Magnólie neboli šácholan patří mezi opravdové skvosty každé zahrady. Ten, kdo si ji už pořizoval, může potvrdit, že nejhorší bylo vybrat si mezi desítkami druhů. Od dubna až do počátku června u pozdních druhů se zahrady rozsvěcují svícemi květů, které se většinou rozvíjejí ještě na holých větvičkách. U jiných druhů magnólie se květy a listy objevují současně.
Zahradu zdobí magnólie zhruba ve stejnou dobu jako stejně dekorativní sakura. Květy jsou hlavní ozdobou jarní magnólie, jsou masité nebo jakoby voskové, štíhlejší, nebo hvězdicovitě členěné, sedící na větvích jako lekníny. Barevná škála se pohybuje od bílé po fialovo karmínovo růžovou. Později v létě zdobí keře nebo stromy magnólií dekorativní barevné souplodí podobné šiškám, malým perlám vaší zahrady.
Magnólie v mnoha variantách
Do rodu Magnolia se řadí až sto rostlin – opadavých nebo stálezelených stromů a keřů původem z východní Asie a také Ameriky. Poupata, kůra i květy se používají v tradiční čínské medicině. Magnolia stellata, jak název napovídá, má hvězdám podobné kvítky, Nigra upoutá temně karmínovými okvětními lístky přecházejícími do růžova na koncích. Magnolia liliflora Susan má liliím podobné květy v barvě sytě růžové. Magnolia soulangiana kvete průzračnou růžovou barvou, leknínům podobné květy.
Květy zasluhují výrazné pozadí
Aby květy kontrastovaly, postaráme se také o pozadí – nejlepší je opět zelené, vybereme třeba stálezelené popínavky. Ideální je zeď porostlá temným břečťanem anebo skupina stromů: třeba kombinace listnatý strom a jehličnan. Dále můžete vybírat podle toho, jak velký keř nebo strom na zahradě chcete mít. Velké keře až stromy jsou současně velkokvěté, keře s menšími kvítky dorůstají menších rozměrů. Magnólii neprořezávejte, nezkracujte větve, nechte ji volně růst.
Magnólie má mělké kořeny, takže potřebuje vybrat místo, kde by ji nemohl ohrozit silný vítr. Magnólie kolem sebe potřebuje volný prostor aby vynikla, ideální je umístit ji jako solitér, kdy její okolí bude tvořit velký trávník, nejlépe někde uprostřed zahrady.
Jakou potřebuje péči
Magnólie má ráda výživnou propustnou zeminu, mírně kyselou. Neprospívá v mokrých, zásaditých nepropustných půdách. Půda kolem také nemá vysychat, čehož docílíme obsypáním kůry nebo jiné mulčovací hmoty. Zasadíme ji nejlépe na jaře nebo na podzim, i když sazenice v kontejnerech se dají sázet průběžně. Nemá se hlouběji obrývat, aby se mělké kořeny nepoškodily.
O dalších stromech a keřích na zahradě čtěte v článku Exotické dřeviny rozzáří vaši zahradu.
Alena Jansová
Publikováno: 1. 5. 2010, Autor: