reklama

Gabiony k domu i do zahrady

Slovo samotné má původ v italštině. Gabbione znamená vlastně velký koš nebo klec. Obojí je správně, neboť gabiony představují vlastně uzavřené drátěné koše plné kamení. Mají velké množství nejrozmanitějších způsobů použití a v našich zeměpisných šířkách jsou zatím spíše nováčky.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Gabiony k domu i do zahrady

Nemusí se však nutně jednat pouze o kameny, které budou vyplňovat koše z drátěných ok. Výplní těchto drátěných klecí může být stejně tak dobře beton, hrubý štěrk nebo dokonce i písek či zemina. Pokud je na výplň používán sypký materiál, klece se nejdříve zevnitř potahují netkanou textilií.

Původně sloužily gabiony jako obranné valy při vojenských útocích, dnes je však jejich využití zcela jiného charakteru. Mohou i nyní znamenat jistý systém obrany, ale spíše ve smyslu opatření proti erozi půdy a nalézají také využití jako zpevňovače hrází rybníků břehů řek a potoků. U nás se s nimi setkáváme zatím spíše jako s novým zahradním prvkem, který tvoří ploty a nejrůznější zahradní předěly. Anebo opatřeny v horní části dřevěným sedátkem mohou velmi dobře posloužit i jako zahradní lavičky. Využití najdou i jako mobilní hráze při povodních, či jako různé valy a náspy nebo místy nahrazují části plotů.

Jako součásti zahrad mohou znamenat jistou výzvu pro zahradníky, kteří je osazují rostlinami, a tak zjemňují jejich poněkud tvrdý vzhled. Lze je osázet například různými druhy netřesků, nebo k nim ve spodní části do půdy vysadit břečťan či jiné plazivé rostliny, které pak využijí drátěná oka jako opěrnou či záchytnou konstrukci.

Drátěné konstrukce gabionů se vyrábějí z ocelových, galvanicky pozinkovaných drátů, čímž je zaručena jejich vysoká odolnost vůči korozi. Celkové konstrukce jsou sestavovány z tvarů krychlí nebo kvádrů. Může se však jednat i o válce či koše shora otevřené. Prakticky lze napodobit jakýkoli tvar. Oka na sítích jsou ve dvou rozměrech: 10 x 5 nebo 10 x 10 cm.

Před samotným položením gabionů je nutná úprava terénu, zhutnění povrchu a případně  srovnání základové spáry na potřebné rozměry. Většinou se nejčastěji používá nakloněná základová spára v poměru 1:10. V gabionu jsou umístěny spony, které mají za úkol zaručit pevnost přední stěny celé konstrukce a odolnost vůči jejímu vyboulení. Ke spojování sítí jsou určeny spirály a jako pomocný prostředek pro vytváření požadovaných tvarů se využívá montážní drát.

Pro lepší estetický dojem se na vyplnění pohledové strany gabionu používá obvykle lomový kámen ve větší velikosti, než je rozměr oka drátěné sítě. Jakmile je celá drátěná klec vyplněna, uzavře se víkem. Následně je vrchní síť zasypána drobným štěrkem či kamenem.

Mezi výhody gabionových systémů patří přírodní vzhled, kompaktnost a vysoká odolnost, rychlá montáž a  vysoká variabilita použití. Z předností nelze opomenout ani vodopropustnost a dokonce i vysokou zvukovou pohltivost. Vzhledem k vysoké hmotnosti těchto konstrukcí a nutnosti dobrého zajištění jejich statiky je vhodný dozor geotechnika. Montáž gabionů by měla být svěřena do rukou odborníků.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 4. 12. 2012, Autor: