reklama

Černý rybíz – dekorativní a superzdravý

Zahrada je dnes pro většinu lidí místem odpočinku, které je optimálně spojené s biozahradou. Tedy s rychlým přísunem vlastního čerstvého ovoce a zeleniny na stůl. Pěstované plodiny v ideálním případě také zahradu krášlí. Jedním z nejzdravějších druhů ovoce, které na zahradě můžete mít, je černý rybíz. Proto mu nezapomeňte v užitkové sekci zahrady vyhradit místo.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Černý rybíz – dekorativní a superzdravý

​Černý rybíz je přímo nabitý vitaminem C. Toho obsahuje asi 10x více než citrony. Dále obsahuje rekordní množství vitaminu P; potom ještě vitaminy skupiny B, vitamin A a K a z minerálů větší množství draslíku. Novinkou je pak zjištění, že by černý rybíz mohl pomáhat při astmatu; látka z něho izolovaná podporuje imunitu, pomáhá průduškám a potlačuje záněty. Každému nechutná, ale je fakt, že černý rybíz se dostal oklikou přes různé lahůdky na stůl i těm, kteří ho v čerstvém stavu nejedli. Černorybízové zmrzliny, instantní čaje, bonbony, džusy a sirupy, limonády, to všechno pomohlo lidem si na specifickou chuť zvyknout a ani vůně už jim nevadila. A začali vyhledávat i černý rybíz čerstvý. A to tak, že si jej i sázejí na zahradách.
Zkuste to také: každý pěstitel vám řekne, že s černým rybízem není vůbec žádná práce. Černý rybíz prospívá v jakékoliv běžné kvalitní zahradní zemině, jen se občas přihnojí a v dalších letech jej přistřihněte a odstraňte přestárlé výhony. Keříky vysaďte na slunce a spíše na vlhčí stanoviště.

TIP: Potřebujete na pozemku kus volně rostoucího, nestříhaného živého plotu? Spojte příjemné s užitečným a vytvořte ho z keříků černého rybízu.

Mimoto si černý rybíz můžete sami namnožit, zakoření se velmi ochotně. Koncem srpna se jednoduše nařežou větvičky, zasadí do zeminy – a až se zakoření, přesadíte je. Nebo se větvička keře ohne a pohříží do země, zahrne zeminou a za pár týdnů se zakoření. Pak se odstřihne a přesadí.

TIP: Víte, že z čerstvého listí černého rybízu se dá udělat skvěle voňavý a zdravý čaj? Stačí natrhat pár listů, umýt je a přelít v hrnku vřelou vodou. Po 10 minutách přecedíme a výluh je hotov. Čaj vyniká jemnou vůní a chutí hlavně teď na jaře, kdy jej vyrobíte z mladých listů.

O dalším zahradním ovoci čtěte v článku Ozdobte si zahradu ovocem.

Alena Jansová

Publikováno: 28. 4. 2010, Autor: