reklama

Tuf – ideální kámen pro pěstování rostlin

Obliba přírodních kamenů, tak různorodých proti uniformitě betonu, stále roste. Do módy tak přišly i tufy, jejichž vlastnosti vyhovují nejen stavebnictví, ale i zahradníkům. Na tufech se totiž rostlinám mimořádně dobře daří ve skalkách zahradních i těch miniaturních, určených pro zkrášlení interiéru.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Tuf – ideální kámen pro pěstování rostlin

Z hlediska geologického jsou tufové kameny poměrně složitou rodinou hornin, protože jejich typ závisí na lokalitě, kde se vyskytují. Pro základní informaci nám postačí, že tufy jsou sedimenty, vzniklé ze sopečného popelu vyvrženého z hlubin země během erupce dávných sopek, usazené a zpevněné na souši, kde se popel míchal s povrchovými horninami, ale i kusy dřeva či rostlin. To dává tufům velkou proměnlivost, jsou různobarevné a často v nich jsou obsažené i efektní krystaly či zkameněliny.

Tufy jsou kameny relativně měkké a snadno se tedy opracovávají. Jejich hlavní doporučením pro umístění v zahradě a pěstování rostlin je ale vysoká poréznost a nasákavost. Neopracované tufy nacházíme v přírodě od drobných kamínků až po velké balvany. Všechny ale vypadají, jako by do nich někdo vydlabával otvory a prohlubeniny a jsou protkané sítí jemných trhlinek. Díky nim snadno přijímají vodu a samotná hornina ji dokáže absorbovat, aniž by se rozpadla. Voda se pak odpařuje velmi pomalu.

U nás se tufové kameny vyskytují hlavně v Českém středohoří, jsou ale poměrně vzácné, navíc většinou pouze šedavé a drobné. I tak ho můžete použít například pro ozdobné pokrytí zeminy v květináčích nebo korýtkách.

Ve Středomoří, zejména v Itálii a Řecku, se ovšem tuf v různých odstínech žluté a růžové nalézal a nalézá natolik hojně, že byl využíván i jako dekorativní kámen pro obklady nebo dokonce jako samostatné zdivo. Ozdobné tufy se k nám dnes dovážejí z nejrůznějších lokalit a obchodech s kamenem pořídíte jak tufovou drť, tak i různě velké kameny do venkovní skalky nebo pro miniskalku na balkoně nebo v pokoji.

Ve velké skalce nebo jako stavební prvek suché zahradní zídky plní nejen dekorativní účel, ale také chrání skalničky před přemokřením, které mnoho z nich špatně snáší. Zároveň můžete přímo na tufech s podsypem trošky zeminy pěstovat netřesky, lomikameny nebo opunicie, daří se na nich ale i vysokohorským druhům protěží, zvonků a hořců. Na domácí miniskalce můžete pak k lomikamenům a netřeskům přidat i na chlad choulostivé sukulenty a kaktusy.

Další variantou využití tufů jsou korýtka nebo mísy vydlabané z tohoto kamene. Jejich výhodou je opět vysoká nasákavost a pozvolné uvolňování vláhy do zeminy. Osázet je můžete prakticky čímkoliv, aby vynikla i krása kamene, hodí se ovšem nejlépe opět výše zmíněné druhy, doplněné malými trsy nízkých travin nebo ve větších nádobách čarověníkem či zakrslým jehličnanem. Zajímavou nádobu vytvoříte osázením tufové mísy různými druhy mechů, i jim se tu bude dobře dařit, protože zemina pod nimi bude mít stálou přiměřenou vlhkost.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 19. 11. 2012, Autor: