklíčit. Jiffy dobře drží vlhkost, stačí dávat při zálivce pozor, aby neplavaly ve vodě. Šikovné je i pozdější přeazování do květináčů – celý jiff prostě usadíte do pěstebního substrátu. Nedochází tak k porušení kořínků.
Teplo, světlo, vlhkost
Pelargonie pocházejí z teplých krajů, pro dobré klíčení tedy potřebují poměrně vysokou teplotu, která nesmí příliš kolísat. Ideální je najít jim místo, kam dopadá dostatek světla od okna a kde je stálá teplota mezi 20 a 24 °C. Dostatek světla je nutný, jinak mladé rostlinky ženou do výšky a nevytvoří husté rozvětvené keříky. V zimě, když začnou muškáty růst a dny jsou ještě krátké, je dobré jim několik hodiny přisvětlovat žárovkou co nejvíce napodobující denní spektrum světla. Pro dobrý růst potřebují samozřejmě vodu a výživu. Substrát je třeba udržovat vlhký, ale nesmí být ani občas příliš přemokřený, v přírodě rostou muškáty na suchých planinách, takže velké množství vody je spíše na škodu. Když mladé keříky přesadíte do květináčů, začněte je přihnojovat na list, později, když kvetou přidávejte hnojivo na květ.
TIP
Několik let můžete řízkovat
Z vlastních výpěstků můžete pro příští roky množit muškáty řízkováním. Odborníci doporučují maximálně tři až čtyři roky, pak již bývají rostliny zamořené chorobami a je třeba si ze semínek vypěstovat nové. K dostání jsou jak semena vzpřímených, tak i převislých odrůd muškátů v nejrůznějších barvách.
Text: Gabriela Koulová
Publikováno: 22. 12. 2011, Autor: