reklama

Kamejnička, drahokam do velké i malé skalky

S určováním některých druhů a jejich českým pojmenováním je to někdy složité. Tak tuto rostlinku najdete pod dvěma latinskými názvy a ještě více matoucí jsou dvě česká pojmenování – kamejka nebo kamejnička rozkladitá.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Kamejnička, drahokam do velké i malé skalky

Zůstaňme u druhého názvu, abychom si rostlinu nepletli s kamejkou lékařskou a kamejkou rolní, vyššími bylinami běžnými na našich loukách a rolích. My vás totiž chceme seznámit hlavně s okouzlující skalničkou.

Pokud hledáte nízkou rostlinku, která v květu rozzáří místa mezi kameny na skalce, v suché zídce nebo na suťovém záhonu, pak na kamejničku rozkladitou (Lithodora diffusa syn. Lithospermum diffusum) určitě nezapomeňte. Proč se o ní zmiňujeme v období, kdy skalka uléhá k spánku? Jednak si stejně jako jiné alpinky zaslouží v tuto chvíli vaši péči – je potřeba ji zakrýt listím nebo chvojím, aby k ní nepronikala přílišná zimní vlhkost a neuhnívaly jí kořínky.

Za druhé je ovšem možné si touto drobnou rostlinkou vyzdobit i skalku domácí. Pokud nemáte zahradu, neznamená to ještě, že si skalničky nemůžete oblíbit a pěstovat. Vždyť miniskalku si můžete postavit ve velkém květináči, truhlíku, korýtku nebo použijete tuffový kámen a osadíte ho. Miniskalku můžete umístit na balkon, ale také třeba na okenní parapet – zejména tam pak bude chtít, aby byla ozdobná po celý rok, takže ji osadíte stálezelenými druhy s dekorativními listy. Kamejnička rozkladitá právě takové má a na rozdíl od různých lomikamenů nebo netřesků, jejichž květy jsou většinou nenápadné, od dubna do června pokvete záplavou krásných kvítků.

Kamejnička rozkladitá se drží nízko při zemi, mezi kameny nevyžene výš než do deseti centimetrů. Dokáže se ale bohatě rozrůst do šířky, takže v zahradní velké skalce ji můžete nechat rozrůst třeba po plochém kamenu. V malé skalce snadno omezíte rozrůstání zastřižením výhonů rostliny po odkvětu.

Kamejničky rozkladité byla vyšlechtěna řada kultivarů. Nejoblíbenější je blankytně modrá Heavenly Blue, škálu modrých tónů od světlé až po téměř fialovou pak zastupují kultivary Grace Ward, Baby Barbara nebo Cambridge Blue. Efektní modré kvítky s bílým lemem má Star. Pokud si přejete do skalky něco zářivě bílého, pak můžete vybírat z kultivarů Alba nebo Pete´s Favorite.

Kamejnička potřebuje světlé stanoviště s dostatkem jarního slunce. Zeminy nepotřebuje moc, ale měla by být kyselejší, takže mezi kameny ji přihnojte trochou rašeliny. Snadno se vypořádá s letním suchem, nebezpečí hrozí spíše při přílišné půdní vlhkosti v zimě a na jaře, takže pod zeminou by měla být dobrá drenáž. Pokud se vám stane, že rostlinka po zimě z větší části uhnije, neztrácejte naději. Dobře ji ostříhejte ponechte jen zdravou část se zdravými kořeny, do doby kvetení se polštářek znovu rozroste a ozdobí místa mezi kameny květy. Za ranní rosy vypadají skutečně jako drahokamy.

TIP
Kamejničku můžete pěstovat i v květináči venku i v bytě, když bude mít dobrou zeminu a pravidelnou mírnou zálivku, vyroste takto do kompaktního keříku asi 20-30 cm vysokého.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 23. 11. 2012, Autor: