reklama

Aby byl oleandr celé léto v kondici

Aby oleandry bohatě kvetly a zdobily zahradu, musíme jim věnovat trochu pozornosti. Správné zalévání, hnojení a tvarování je důležité stejně jako znalost chorob, škůdců a jejich likvidace.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Aby byl oleandr celé léto v kondici

Naše babičky zalévaly oleandry dešťovou vodou – a měly pravdu. Oleandr nemá rád tvrdou vodu. Nechte proto vodu odstát v konvi a zalévejte až po hodině. Někdy, když se oleandr zapomene zalít, začne ztrácet listy. Rychle zakročte – seřízněte holé větve, dejte oleandr do stínu aby se vzpamatoval a nějaký čas jej opatrně zalévejte.

Množení oleandrů

Nejjednodušší způsob je řízkování: na jaře a v létě, když oleandr tvarujete, nechte odříznuté větvičky zakořenit ve vodě; také je lze zapíchat na zahradě do vlhkého písku. Oleandry množí také semeny, což je o něco zdlouhavější postup.

Hnojení

Od května do půlky srpna každých čtrnáct dní oleandr přihnojte, nejlépe speciálním kombinovaným hnojivem na pokojové rostliny nebo hnojivem organickým. Osvědčuje se Kristalon plod a květ. Koupit je můžete například na eshop.bobr.cz. A jak je to s chorobami oleandru?

Malé nádorky a kroucení koncových listů s pupeny

Pomáhá zastřižení zasažených částí rostliny. Vyhoďte je! Odstraňte je ze zahrady, nepěstujte z nich řízky k zakořenění! Oleandr potom postříkejte insekticidem Sumition super.

Svilušky

Když listy hnědnou a zespodu jsou potažené pavučinkami, rostlinu napadly svilušky, které při bližším pohledu spatříme jako maličké pohybující se tečky. Jak začít? První pomoc spočívá v postřiku Neudosalem nebo Bioolem. Jak název druhé přípravku napovídá, jedná se o zdraví neškodné postřiky na bázi oleje – znemožní sviluškám dýchání tím, že jim zalepí dýchací cesty. Při postřiku se musí postupovat důsledně a poctivě postříkat větvě a každý lístek z obou stran. Současně listy hojně roste rozprašovačem, protože svilušky nesnášejí vlhko.

Puklice

Oleandr napadají často puklice vypadající jako malé vypouklé hrbolky. Nejdříve je seškrábejte tupým nožem nebo špejlí, listy pak omyjte roztokem složeným z 1/2 litru vody, lžíce jaru a pár kapek ironu. Postříkejte insekticidem Sumition super nebo přípravkem Biooil (nabízí zahradou.cz), případně Zolone (kupujte u kraus-teplice.cz). Oleandr nechte na zahradě v polostínu.

Žloutnutí listů

To je často zapříčiněno změnou místa a náhlým slunečním úpalem, na který nebyl oleandr zvyklý. Aby byl oleandr zase krásný, dejte jej do polostínu, sestřihněte a a nepřehánějte to se zálivkou. Stejné příznaky ale může mít i nedostatek železa; zkuste oleandr přihnojit hnojivem Agrakapka na oleandry a ibišky (má je hruska-skolky.cz, zahradkar-ola.cz nebo agro-market.cz).

Listová skvrnitost

Z nedostatku světla někdy začnou listy pokrývat skvrny. Projevuje se to nejvíce během zimy. Oleandr přeneste na jiné, světlejší stanoviště.

O oleandrech také čtěte v článku Kouzlo a nebezpečí  jménem oleandr.

Alena Jansová

Publikováno: 7. 6. 2010, Autor: