reklama

Předpěstujte si pestrobarevné ostruhatky

Nechcete letos vyzkoušet na balkon něco jiného než tradiční muškáty a petúnie? Ostruhatky vám přinesou záplavou květů a škálou barev radost po celé léto až do podzimu. Při dobré péči totiž vykvétají od května až do prvních mrazů.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Předpěstujte si pestrobarevné ostruhatky

V bytech s ústředním topením často nemáme chladnější prostor, kde bychom nechali přezimovat muškáty a uchovali i namnožili si je pro příští léto. Na balkoně zmrznou, v teplém bytě mají tendenci růst, neodpočinou si a příští rok nekvetou, vytvoří jen silné klacky a ztratí půvab. Pořizovat každý rok nové sazenice pelargonií nebo petúnií je finančně poměrně náročné, pokud si přejme mít balkon obalený květy.

Řešením jsou jednoleté rostliny, které si můžeme snadno vypěstovat ze semínek. Ostruhatky patří k těm, které se na balkony do truhlíků i závěsných květináčů výborně hodí. Potřebují totiž hodně světla a teplo, a to jim na balkonech a lodžiích v létě prohřátých činžovních domů zajistíme snadno.

Ostruhatka (Diascia) je rod čítající asi sedmdesát druhů, jejichž domov je v jižní Africe. Tam většina z nich vytváří keříky, přežívající několik let, jsou tedy považovány za trvalky. U nás jim většinou nedokážeme vytvořit podmínky pro přežití zimy, pěstujeme je tedy raději jako letničky. Hlavně proto, že bývají na podzim napadány plísněmi, kterými bychom si mohli zamořit zimní zahradu. Jednoleté pěstování je navíc snadné, takže není třeba se trápit pokusy o přezimování ostruhatek.

Pro šlechtění byly vybrány druhy, kterým se nejlépe v letním počasí mírného i chladnějšího pásma. Diascia anastrepta je druh s růžovými květy, s přepadajícími 25 – 40 cm vysokými stonky. Je dosti otužilá, hodí se tedy i na zahrady do chladnějších oblastí, kde se pěstuje třeba ve skalkách. Diascia integerrima má květy světle růžové na 30 – 40 cm vysokých vzpřímených stoncích. Až 50 cm vysoká vzpřímená Diascia vigilis s růžovými až lososovými květy roste ve vysokohorském pásmu, u nás tedy snáší dobře i chladnější místa. Nejčastěji šlechtěným druhem je Diascia barbarae – ostruhatka Barbeřina, poměrně nízká, často převislá, s množství květů růžových, oranžových i červených.

Šlechtěné odrůdy a hybridy můžeme pěstovat bílé, žluté, růžové, oranžové, červené i fialové, některé mají dokonce květy dvoubarevné nebo tečkované. Novinkou je také jasně modrá odrůda Diascia Maritana Bluebell. Prodávají se jak semena odrůdy jedné barvy, tak pestrobarevné směsi. Semena je třeba vysít do teplého pařeniště nebo doma do truhlíku pod sklo koncem února až začátkem března. Během čtyř týdnů jsou rostlinky schopné přepíchání do sadbovačů nebo malých květináčků. Do truhlíků a závěsných květináčů je pak vysadíme až v květnu po posledních mrazech. První čtyři týdny je pak přihnojujeme pro růst, později pro květ. Záhy se keříky rozrostou a nasadí na stovky asi dvoucentimetrových květů. V horkých letních dnech pak kvetou méně, je třeba je ostříhat a nechat znovu narůst – během krátké doby nasadí nová poupata a kvetou až do října.

TIP
Vysaďte do jednoho truhlíku na straně k domu vyšší odrůdy se vzpřímenými stonky, dopředu pak převislé odrůdy. Truhlík tak bude nádherně rozkvétat jak při pohledu z bytu, tak při pohledu z ulice.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 19. 2. 2013, Autor: