reklama

Plánujeme zahradní jezírko

Voda v zahradě je krásná a rozhodně by tedy právě v té naší zahradě nemělo chybět jezírko. Ať už v jakékoliv podobě a velikosti.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Plánujeme zahradní jezírko

Pokud jste pořád váhali a odrazovala vás představa stavebního ruchu, nepořádku a zahrady vzhůru nohama, odhoďte obavy, protože firmy už mají postupy budování i finálních úprav tak propracované, že se není čeho bát. Takže letos byste se do toho už rozhodně měli pustit. Ne ale bezhlavě, nemá cenu rychle dohnat, co se v předchozích letech neudělalo. Zahradní jezírko se totiž musí nejprve dobře promyslet a to z různých hledisek a v několika krocích. Uvažovat musíme jako budoucí majitelé a uživatelé jezírka předem sami, přičemž na pomoc a konzultace si samozřejmě ale můžeme v jakékoliv fázi vzít zahradního architekta.

Jaké to vlastně bude jezírko?

Tak za prvé – k čemu zahradní jezírko bude sloužit? K okrase nebo i k plavání? Bude čistě okrasné nebo kombinované? Zodpovězení této základní otázky zároveň napoví i odpovědi na otázky další – jaká bude jeho rozloha, tvar a maximální hloubka. Současně velmi důležité je i rozhodnutí o umístění jezírka.

Velká fotogalerie zahradních jezírek

Plánujeme zahradní jezírko
Plánujeme zahradní jezírko (Zdroj: archiv redakce)
Plánujeme zahradní jezírko
Plánujeme zahradní jezírko (Zdroj: archiv redakce)
Plánujeme zahradní jezírko
Plánujeme zahradní jezírko (Zdroj: archiv redakce)
Plánujeme zahradní jezírko
Plánujeme zahradní jezírko (Zdroj: archiv redakce)

Kam ano a kam ne – kde má ideálně zahradní jezírko být

Rozhodně se vyvarujeme umístění příliš blízko skupiny listnatých stromů. Ale stačí i jeden mohutný strom, abychom měli v budoucnu postaráno o nepříjemnost v podobě padající listí do vody, které tam postupně zahnívá. Takže jezírko naplánujeme od stromů dále. Ale pozor – tento požadavek je možná často v kontradikci s požadavkem dalším: zahradní jezírko by také nemělo být na celodenním přímém slunci. Z tohoto hlediska je poměrně těžké najít pravé místo a ne vždy se to úplně povede. Někdy je nejschůdnějším řešením slunci do cesty zasadit vzrostlý neopadavý jehličnan, ale dostatečně daleko od hladiny. Vznikne tak stín a voda se nebude zanášet listím. V tomto ale nejlépe poradí zkušený zahradní architekt.

Co s vybagrovanou zeminou

Rovněž je záhodno si předem naplánovat, jestli vybagrovanou zeminu nebo její část nějak nevyužijete. Po odstranění horní vrstvy úrodné zeminy přijde na řadu hlína z hloubky a té bude obrovské množství, daleko více než si myslíme. Protože se bude muset vyvážet, to nám navýší celkové náklady na zahradní jezírko. Takže než se do toho pustíte, uvědomte si, že je výhodné, když část zeminy můžeme využít na svém pozemku. Třeba se jí dá vymodelovat terén zahrady nebo zpevnit svah na šikmém pozemku nebo například kus cesty. Využít se dá zemina výborně také třeba jako strop vinného sklípku, který můžeme nechat postavit souběžně.

Veškerou zbylou vybagrovanou zeminu ode dna jezírka ale nevyhazujte – trocha se jí bude hodit i k zasazení vodních rostlin a rostlin bahnitých břehů; tato zemina by totiž neměla být příliš bohatá na živiny, což by nahrávalo množení řas ve vodě. Na tuto zeminu pak budeme také potřebovat oblázky, které budou držet zeminu pod sebou a ta se nebude vyplavovat do vody a znečišťovat ji.

Další inspiraci najdete v článku Přírodní jezírko a jeho půvab.

Alena Jansová

Publikováno: 15. 4. 2010, Autor: